Chat online pe WhatsApp!

XCMG XE370CA 800305455 Ansamblu rolă inferioară pentru șenile / Producător și fabrică de componente pentru șasiul excavatorului de mare tonaj / CQCTRACK / Calitate OEM ODM Preț

Scurtă descriere:

Rolă de șenile XCMG ASAMBLARE 
Model XE370CA
Număr piesă 800305455 / / 800345727
Tehnică Forjare
Duritatea suprafeței HRC50-58Adâncime 10-12 mm
Culori Negru
Timp de garanție 12 luni sau 2000 m/h, oricare survine primul
Certificare IS09001-2015
Greutate 80 kg
Preț FOB FOB portul Xiamen 25-100 USD/bucată
Timpul de livrare În termen de 20 de zile de la încheierea contractului
Termen de plată T/T, L/C, WESTERN UNION
OEM/ODM Acceptabil
Tip Piese de șasiu pentru excavator pe șenile
Tip în mișcare Excavator pe șenile
Servicii post-vânzare oferite Asistență tehnică video, Asistență online


Detalii produs

Etichete de produs

Ansamblu rolă de șină XE370CA

Document tehnic alb

XCMG XE370CA800305455 /800345727Ansamblu rolă inferioară șenilă: Componente șasiu excavator pe șenile de mare putere — Producător și direct din fabrică (CQCTRACK / calitate OEM, preț ODM)

1. Rezumat executiv: Redefinirea standardului șasiului

În segmentul excavatoarelor hidraulice de dimensiuni medii și mari, clasa de 36–37 de tone metrice ocupă un domeniu operațional extrem de solicitant. Utilajele din această categorie de greutate sunt utilizate în proiecte de terasamente, operațiuni miniere de asistență, încărcare în cariere, dezvoltare de infrastructură grea și excavare de fundații - medii în care integritatea șasiului determină direct disponibilitatea utilajelor și, în cele din urmă, profitabilitatea proiectului. XCMG XE370CA este un model emblematic în această clasă, iar ansamblul său de role inferioare ale șenilei (cod piesă OEM)800305455) servește ca o interfață portantă critică între masa substanțială a mașinii și solul de sub aceasta.

Acest document oferă o prezentare tehnică completă a modelului XCMG XE370CA 800305455 /800345727Ansamblu rolă inferioară a șenilei, fabricat de CQC TRACK (Heli Machinery Manufacturing Co., Ltd.). Conceput ca o rolă inferioară etanșă, lubrifiată pe viață, pentru sarcini grele, acest ansamblu susține greutatea de funcționare a mașinii, distribuie sarcinile dinamice prin lanțul șenilei, menține o aliniere precisă a șenilelor în timpul deplasării în linie dreaptă și a manevrelor de virare și absoarbe șocurile de impact neîncetate care caracterizează mediile dure de construcție și minerit.

Ceea ce distinge fundamental acest produs nu este doar precizia dimensională - ci rigoarea inginerească care guvernează fiecare etapă a ciclului său de viață de producție. Fabricat într-o unitate certificată ISO 9001:2015 și respectând protocoalele de certificare a calității din China (CQC), fiecare ansamblu de role provine dintr-un sistem de producție care impune integritatea metalurgică, precizia prelucrării, uniformitatea tratamentului termic și verificarea integrității etanșării pe tot parcursul procesului de fabricație. Furnizorul, CQC TRACK, funcționează ca un producător direct, eliminând intermediarii multipli care de obicei umflă costurile și degradează transparența lanțului de aprovizionare.

Această carte albă este structurată pentru profesioniștii din domeniul achizițiilor, inginerii de întreținere a flotelor și dealerii de echipamente. Aceasta pornește de la analiza platformei mașinilor gazdă și identificarea numerelor de piese, apoi trece prin deconstrucția inginerească exhaustivă, specificațiile științei materialelor, cadrele de asigurare a calității și se încheie cu avantajele lanțului de aprovizionare inerente modelului de fabricație OEM Quality / ODM Price.

2. Mașina gazdă XCMG XE370CA: Prezentare generală a platformei tehnice

2.1 Clasificarea mașinilor și profilul operațional

XCMG XE370CA este un excavator hidraulic pe șenile care operează în clasa de 36–37 de tone metrice - o mașină care a devenit recunoscută pe scară largă ca fiind una dintre cele mai populare excavatoare din clasa de 40 de tone apărute în sectorul utilajelor grele din China. Este proiectată pentru a combina puterea, durabilitatea și eficiența consumului de combustibil, fiind deosebit de potrivită pentru lucrări de terasament, operațiuni miniere, construcția de tuneluri, infrastructura municipală, construcția de autostrăzi și poduri, construcția de porturi și alte aplicații solicitante.

Mașina încorporează un sistem hidraulic perfect integrat, care asigură performanțe optime în operațiuni de înaltă eficiență și în sarcini grele. Componentele structurale cheie sunt fabricate din oțel importat de înaltă rezistență și rezistent la uzură, sporind adaptabilitatea mașinii la condiții dure de lucru.

2.2 Specificații ale sistemului de propulsie și hidraulic

Modelul XE370CA este propulsat de motorul diesel ISUZU AA-6HK1XQP, un grup motopropulsor cu șase cilindri, injecție directă, în patru timpi, răcit cu apă, turbo, cu intercooler aer-aer. Parametrii cheie ai motorului includ:

Parametru Specificații
Putere nominală 190,5 kW la 2.000 rpm
Cuplu maxim 872,8 N·m la 1.700 rpm
Deplasare 7,79 litri
Cilindri 6
Capacitatea rezervorului de combustibil 630 litri

Sistemul hidraulic dispune de pompe principale cu piston dublu, cu un debit combinat de 2 × 320 L/min - o capacitate de debit substanțială care permite acționarea simultană și de mare viteză a funcțiilor de săpare, pivotare și deplasare. Presiunile supapelor principale de siguranță sunt setate la 31,5 MPa / 34,3 MPa, sistemul de deplasare funcționând la 34,3 MPa, iar sistemul de pivotare la 27,5 MPa. Sistemul pilot menține presiunea la 3,9 MPa.

2.3 Greutatea mașinii și contextul încărcării șasiului

Greutatea operațională a modelului XE370CA este documentată în mai multe surse, cu mici variații care reflectă diferențele de configurație. Specificația principală este de 36.600 kg (aproximativ 80.689 lb), deși anumite variante regionale sunt listate la 38.500 kg atunci când sunt echipate cu contragreutăți suplimentare sau cupe mai mari. Capacitatea cupei variază de la 1,4 la 1,8 m³ standard, cu o opțiune de 2,3 m³ disponibilă în configurații specifice.

Din perspectiva ingineriei șasiului, relația dintre greutatea mașinii și aria de contact cu solul dă o presiune la sol de 66,6 kPa - o cifră care definește sarcina pe unitatea de suprafață pe care întregul sistem de șasiu trebuie să o suporte. Mașina atinge o pantă de ≥35 de grade, capabilă să traverseze pante care impun forțe laterale de împingere semnificative asupra flanșelor rolei inferioare.

Forța maximă de tracțiune este evaluată la 285 kN, în timp ce forța de săpare a cupei ajunge la 242–263 kN, în funcție de configurație și metodologia de măsurare. Aceste forțe generează sarcini dinamice substanțiale care sunt transmise prin lanțul de șenile către rolele inferioare, în special în timpul ciclurilor de săpare agresive și al manevrelor de virare în sens invers.

2.4 Dimensiuni ale șasiului

Dimensiunile șasiului XE370CA definesc anvelopa spațială în care trebuie să funcționeze ansamblul rolei inferioare a șenilei. Parametrii critici includ:

Parametru Valoare (mm)
Lungimea totală a pistei 5.035
Ampatament (șină pe sol) 4.040
Ecartamentul șinei 2.590
Lățimea sabotului de șină 600
Lățimea totală a șasiului 3.190
Gardă minimă la sol 500

Ampatamentul de 4.040 mm — distanța dintre linia centrală a rolei de ghidare față și linia centrală a pinionului spate — dictează distanța dintre rolele inferioare de-a lungul cadrului șasiului. Ecartamentul de 2.590 mm determină separarea laterală dintre ansamblurile șinei stânga și dreapta, care, împreună cu centrul de greutate al mașinii, definește anvelopa de stabilitate la rulare și sarcina laterală la care trebuie să reziste fiecare flanșă a rolei inferioare.

Lățimea de 600 mm a sabotului de șenilă oferă o suprafață de contact substanțială care reduce presiunea la sol, dar crește în mod corespunzător efectul de levier lateral aplicat flanșelor rolei inferioare atunci când mașina traversează pante laterale sau efectuează viraje în contrarotație. Relația dintre acești parametri dimensionali și așteptările de proiectare a rolei inferioare va fi explorată în detaliu în secțiunea de deconstrucție inginerească.

3. Identificarea produsului și referința încrucișată

3.1 Număr piesă principală OEM

Componenta din centrul acestui document tehnic este XCMG 800305455 800345727 / Ansamblul rolei inferioare a șenilei. Acest număr de piesă corespunde rolei inferioare a șenilei complete — denumită și interschimbabil în terminologia industrială rolă inferioară, ansamblu rolă șenilă, rolă purtătoare inferioară sau rolă de susținere a șasiului — așa cum a fost proiectată inițial pentru excavatorul hidraulic XCMG XE370CA.

Numărul piesei 800305455 este denumirea oficială OEM. Acest număr trebuie menționat în toată documentația de achiziții, înregistrările de întreținere și cataloagele de piese pentru a asigura o referință încrucișată precisă. Ansamblul este proiectat pentru interschimbabilitate mecanică directă 1:1 cu componenta originală, fără a necesita modificări pe teren ale bosajelor de montare a cadrului șinei, găurilor de aliniere a arborelui sau locațiilor elementelor de fixare.

3.2 Contextul sistemului de șasiu

Șasiul modelului XCMG XE370CA este catalogat la Ansamblul Șasiu (312600163) ca grup de asamblare în documentația oficială a pieselor XCMG. În cadrul acestui grup de asamblare, lanțul de șenile (800305454) funcționează împreună cu rolele inferioare ale șenilei pentru a alcătui sistemul complet de propulsie a șenilei. Ansamblul rolelor inferioare 800305455 este, așadar, o componentă în cadrul acestui ecosistem mai amplu de șasiu, interacționând direct cu lanțul de șenile 800305454 și cu suporturile de șa ale cadrului șenilei.

3.3 Marca și certificările furnizorului

Furnizorul acestui ansamblu este CQC TRACK (Heli Machinery Manufacturing Co., Ltd.), un producător cu sediul în Quanzhou, China, a cărui activitate principală cuprinde piese pentru șasiul excavatoarelor și buldozerelor, inclusiv role de șenilă, role portante, pinioane, role de ghidare, ansambluri de lanțuri de șenilă și saboți de șenilă. Fabrica deține certificarea ISO 9001:2015 și operează sub certificarea de produs CQC, oferind o asigurare a calității pe două niveluri pe care mulți furnizori de piese de schimb nu o mențin.

Identitatea de marcă a furnizorului — CQCTRACK — este poziționată pe piața globală a pieselor pentru utilaje de construcții ca sursă de componente de șasiu de calitate OEM. Prin aprovizionarea directă din fabrică, furnizorul elimină multiplele niveluri de distribuție, permițând atât standarde de calitate OEM, cât și structuri de prețuri ODM care îmbunătățesc costul total de proprietate pentru operatorii de flote.

4. Deconstrucție inginerească: Anatomia ansamblului rolei inferioare 800305455

Ansamblul rolei inferioare a șinei este o unitate compozită proiectată cu precizie, care cuprinde mai multe subsisteme care interacționează. Selecția materialelor, metodologia de fabricație și toleranțele dimensionale ale fiecărui subsistem trebuie să funcționeze împreună pentru a atinge așteptările de performanță ale mașinii gazdă de 36,6 tone. Următoarele secțiuni oferă o analiză exhaustivă a funcției fiecărei componente în cadrul ansamblului.

4.1 Sistem de carcasă și flanșă cu rolă

Funcție: Carcasa rolei constituie suprafața de contact principală cu bucșele lanțului de șenilă și, prin intermediul acestor bucșe, cu solul. Se rotește în jurul arborelui staționar pe măsură ce mașina se deplasează, iar suprafața sa exterioară a benzii de rulare este supusă unui contact continuu de alunecare și rostogolire cu materiale abrazive.

Selecția materialului: Carcasa rolei este forjată cu precizie dintr-un oțel cu bor microaliat personalizat, de obicei din familiile de clase 40MnB sau 50Mn. Adaosurile de bor îmbunătățesc călibilitatea, permițând materialului să obțină grosimi ale secțiunilor călite complet chiar și în secțiunile transversale grele caracteristice unei role inferioare din clasa de 36-37 de tone. Forjarea - mai degrabă decât turnarea - aliniază fluxul de fibre al metalului de-a lungul axelor principale de solicitare ale componentei, oferind o rezistență direcțională pe care echivalentele turnate nu o pot atinge și oferind o rezistență superioară la impact și la propagarea fisurilor la oboseală.

Configurația flanșei: Carcasa rolei încorporează flanșe duble integrate - o alegere de design care reflectă cerințele de încărcare laterală ale anvelopei de operare XE370CA. Aceste flanșe sunt prelucrate cu precizie la înălțimi și grosimi specifice, proiectate pentru a menține ghidarea contactului cu grupurile de zale interioare ale lanțului de șenile. Designul cu flanșă dublă previne alunecarea laterală a lanțului de șenile de pe rolă în timpul operațiunilor de virare a excavatorului, traversărilor laterale în pantă sau articulațiilor neuniforme ale terenului.

În contextul trenului XE370CA, cu ecartamentul său de 2.590 mm și presiunea la sol de 66,6 kPa, forțele laterale generate în timpul virajelor în sens invers pot fi substanțiale. Configurația cu flanșă dublă este special concepută pentru a oferi o constrângere laterală pozitivă care previne evenimentele de deraiere, care pot provoca daune extinse pinioanelor, rolelor de ghidare și cadrelor de cale ferată, precum și crearea unor pericole semnificative pentru siguranță pe șantierele active.

Integritatea fabricației: Procesul de forjare asigură că zona de tranziție flanșă-carcasă menține o grosime uniformă a peretelui, fără factori de creștere a concentrației de stres care ar putea servi drept locuri de inițiere a fisurilor sub sarcină ciclică. După forjare și prelucrare brută, carcasa trece prin mai multe etape de tratament termic - detaliate în Secțiunea 5 - pentru a obține combinația necesară de duritate a suprafeței și tenacitate a miezului.

4.2 Arborele central

Funcție: Arborele acționează ca miez structural staționar al întregului ansamblu. Nu se rotește în timpul funcționării; în schimb, carcasa rolei se rotește în jurul arborelui prin intermediul unor bucșe de lagăr intermediare. Arborele distribuie uniform forțele de sarcină pe lungimea sa și oferă interfețele de montare care fixează ansamblul rolei pe cadrul șinei.

Selecția materialului: Arborele este prelucrat din oțel aliat călit și revenit, de obicei din clasa 42CrMo. Acest aliaj de crom-molibden oferă un echilibru optimizat între rezistența la tracțiune, rezistența la oboseală și tenacitate - proprietăți esențiale pentru o componentă care trebuie să reziste atât la sarcini statice mari, cât și la cicluri de impact repetitive, fără a se deforma sau fractura.

Cerințe privind finisajul suprafeței: Butucii arborelui sunt rectificați cu precizie pentru a obține finisaje fine ale suprafeței, măsurate în intervale micrometrice Ra. Această calitate a suprafeței nu este doar cosmetică; reduce direct coeficienții de frecare la interfețele de contact ale rulmentului și asigură o dezvoltare consistentă a peliculei de lubrifiant sub sarcină. O suprafață rugoasă a arborelui va abraza bucșa rulmentului, generând resturi de uzură care contaminează lubrifiantul și accelerează degradarea etanșării.

Configurația de montare: Capetele arborelui au suprafețe plane de montare sau alezaje pentru știfturi care fixează ansamblul rolelor pe suporturile șeii cadrului șinei folosind știfturi de fixare călite. Aceste interfețe de montare asigură o poziționare axială pozitivă și previn rotirea arborelui față de cadrul șinei, asigurând că toată mișcarea relativă are loc la interfața carcasa rolei-bucșă-arbore.

4.3 Sistemul de bucșe de rulment

Funcție: Bucșa rulmentului este interfața critică dintre carcasa rolei rotative și arborele staționar. Aceasta trebuie să permită mișcarea de rotație, transmițând în același timp sarcini radiale mari de la carcasă la arbore, fără frecare excesivă, uzură sau acumulare de joc.

Selecția materialelor: Bucșa este fabricată din bronz sinterizat sau aliaje speciale de staniu-bronz. Aceste materiale sunt alese pentru echilibrul optimizat între rezistența la compresiune, încastrarea (capacitatea de a absorbi particule străine mici fără a deteriora suprafața arborelui) și conformabilitatea în cazul unor nealinieri minore dintre arbore și carcasă. Porozitatea bronzului sinterizat servește și ca rezervor de lubrifiant, reținând uleiul în microstructura sa pentru a menține lubrifierea în timpul pornirii și în condiții de lipsă temporară de ulei.

Controlul jocului: Diametrul interior al bucșei este prelucrat la un joc de rulare controlat împreună cu fusul arborelui, de obicei în intervalul 0,08 - 0,15 mm. Acest joc permite dezvoltarea peliculei de lubrifiant, prevenind în același timp jocul radial excesiv care ar permite carcasei rolei să impacteze arborele sub sarcină dinamică - un eveniment care ar degrada rapid ambele componente.

Caracteristici de lubrifiere: Bucșa încorporează caneluri sau canale de distribuție a uleiului prelucrate pe suprafața sa interioară. Aceste canale direcționează fluxul de lubrifiant pe întreaga interfață a rulmentului, asigurându-se că uleiul ajunge pe întreaga lățime a zonei de contact. În timpul asamblării, bucșa este presată în alezajul carcasei rolei cu o ajustare controlată prin interferență, iar ansamblul este apoi umplut cu ulei printr-un orificiu obturat, creând o configurație etanșă, lubrifiată pe viață.

4.4 Configurația etanșării plutitoare

Funcție: Sistemul de etanșare este, probabil, cel mai important factor determinant al performanței rolelor inferioare ale excavatoarelor. Pătrunderea noroiului, a apei, a prafului de silice sau a particulelor abrazive fine duce la uzura rapidă a bucșelor, la zgârieturile arborelui, la contaminarea lubrifiantului și, în cele din urmă, la blocarea ansamblului. XE370CA, utilizat frecvent în aplicații miniere și de terasamente, funcționează în medii în care particulele abrazive fine sunt omniprezente.

Proiectarea etanșărilor – Configurație cu etanșare dublă plutitoare: Ansamblul 800305455 utilizează o configurație cu etanșare dublă plutitoare – o abordare validată pe scară largă în aplicațiile de șasiu pentru utilaje de construcții și agricultură pentru durabilitatea sa în medii contaminate.

Garnitura plutitoare este alcătuită din două elemente principale care lucrează în opoziție:

  • Inel de etanșare metalic: Fabricat dintr-un aliaj cu conținut ridicat de crom, călit pentru a atinge o duritate superficială de 55–65 HRC. Suprafețele de etanșare sunt suprapuse în timpul fabricației pentru a obține o netezime oglindă, creând o interfață de etanșare precisă, cu un potențial minim de scurgeri și o rezistență ridicată la uzură.
  • Garnitură inelară din cauciuc sintetic: Oferă forța axială a arcului care menține presiunea de contact pe suprafața de etanșare chiar și pe măsură ce uzura componentelor progresează pe parcursul a mii de ore de funcționare. Garnitura inelară este așezată într-o canelură în spatele fiecărui inel de etanșare metalic, iar deformarea sa elastică aplică o forță constantă pentru a menține fețele suprapuse în contact.

Două inele de etanșare sunt asamblate în perechi opuse, cu fețele lor de etanșare suprapuse în contact. Inelele O asigură forța axială a arcului care menține presiunea de contact a feței de etanșare. Pe măsură ce rola se rotește, inelele de etanșare pot pluti radial pentru a compensa o mică nealiniere a arborelui sau o dilatare termică - de unde și termenul de etanșare „flotantă”. Această capacitate de plutire face ca configurația să fie deosebit de tolerantă la sarcinile de șoc și la flexia cadrului întâlnite în timpul operațiunilor excavatorului.

Protecție externă: Ansamblul de etanșare este protejat suplimentar de o buză externă de excludere a murdăriei pe carcasa etanșării. Această buză deviază resturile mai mari departe de suprafețele de etanșare înainte ca acestea să poată ajunge la interfața vulnerabilă dintre inelele metalice suprapuse.

Validarea etanșării din fabrică: După asamblare, fiecare rolă este umplut cu lubrifiant și supus unui test de scurgere sub presiune. Cavitatea de ulei este presurizată cu aer comprimat la aproximativ 0,4 MPa, iar întregul ansamblu este scufundat în apă pentru a confirma absența formării de bule. Acest test asigură că unitatea părăsește fabrica cu o anvelopă de etanșare verificată, fără contaminare - o garanție critică a calității care distinge producția CQC TRACK de alternativele mai puțin riguroase de pe piața pieselor de schimb.

4.5 Capace de capăt și componente de fixare

Funcție: Capacele terminale închid capetele carcasei rolei, mențin etanșările plutitoare în poziția axială corectă și asigură interfețele de montare pentru componentele știftului de reținere. De asemenea, acestea servesc ca barieră externă care împiedică murdăria de dimensiuni mari să ajungă la suprafețele etanșărilor.

Caracteristici de proiectare: Capacele terminale sunt fabricate din oțel călit și încorporează geometrii care deflectă resturile și canalizează materialele străine departe de fețele de etanșare. Racordurile de ungere sau orificiile filetate de umplere cu ulei sunt de obicei amplasate pe un capac terminal, permițând umplerea inițială cu lubrifiere în timpul asamblării. În funcție de specificațiile clientului, unele variante includ prevederi pentru reumplere periodică, în timp ce altele sunt configurații etanșe pe viață, care nu necesită service la fața locului.

Specificații ale elementelor de fixare: Capacele terminale sunt fixate cu elemente de fixare de înaltă rezistență, cu specificații de cuplu controlat. Elementele de fixare ale capacului slăbite sau strânse necorespunzător pot permite mișcări axiale care compromit presiunea de contact a etanșării, ducând la scurgeri premature și pătrunderea contaminării.

5. Știința materialelor și protocolul de tratament termic

Metalurgia materialelor este factorul fundamental de diferențiere între rolele de șenile premium și piesele de schimb de calitate superioară. Ansamblul 800305455 utilizează un material gradat și un protocol de tratament termic optimizat special pentru condițiile de încărcare și uzură caracteristice clasei de greutate de 36,6 tone a XE370CA și mediilor operaționale tipice.

5.1 Specificațiile materialului de bază

Carcasa rolei este produsă dintr-un oțel cu bor microaliat din familiile 40MnB sau 50Mn. Adaosurile de bor sporesc călibilitatea, permițând materialului să obțină profiluri uniforme de duritate chiar și în secțiunile transversale grele care caracterizează rolele inferioare ale excavatoarelor. Matricea de aliaj crom-mangan oferă o rezistență ridicată la uzură și tenacitate la impact pe o gamă largă de temperaturi, potrivită atât pentru operațiunile în cariere cu climă caldă, unde temperaturile ambientale depășesc 40°C, cât și pentru construcțiile de iarnă în regiuni reci, unde temperaturile scad sub -15°C.

Arborele central este prelucrat din oțel aliat de calitate 42CrMo. Acest aliaj de crom-molibden oferă o rezistență ridicată la tracțiune - de obicei depășind 1.000 MPa după tratamentul termic - combinată cu o bună tenacitate și rezistență la oboseală. Compoziția include aproximativ 0,38–0,45% carbon, 0,9–1,2% crom și 0,15–0,30% molibden, oferind rezistența necesară pentru a menține integritatea structurală sub forța maximă de tracțiune a XE370CA de 285 kN.

5.2 Procesul de tratament termic – Călire și revenire

După forjare și prelucrare brută, carcasa rolei este supusă unui proces termic de călire și revenire (Q&T) - un proces termic în două etape care stabilește proprietățile mecanice de bază ale componentei:

  • Austenitizare: Componenta este încălzită la temperaturi care depășesc 850°C, transformând microstructura în austenită.
  • Călire: Componenta este răcită rapid în mediu de ulei sau polimer, transformând austenita în martensită - o microstructură dură, puternică, dar fragilă. Viteza de răcire este controlată cu precizie pentru a preveni distorsiunea sau fisurarea, în special în regiunile flanșelor unde tranzițiile geometrice creează concentrări de tensiuni.
  • Revenire: Componenta călită este reîncălzită la o temperatură intermediară (de obicei 400–600°C), reducând tensiunile interne, menținând în același timp o duritate ridicată. Temperatura de revenire este selectată pe baza echilibrului necesar între duritate (rezistență la uzură) și tenacitate (rezistență la impact).

5.3 Călirea prin inducție superficială

După călire și revenire, carcasa rolei este supusă unei căliri prin inducție de medie frecvență, aplicată local pe fețele flanșei și pe suprafața de rulare a benzii de rulare. Această strategie de călire în două zone este esențială:

  • Călirea prin inducție utilizează o bobină electromagnetică pentru a încălzi rapid doar stratul superficial al componentei, urmată de o călire imediată. Procesul călește selectiv zona de uzură, lăsând în același timp microstructura miezului neafectată.
  • Adâncimea carcasei călite este controlată la o gamă de 8–12 mm pentru aplicații grele din această clasă. Această adâncime depășește substanțial specificațiile tipice ale pieței aftermarket, asigurând că zona rezistentă la uzură rămâne intactă chiar și după mii de ore de contact abraziv cu bucșele lanțului de șenile.
  • Duritatea suprafeței după călirea prin inducție atinge HRC 52–58, sporind direct rezistența la uzură împotriva silicei abrazive, a particulelor fine de rocă și a resturilor de construcție care intră în contact continuu cu suprafața de rulare.

5.4 Reținerea rezistenței miezului

Miezul carcasei rolei, neafectat de călirea prin inducție, își păstrează duritatea în intervalul HRC 28–35. Această duritate mai mică corespunde unei tenacități semnificativ mai mari, permițând miezului să absoarbă sarcinile de impact fără a se fractura. Această combinație miez/tenacitate nu este întâmplătoare: o rolă prea dură și fragilă ar risca o defecțiune catastrofală atunci când XE370CA lovește o rocă îngropată sau traversează o margine ascuțită în timp ce este complet încărcată.

În cazul arborelui, procesul de tratament termic atinge o duritate a suprafeței de 48–55 HRC în zonele de contact ale fusului rulmentului, în timp ce miezul menține o duritate de 30 HRC sau mai mare, asigurând că arborele rezistă la îndoire sau fractură sub sarcini de impact maxime, dar nu suferă de uzură excesivă la interfața rulmentului.

5.5 Justificarea adâncimii carcasei întărite

Adâncimea carcasei proiectată de 8–12 mm nu este arbitrară. Testele ample de uzură efectuate în clasa excavatoarelor de 36–37 de tone au demonstrat că adâncimile carcasei sub 6 mm se uzează prematur în condiții abrazive, după care materialul miezului mai moale accelerează uzura exponențial. Specificația de 8–12 mm asigură că stratul întărit persistă pe cea mai mare parte a duratei de viață a rolei cilindrice. Această adâncime extinsă a carcasei întărite se traduce direct printr-o durată de viață operațională mai lungă înainte ca rola să atingă limitele diametrului de înlocuire.

Spre comparație, datele din industrie sugerează că gama de 6–12 mm acoperă majoritatea aplicațiilor pentru excavatoare grele, variantele specifice mineritului primind capătul mai adânc al spectrului. Ansamblul CQC TRACK 800305455 este specificat la capătul mai adânc al acestei game, reflectând aplicarea sa preconizată în medii solicitante de terasamente și cariere.

6. Funcții operaționale și cerințe mecanice

6.1 Portanță principală

Rola inferioară a șenilei este un punct principal de susținere a sarcinii în sistemul de rulare al modelului XE370CA. Greutatea mașinii de 36,6 tone, suplimentată de factorii de încărcare dinamici proveniți de la forțele de săpare, accelerația de balansare a brațului și evenimentele de impact, este distribuită pe setul de role inferioare de pe fiecare parte a mașinii. Pe măsură ce lanțul șenilei se articulează în timpul deplasării, fiecare rolă suportă secvențial o parte din această sarcină pe măsură ce trece pe sub cadrul șenilei.

Suprafața de rulare a carcasei rolei servește drept interfață directă cu bucșele lanțului de șenilă. Cu fiecare rotație a lanțului de șenilă, bucșele intră în contact și se rostogolesc pe suprafața călită a rolei. Particulele abrazive rămân inevitabil prinse între aceste suprafețe mobile. Suprafața rolei călită prin inducție rezistă acestei abraziuni cu trei corpuri, prelungind timpul până la producerea unei reduceri măsurabile a diametrului benzii de rulare.

Din punct de vedere ingineresc, diametrul carcasei rolei - deși nu este menționat în specificațiile actuale - este esențial pentru geometria sistemului de șine. O carcasă a rolei uzată cu diametru redus modifică geometria traseului lanțului de șină, afectând distribuția tensiunii pe șină și putând duce la o uzură neuniformă a componentelor șasiului.

6.2 Alinierea și ghidarea șinei

Rolele inferioare asigură ghidare laterală continuă lanțului de șenile. Flanșele duble de pe fiecare rolă capturează grupurile de zale interioare, restricționând mișcarea laterală în limitele toleranțelor proiectate. Această funcție de ghidare este deosebit de importantă pentru XE370CA, care este utilizată în aplicații în care traversările în pantă laterală și manevrele de virare agresive sunt de rutină.

În timpul virajului în sens invers — o manevră în care excavatorul pivotează pe o șenilă în timp ce cealaltă se deplasează înainte — forțele laterale de pe șenile pot depăși semnificativ distribuția statică a greutății mașinii. Fără o ghidare adecvată a flanșelor, aceste forțe laterale pot deplasa lanțul șenilei de pe flanșele rolei, provocând deraierea. Evenimentele de deraiere pot deteriora pinionul, rola de ghidare, lanțul șenilei și cadrul șenilei, prezentând totodată riscuri semnificative pentru siguranța personalului din apropiere.

Designul cu flanșă dublă al ansamblului 800305455 asigură o fixare perfectă a lanțului în toate condițiile de funcționare, inclusiv o pantă maximă de 35 de grade a mașinii gazdă. Flanșele sunt dimensionate și modelate pentru a se potrivi cu geometria grupului de zale interne al lanțului de șenile, asigurând că acesta rămâne așezat pe rolă chiar și atunci când forțele laterale sunt substanțiale.

6.3 Gestionarea fleacurilor pistei

Lăsarea șenilelor — abaterea controlată a segmentului inferior al șenilelor dintre rola de ghidare față și pinionul spate — este esențială pentru longevitatea șasiului și performanța utilajului. Sistemul de șenile al XCMG XE370CA încorporează un dispozitiv de reglare hidraulică a șenilelor care menține tensiunea adecvată. O lăsare prea slăbită permite lanțului șenilelor să se lovească de cadrul șenilelor în timpul deplasării, generând zgomot, vibrații și uzură accelerată. O lăsare prea strânsă crește rezistența la rulare, reduce eficiența consumului de combustibil, pune o solicitare excesivă asupra transmisiei finale și accelerează uzura bucșelor lanțului.

Fiecare rolă inferioară acționează ca un punct de susținere localizat care contribuie la profilul global de fleșire al șinei. Rolele inferioare care funcționează corect mențin poziția verticală corectă a lanțului de șină, asigurându-se că distribuția fleșirii între rola de ghidare, role și pinion corespunde intenției de proiectare. Rolele uzate sau blocate perturbă această distribuție a fleșirii, provocând variații localizate de tensiune care accelerează uzura anumitor componente.

6.4 Atenuarea impactului

Rola inferioară a șenilei absoarbe și atenuează șocurile transmise de la sol prin lanțul șenilei către șasiul mașinii. Când XE370CA traversează un teren denivelat, se rostogolește peste pietre sau lovește borduri și obstacole, rolele acționează ca elemente de absorbție a șocurilor. Capacitatea configurației etanșării plutitoare de a acomoda flotarea radială - de obicei în intervalul 1-3 mm - oferă un grad de flexibilitate care protejează sistemul de rulmenți de sarcinile de impact maxime.

Rezistența miezului carcasei rolei (HRC 28–35) și a arborelui (HRC 30 sau mai mare) oferă o capacitate suplimentară de absorbție a impactului. Arborele, în special, trebuie să reziste la îndoire sub sarcini de impact care ar putea dezalinia interfețele lagărelor sau ar putea deplasa rola față de cadrul șinei.

7. Cadrul de asigurare a calității și de certificare

7.1 Certificare ISO 9001:2015

Fabrica menține certificarea ISO 9001:2015 în toate activitățile de producție. Această certificare necesită sisteme de management al calității documentate care să reglementeze:

  • Calificarea furnizorului de materii prime și inspecția de intrare
  • Protocoale de inspecție în timpul procesului la fiecare etapă de fabricație
  • Proceduri de gestionare a neconformităților și acțiuni corective
  • Calibrarea și întreținerea echipamentelor de inspecție și testare
  • Indicatori de îmbunătățire continuă și cicluri de revizuire a managementului
  • Pregătire pentru audit și verificare periodică de la terți

Pentru ansamblul rolei inferioare 800305455, certificarea ISO 9001:2015 asigură controlul mediului de producție, documentarea proceselor și înregistrarea și abordarea sistematică a abaterilor de la standard - nu ad-hoc.

7.2 Certificarea produsului CQC

Dincolo de certificarea ISO la nivel de sistem, ansamblul deține certificarea de produs CQC de la Centrul de Certificare a Calității din China. CQC reprezintă o marcă de certificare voluntară a produsului care atestă conformitatea cu standardele naționale chineze privind calitatea, siguranța și performanța componentelor industriale. Procesul de certificare implică:

  • Testarea tipului: Testarea inițială a mostrelor de producție pentru a verifica conformitatea cu toate standardele aplicabile
  • Inspecția fabricii: Audituri periodice ale instalațiilor de producție pentru a verifica conformitatea continuă
  • Supravegherea produselor: Testarea continuă a probelor prelevate din loturile de producție pentru a detecta orice degradare a calității

Certificarea CQC oferă un nivel suplimentar de verificare a calității care distinge componentele CQC TRACK de alternativele aftermarket de calitate superioară, care nu beneficiază de o certificare terță parte independentă.

7.3 Porți de verificare a calității producției

Fiecare lot de producție al ansamblului 800305455 trece prin mai multe etape de control al calității:

Verificarea materialelor primite:

  • Analiza compoziției chimice a tuturor pieselor forjate înainte de prelucrare
  • Testarea proprietăților mecanice (rezistență la tracțiune, limită de curgere, alungire, duritate)

Inspecție dimensională în timpul procesului:

  • Verificare dimensională 100% a caracteristicilor critice, inclusiv diametrele fusurilor arborelui, înălțimile flanșelor, paralelismul flanșelor și pozițiile alezajului de montare
  • Monitorizarea controlului statistic al procesului (SPC) pentru operațiunile cheie de prelucrare

Testarea durității:

  • Verificarea prin eșantionare a durității suprafeței pe componente călite prin inducție folosind durități Rockwell calibrate
  • Măsurarea adâncimii carcasei pe probe testate distructiv la intervale specificate
  • Verificarea durității miezului pentru a asigura un tratament termic adecvat

Testarea integrității etanșării:

  • Fiecare rolă asamblată este umplută cu lubrifiant și testată sub presiune pentru scurgeri, așa cum este descris în Secțiunea 4.4
  • Presiunea și durata testului sunt standardizate și înregistrate pentru fiecare unitate

Analiza rodajului și a resturilor de asamblare:

  • Ansamblurile finalizate sunt supuse unui rodaj controlat pe dispozitive de testare
  • După rodaj, ansamblul este curățat, iar resturile sunt analizate pentru orice indiciu de contaminare internă sau uzură anormală.

Inspecție vizuală finală:

  • Toate ansamblurile finalizate sunt supuse unei inspecții vizuale finale pentru finisajul suprafeței, integritatea stratului de acoperire și acuratețea etichetării.

7.4 Trasabilitate

Numerele lotului de producție sunt ștanțate sau gravate pe fiecare ansamblu de role. Aceste coduri de trasabilitate leagă componenta finită prin toată documentația de fabricație, inclusiv:

  • Certificate de materiale și rapoarte de analiză chimică
  • Jurnale de tratament termic cu înregistrări de temperatură și durată
  • Înregistrări ale testelor de duritate pentru fiecare lot de producție
  • Rapoarte finale de inspecție și rezultate ale testelor de etanșare

Pentru clienții internaționali care se confruntă cu solicitări de garanție, investigații de analiză a defecțiunilor sau audituri de conformitate, această trasabilitate oferă documentație auditabilă, care, de obicei, lipsește produselor de calitate superioară. Sistemul de trasabilitate permite, de asemenea, producătorului să efectueze o analiză a cauzelor principale dacă apare un model de defecțiuni pe teren, ceea ce duce la îmbunătățirea continuă a întregului sistem de producție.

7.5 Declarații de performanță – Durată de viață extinsă

Datele din industrie furnizate de producător indică faptul că componentele șasiului CQC TRACK sunt proiectate pentru a obține o durată de viață extinsă - raportată ca fiind cu până la 30% mai lungă decât componentele standard aftermarket. Această îmbunătățire este atribuită combinației dintre construcția din oțel aliat forjat, călirea prin inducție profundă, etanșările flotante premium și controalele riguroase ale calității care depășesc cerințele de bază ale specificațiilor echipamentului original.

8. Avantajele lanțului de aprovizionare: Aprovizionare directă din fabrică

8.1 Model direct de la producător

Cumpărătorul lucrează direct cu CQC TRACK (Heli Machinery Manufacturing Co., Ltd.) - un producător principal de componente pentru șasiu, nu un distribuitor sau o companie comercială. Activitatea principală a companiei acoperă piese pentru șasiul excavatoarelor și buldozerelor, inclusiv role de șenile, role portante, pinioane, role de ghidare, ansambluri de lanțuri de șenile și saboți de șenile.

Acest model de aprovizionare directă elimină mai multe niveluri de intermediari:

  • Fără adaosuri comerciale de distribuitor
  • Fără comisioane ale societății comerciale
  • Nu se aplică taxe regionale de importator
  • Comunicare directă între utilizatorul final și echipa de inginerie de producție

Rezultatul este o structură de costuri care permite calitatea OEM la niveluri de preț ODM - o combinație rar disponibilă prin canalele de distribuție tradiționale.

8.2 Capacitate de producție OEM și ODM

Pentru clienții cu cerințe specifice dincolo de specificațiile standard 800305455, CQC TRACK oferă servicii OEM și de fabricație personalizată. Cumpărătorii pot furniza desene, specificații tehnice sau mostre fizice, iar echipa de inginerie va produce componente conform acestor cerințe. Această capacitate este relevantă în special pentru clienții care operează:

  • Mașini modificate cu configurații ale șasiului nestandardizate
  • Geometrii unice ale lanțurilor de șenile care necesită profiluri personalizate ale rolelor
  • Cerințe speciale privind materialele pentru condiții extreme de funcționare (de exemplu, abraziune ridicată, expunere la apă sărată, frig extrem)
  • Distribuitorii de volum caută branding privat pe componentele șasiului

Compania deține resurse de inginerie și scule care acoperă mai multe mărci importante, inclusiv Komatsu, Caterpillar, Hitachi și Liebherr, permițând expertiză în inginerie pentru mai multe aplicații.

8.3 Logistică și capacitate globală de export

CQC TRACK a stabilit parteneriate logistice care susțin livrările către principalele piețe globale:

  • America de Nord – Transporturi directe de containere prin porturile de pe coasta de vest sau de est
  • Europa – Transport maritim către Rotterdam, Hamburg sau Anvers cu opțiuni de distribuție în interiorul țării
  • Africa – Livrări către principalele centre portuare din Africa de Sud, Nigeria, Kenya și Ghana
  • Asia de Sud-Est – Livrare rapidă către Singapore, Jakarta, Bangkok și Manila
  • Orientul Mijlociu – Livrări prin Dubai și Jebel Ali

Timpii de livrare a comenzilor variază de obicei între 15 și 30 de zile pentru cantitățile standard de producție, în funcție de programul de producție actual și de configurația specifică comandată. Comenzile urgente pot fi procesate în funcție de capacitatea actuală.

8.4 Prețuri pe volum și acorduri de furnizare

Pentru cumpărătorii de volum - inclusiv dealeri de echipamente, operatori de flote și distribuitori de piese - producătorul oferă:

  • Prețuri diferențiate în funcție de volumele anuale de achiziții
  • Acorduri de furnizare în curs de desfășurare cu prețuri garantate și intervale de livrare
  • Aranjamente de stocuri în consignație pentru conturile majore
  • Programe de inventar gestionat de furnizori (VMI) pentru partenerii calificați

Aceste aranjamente permit o gestionare previzibilă a stocului de piese și reduc capitalul de lucru blocat în stocul de siguranță pentru componentele critice ale șasiului.

9. Considerații privind instalarea, întreținerea și durata de viață

9.1 Durata de viață așteptată

În condiții normale de funcționare în lucrări de terasament și construcții generale, un rolă inferioară de șenile pentru sarcini grele din această clasă poate oferi între 3.000 și 5.000 de ore de funcționare înainte ca uzura măsurabilă să necesite înlocuirea. În condiții dure, cum ar fi lucrările în cariere cu conținut ridicat de rocă, mediile abrazive de silice sau aplicațiile pe teren înghețat, ratele de uzură accelerează, iar intervalele de înlocuire se scurtează. În schimb, mașinile operate în principal pe suprafețe pregătite (asfalt, pietriș compactat, beton) pot atinge o durată de viață de până la 6.000 de ore sau mai mult.

Datele producătorului indică faptul că componentele CQC TRACK sunt proiectate pentru o durată de viață extinsă, performanțele documentate depășind componentele standard aftermarket cu o marjă substanțială.

9.2 Indicatori de monitorizare a stării și de înlocuire

Personalul de întreținere a flotei ar trebui să inspecteze rolele inferioare la intervale regulate, de obicei la fiecare 250 până la 500 de ore de funcționare. Indicatorii cheie care necesită înlocuirea rolelor includ:

  • Pete de uzură vizibile pe suprafața de rulare, cu o adâncime mai mare de 5 mm. Aplatizările indică faptul că rola a încetat să se rotească corect și alunecă în loc să se rostogolească.
  • Flanșe fisurate sau rupte. Rupturile flanșelor rezultă de obicei din sarcina la impact sau din acumularea de fisuri de oboseală cauzate de forțele laterale ciclice.
  • Jocul rolelor dintr-o parte în alta sau deplasarea axială depășește 2 mm. Jocul axial excesiv indică uzura bucșei sau a arborelui și va permite nealinierea lanțului de șenile.
  • Scurgeri de ulei din zonele de etanșare flotante, evidențiate prin umezeală, acumulare de grăsime sau modele de pulverizare a uleiului pe cadrul șenilei.
  • Rotație blocată. O rolă care nu se rotește liber atunci când șina este ridicată de la sol - sau care emite zgomote de frecare în timpul rotației - a suferit o defectare a rulmentului.

9.3 Parametrii de instalare

Ansamblul 800305455 este conceput pentru interschimbabilitate mecanică directă cu componenta originală. Instalarea pe XE370CA necesită:

  • Curățarea suprafețelor de montare ale cadrului șinei pentru a îndepărta resturile și materialul vechi de etanșare
  • Verificarea faptului că alezajele de aliniere a arborilor nu prezintă deteriorări sau deformări
  • Instalarea știfturilor de fixare cu specificațiile de cuplu documentate în manualul de service al utilajului XCMG

Cuplul de strângere corect la instalare este esențial; strângerea insuficientă poate permite mișcări axiale care compromit contactul etanșării, în timp ce strângerea excesivă poate deforma flanșa de montare sau deteriora capătul arborelui.

9.4 Instrucțiuni de depozitare și manipulare

Când sunt depozitate înainte de instalare, rolele inferioare trebuie păstrate în condiții uscate, de preferință învelite în ambalaje impermeabile la vapori pentru a preveni coroziunea suprafețelor prelucrate. Rola trebuie depozitată în poziție orizontală pe o suprafață plană; depozitarea unei role pe capăt poate deteriora suprafețele de etanșare sau poate deforma capacul de capăt.

Rularea sau căderea ansamblurilor riscă să deterioreze geometria flanșei sau fețele de etanșare - manipularea trebuie să se facă prin ridicarea ansamblului, nu prin rulare. Pentru depozitarea pe termen lung care depășește șase luni, rola trebuie rotită periodic (la fiecare 30-60 de zile) pentru a distribui lubrifiantul pe suprafețele lagărelor și a preveni coroziunea galvanică localizată care poate apărea atunci când sarcina totală a bucșei rămâne statică pe o zonă a arborelui.

10. Rezumatul specificațiilor tehnice

Parametru Specificații
Număr piesă OEM 800305455
Tipul componentei Ansamblu rolă inferioară șină / rolă inferioară
Modelul mașinii gazdă Excavator hidraulic XCMG XE370CA
Greutatea de funcționare a mașinii 36.600–38.500 kg (în funcție de configurație)
Configurația flanșei Flanșă dublă, forjată integral
Materialul carcasei rolei Oțel cu bor microaliat forjat (40MnB / 50Mn)
Materialul arborelui Oțel aliat călit și revenit (clasa 42CrMo)
Tipul rulmentului Bucșă din bronz sinterizat/bronz-staniu, îmbinare presată, canelură pentru ulei
Tip de etanșare Garnituri de etanșare duble plutitoare (aliaj cu conținut ridicat de crom + inel O din cauciuc sintetic)
Duritatea suprafeței de rulare HRC 52–58
Adâncimea carcasei întărite 8–12 mm (specificație pentru sarcini grele)
Duritatea miezului HRC 28–35 (carcasa rolei); ≥ HRC 30 (ax)
Duritatea suprafeței arborelui HRC 48–55
Certificări de calitate ISO 9001:2015; Certificare de produs CQC
Producător Heli Machinery Manufacturing Co., Ltd. (CQC TRACK)
Model de aprovizionare Direct din fabrică, sursă de producător (calitate OEM / preț ODM)
Logistică globală America de Nord, Europa, Africa, Asia de Sud-Est, Orientul Mijlociu
Timp de livrare (cantitate standard) 15–30 de zile
Durata de viață (condiții normale) 3.000–5.000 de ore de funcționare

11. Concluzie

Ansamblul rolei inferioare de șenilă XCMG XE370CA 800305455 de la CQC TRACK reprezintă o componentă de înlocuire a șasiului complet proiectată, fabricată cu un control riguros al procesului, un design metalurgic avansat și economii de aprovizionare directă din fabrică. Pentru managerii de flote și specialiștii în achiziții care își optimizează strategia de piese pentru excavatorul XCMG, acest ansamblu oferă caracteristici de performanță documentate, adaptate platformei mașinii de 36,6 tone, cu călire prin inducție în carcasă profundă (8-12 mm), protecție împotriva contaminării cu etanșare dublă plutitoare și asigurarea calității pe două straturi, atât prin certificarea sistemului ISO 9001:2015, cât și prin certificarea produsului CQC.

Modelul de aprovizionare directă al producătorului oferă un avantaj al lanțului de aprovizionare față de canalele de distribuție pe mai multe niveluri, suportând atât comenzi de înlocuire a unităților individuale pentru mașini individuale, cât și aranjamente de stocare în volum pentru distribuitori. Cu logistică stabilită în America de Nord, Europa, Africa și Asia de Sud-Est, capacitate completă de fabricație OEM și personalizată, termene de livrare la prețuri competitive (15-30 de zile) și o durată de viață extinsă documentată (cu până la 30% mai lungă decât componentele standard aftermarket), CQC TRACK poziționează ansamblul 800305455 ca o alternativă robustă din punct de vedere tehnic și eficientă din punct de vedere economic pe piața aftermarket pentru șasiul excavatoarelor pe șenile.

Pentru solicitări privind achizițiile, specificațiile tehnice sau cerințele de fabricație personalizate, contactul direct cu producătorul este disponibil prin canalele oficiale CQC TRACK.


  • Anterior:
  • Următorul:

  • Scrie mesajul tău aici și trimite-l nouă