XCMG XE370CA 800305455 Belte, nedre rulleaggregat / Produsent og fabrikk for chassiskomponenter til kraftig gravemaskin / CQCTRACK / OEM-kvalitet ODM-pris
Teknisk hvitbok
XCMG XE370CA800305455 /800345727Nedre rulleaggregat for belte: Chassiskomponenter for kraftig beltegraver — Produsent og fabrikk direkte (CQCTRACK / OEM-kvalitet, ODM-pris)
1. Sammendrag: Omdefinering av understellsstandarden
Innenfor segmentet for mellomstore til store hydrauliske gravemaskiner har klassen på 36–37 tonn et unikt krevende driftsområde. Maskiner i denne vektkategorien brukes i jordflyttingsprosjekter, gruvedrift, lasting av steinbrudd, utvikling av tung infrastruktur og fundamenteringsutgraving – miljøer der understellets integritet direkte bestemmer maskinens tilgjengelighet og til syvende og sist prosjektets lønnsomhet. XCMG XE370CA står som en flaggskipmodell i denne klassen, og dens belteunderrulleenhet (OEM-delenummer800305455) fungerer som et kritisk lastbærende grensesnitt mellom maskinens betydelige masse og bakken under den.
Dette dokumentet gir en omfattende teknisk beskrivelse av XCMG XE370CA 800305455 /800345727Belteunderrulleenhet produsert av CQC TRACK (Heli Machinery Manufacturing Co., Ltd.). Denne enheten er konstruert som en forseglet, livsvarig smurt bunnrulle, og støtter maskinens driftsvekt, fordeler dynamiske belastninger gjennom beltekjeden, opprettholder presis beltejustering under rettlinjekjøring og svingmanøvrer, og absorberer de ubarmhjertige støtene som kjennetegner tøffe anleggs- og gruvemiljøer.
Det som fundamentalt sett skiller dette produktet er ikke bare dimensjonsnøyaktighet – det er den tekniske grundigheten som styrer alle trinn i produksjonssyklusen. Hver valseenhet er produsert i et ISO 9001:2015-sertifisert anlegg og i samsvar med China Quality Certification (CQC)-protokoller, og kommer fra et produksjonssystem som håndhever metallurgisk integritet, maskineringspresisjon, varmebehandlingsensartethet og verifisering av tetningsintegritet gjennom hele produksjonsprosessen. Leverandøren, CQC TRACK, fungerer som en direkteleverandørprodusent, noe som eliminerer de mange mellomleddene som vanligvis blåser opp kostnader og forringer gjennomsiktigheten i forsyningskjeden.
Denne rapporten er strukturert for innkjøpsfagfolk, vedlikeholdsingeniører for flåter og utstyrsforhandlere. Den går fra analyse av vertsmaskinplattformer og identifisering av delenummer, deretter gjennom omfattende teknisk dekonstruksjon, materialvitenskapelige spesifikasjoner, rammeverk for kvalitetssikring, og avsluttes med fordelene i forsyningskjeden som ligger i produksjonsmodellen OEM-kvalitet / ODM-pris.
2. XCMG XE370CA-vertsmaskinen: Teknisk plattformoversikt
2.1 Maskinklassifisering og driftsprofil
XCMG XE370CA er en hydraulisk beltegraver som opererer i 36–37 tonns klassen – en maskin som har blitt anerkjent som en av de mest populære gravemaskinene i 40-tonnsklassen som har dukket opp i den kinesiske tungmaskinsektoren. Den er konstruert for å kombinere kraft, holdbarhet og drivstoffeffektivitet, noe som gjør den spesielt godt egnet for jordarbeid, gruvedrift, tunnelbygging, kommunal infrastruktur, motorvei- og brobygging, havnebygging og andre krevende applikasjoner.
Maskinen har et sømløst integrert hydraulisk system som sikrer optimal ytelse i høyeffektive og krevende operasjoner. Viktige strukturelle komponenter er produsert av importert høyfast og slitesterkt stål, noe som forbedrer maskinens tilpasningsevne til tøffe arbeidsforhold.
2.2 Spesifikasjoner for drivverk og hydraulikksystem
XE370CA drives av ISUZU AA-6HK1XQP dieselmotor, en sekssylindret, direkteinnsprøytet, firetakts, vannkjølt, turboladet kraftverk med luft-til-luft-interkjøling. Viktige motorparametere inkluderer:
| Parameter | Spesifikasjon |
|---|---|
| Nominell effekt | 190,5 kW ved 2000 o/min |
| Maksimalt dreiemoment | 872,8 Nm ved 1700 o/min |
| Forskyvning | 7,79 liter |
| Sylindere | 6 |
| Drivstofftankens kapasitet | 630 liter |
Det hydrauliske systemet har doble hovedpumper av stempeltypen med en kombinert strømningshastighet på 2 × 320 l/min – en betydelig strømningskapasitet som muliggjør samtidig, høyhastighets aktivering av grave-, sving- og kjørefunksjoner. Hovedsikkerhetsventiltrykket er satt til 31,5 MPa / 34,3 MPa, med kjøresystemet på 34,3 MPa og svingsystemet på 27,5 MPa. Pilotsystemet opprettholder trykket på 3,9 MPa.
2.3 Maskinvekt og understellsbelastningskontekst
XE370CAs driftsvekt er dokumentert på tvers av flere kilder, med små variasjoner som gjenspeiler konfigurasjonsforskjeller. Hovedspesifikasjonen er 36 600 kg (omtrent 80 689 lb), selv om visse regionale varianter er oppført til 38 500 kg når den er utstyrt med ekstra motvekter eller større skuffer. Skuffekapasiteten varierer fra 1,4 til 1,8 m³ som standard, med et 2,3 m³-alternativ tilgjengelig i spesifikke konfigurasjoner.
Fra et understellsteknisk perspektiv gir forholdet mellom maskinens vekt og bakkekontaktareal et bakketrykk på 66,6 kPa – et tall som definerer belastningen per arealenhet som hele understellssystemet må håndtere. Maskinen oppnår en klatreevne på ≥35 grader, og er i stand til å krysse skråninger som påfører betydelige sidekrefter på de nederste valsflensene.
Maksimal trekkraft er oppgitt til 285 kN, mens skuffegravingskraften når 242–263 kN, avhengig av konfigurasjon og målemetode. Disse kreftene genererer betydelige dynamiske belastninger som overføres gjennom beltekjeden til de nederste rullene, spesielt under aggressive gravesykluser og motroterende snumanøvrer.
2.4 Understellsmål
Understellsdimensjonene til XE370CA definerer det romlige feltet som belteunderrulleenheten må operere innenfor. Kritiske parametere inkluderer:
| Parameter | Verdi (mm) |
|---|---|
| Total sporlengde | 5 035 |
| Akselavstand (spor på bakken) | 4 040 |
| Sporvidde | 2590 |
| Bredde på beltesko | 600 |
| Total chassisbredde | 3 190 |
| Minimum bakkeklaring | 500 |
Akselavstanden på 4040 mm – avstanden mellom midtlinjen på det fremre lederullet og midtlinjen på det bakre tannhjulet – bestemmer avstanden mellom de nederste rullene langs understellsrammen. Sporvidden på 2590 mm bestemmer den laterale avstanden mellom venstre og høyre belteenhet, som sammen med maskinens tyngdepunkt definerer rullestabilitetsområdet og sidebelastningen som hver bunnrullflens må motstå.
Belteskobredden på 600 mm gir et betydelig kontaktområde som reduserer bakketrykket, men øker tilsvarende den laterale kraftoverføringen som påføres bunnvalsflensene når maskinen krysser sidehellinger eller utfører motrotasjonssvinger. Forholdet mellom disse dimensjonsparametrene og forventningene til bunnvalsdesignet vil bli utforsket videre i delen om teknisk dekonstruksjon.
3. Produktidentifikasjon og kryssreferanse
3.1 Primært OEM-delenummer
Komponenten i sentrum av dette tekniske dokumentet er XCMG 800305455 800345727 / Belteunderrulleenhet. Dette delenummeret tilsvarer den komplette belteunderrullen – også referert til om hverandre i bransjeterminologi som bunnrulle, belteunderrulleenhet, nedre bærerulle eller chassisstøtterulle – slik den opprinnelig ble konstruert for den hydrauliske gravemaskinen XCMG XE370CA.
Delenummeret 800305455 er den offisielle OEM-betegnelsen. Dette nummeret bør refereres til i all anskaffelsesdokumentasjon, vedlikeholdsjournaler og delekataloger for å sikre nøyaktig kryssreferanse. Enheten er konstruert for direkte 1:1 mekanisk utskiftbarhet med den originale komponenten, og krever ingen feltmodifikasjoner av belterammens monteringsbosser, akseljusteringsboringer eller festeplasseringer.
3.2 Kontekst for understellssystem
Understellet på XCMG XE370CA er katalogisert under Undercarriage Assy (312600163) som en monteringsgruppe i den offisielle XCMG-deledokumentasjonen. Innenfor denne monteringsgruppen fungerer beltekjedet (800305454) sammen med belteunderrullene for å utgjøre det komplette beltefremdriftssystemet. Den nedre rulleenheten 800305455 er dermed en komponent i dette større understellsøkosystemet, og er direkte forbundet med beltekjedet 800305454 og belterammens sadelfester.
3.3 Leverandørmerke og sertifiseringer
Leverandøren for denne monteringen er CQC TRACK (Heli Machinery Manufacturing Co., Ltd.), en produsent etablert i Quanzhou, Kina, med hovedvirksomhet som omfatter understellsdeler til gravemaskiner og bulldosere, inkludert belteruller, bæreruller, tannhjul, lederuller, beltekjedeenheter og beltesko. Produksjonsanlegget har ISO 9001:2015-sertifisering og opererer under CQC-produktsertifisering, noe som gir en tolags kvalitetssikring som mange ettermarkedsleverandører ikke opprettholder.
Leverandørens merkeidentitet – CQCTRACK – er posisjonert i det globale markedet for anleggsmaskinerideler som en kilde til understellskomponenter av OEM-kvalitet. Gjennom direkte sourcing fra fabrikken eliminerer leverandøren flere distribusjonsnivåer, noe som muliggjør både OEM-kvalitetsstandarder og ODM-prisstrukturer som forbedrer de totale eierkostnadene for flåteoperatører.
4. Ingeniørdekonstruksjon: Anatomi av den nedre rulleenheten 800305455
Belteunderrulleenheten er en presisjonskonstruert komposittenhet som består av flere samvirkende delsystemer. Hvert delsystems materialvalg, produksjonsmetodikk og dimensjonstoleranser må fungere sammen for å oppnå ytelsesforventningene til den 36,6 tonn tunge vertsmaskinen. De følgende avsnittene gir en uttømmende analyse av hver komponents funksjon i enheten.
4.1 Rulleskall og flenssystem
Funksjon: Rulleskallet utgjør den primære kontaktflaten med beltekjedebøssingene og, gjennom disse bøssingene, med bakken. Den roterer rundt den stasjonære akselen mens maskinen beveger seg, og den ytre slitebaneflaten er i kontinuerlig glidende og rullende kontakt med slipende materialer.
Materialvalg: Valseskallet er presisjonssmidd av et spesialtilpasset mikrolegert borstål, vanligvis innenfor kvalitetsfamiliene 40MnB eller 50Mn. Bortilsetninger forbedrer herdbarheten, slik at materialet kan oppnå gjennomherdede seksjonstykkelser selv i de tunge tverrsnittene som er karakteristiske for en bunnvalse i klassen 36–37 tonn. Smiing – snarere enn støping – justerer metallets kornstrøm langs komponentens hovedspenningsakser, noe som gir retningsbestemt styrke som støpte ekvivalenter ikke kan oppnå, og gir overlegen motstand mot støt, sjokk og utmattingssprekker.
Flenskonfigurasjon: Rulleskallet har integrerte doble flenser – et designvalg som gjenspeiler kravene til sideveis belastning i XE370CAs driftsramme. Disse flensene er presisjonsmaskinert til spesifikke høyder og tykkelser, konstruert for å opprettholde kontaktstyring med beltekjedens indre lenkegrupper. Dobbeltflensdesignet forhindrer at beltekjeden glir sideveis av valsen under snuoperasjoner med gravemaskin, kjøring i sidehellinger eller ujevn terrengbevegelse.
I forbindelse med XE370CA, med sin sporvidde på 2590 mm og 66,6 kPa marktrykk, kan sidekreftene som genereres under motrotasjonssving være betydelige. Dobbeltflenskonfigurasjonen er spesielt ment å gi positiv sidebegrensning som forhindrer avsporingshendelser, noe som kan forårsake omfattende skader på tannhjul, lederuller og belterammer, samt skape betydelige sikkerhetsfarer på aktive arbeidsplasser.
Produksjonsintegritet: Smiprosessen sikrer at overgangssonen mellom flens og skall opprettholder jevn veggtykkelse uten spenningskonsentrasjonsstigere som kan tjene som sprekkstartsteder under syklisk belastning. Etter smiing og grovmaskinering gjennomgår skallet flere varmebehandlingstrinn – beskrevet i avsnitt 5 – for å oppnå den nødvendige kombinasjonen av overflatehardhet og kjerneseighet.
4.2 Sentral aksel
Funksjon: Akselen fungerer som den stasjonære strukturelle kjernen i hele enheten. Den roterer ikke under drift; i stedet roterer rulleskallet rundt akselen via mellomliggende lagerbøssinger. Akselen fordeler lastkreftene jevnt langs lengden og fungerer som monteringsgrensesnitt som fester rulleenheten til belterammen.
Materialvalg: Skaftet er maskinert av herdet legeringsstål, vanligvis i 42CrMo-klassen. Denne krom-molybden-legeringen gir en optimalisert balanse mellom strekkfasthet, utmattingsmotstand og seighet – egenskaper som er essensielle for en komponent som må tåle både høye statiske belastninger og repeterende slagsykluser uten å deformeres eller sprekke.
Krav til overflatefinish: Akseltappene er presisjonsslipt til fine overflater målt i Ra-mikrometerområder. Denne overflatekvaliteten er ikke bare kosmetisk; den reduserer direkte friksjonskoeffisientene ved lagerkontaktgrensesnittene og sikrer jevn smørefilmutvikling under belastning. En ru akseloverflate vil slite lagerbøssingen, noe som genererer slitasjerester som forurenser smøremiddelet og akselererer tetningsdegradering.
Monteringskonfigurasjon: Akselendene har monteringsflater eller bolthull som fester rulleaggregatet til belterammens sadelfester ved hjelp av herdede festepinner. Disse monteringsgrensesnittene gir positiv aksial plassering og forhindrer rotasjon av akselen i forhold til belterammen, noe som sikrer at all relativ bevegelse skjer ved grensesnittet mellom rulleskall, bøssing og aksel.
4.3 Lagerbøssingsystem
Funksjon: Lagerbøssingen er det kritiske grensesnittet mellom det roterende rulleskallet og den stasjonære akselen. Den må kunne håndtere rotasjonsbevegelse samtidig som den overfører høye radielle belastninger fra skallet til akselen uten overdreven friksjon, slitasje eller klaringsakkumulering.
Materialvalg: Bøssingen er produsert av sintret bronse eller spesielle tinn-bronse-legeringer. Disse materialene er valgt for sin optimaliserte balanse mellom trykkfasthet, innebyggbarhet (evnen til å absorbere små fremmedpartikler uten å skade akseloverflaten) og formbarhet under mindre feiljustering mellom aksel og skall. Porøsiteten til sintret bronse fungerer også som et smøremiddelreservoar, og holder på oljen i mikrostrukturen for å opprettholde smøring under oppstart og under midlertidige oljemangelforhold.
Klaringskontroll: Den indre diameteren på foringen er maskinert til en kontrollert kjøreklaring med akseltappen, vanligvis i området 0,08 til 0,15 mm. Denne klaringen tillater utvikling av smørefilm samtidig som den forhindrer overdreven radiell slark som ville tillate at rulleskallet støter mot akselen under dynamisk belastning – en hendelse som raskt ville forringe begge komponentene.
Smøreegenskaper: Bøssingen har oljespor eller fordelingskanaler som er maskinert inn i den indre overflaten. Disse kanalene leder smøremiddelstrømmen over hele lagergrensesnittet, og sikrer at oljen når hele bredden av kontaktsonen. Under montering presses bøssingen inn i rulleskallboringen med kontrollert presspasning, og enheten fylles deretter med olje gjennom en plugget port, noe som skaper en forseglet konfigurasjon med permanent smøring.
4.4 Konfigurasjon av flytende tetning
Funksjon: Tetningssystemet er uten tvil den viktigste ytelsesdeterminanten i gravemaskinens nedre valser. Inntrengning av gjørme, vann, silisiumstøv eller slipende partikler fører til rask slitasje på foringer, akselskader, smøremiddelforurensning og til slutt fastkjøring av enheten. XE370CA, som ofte brukes i gruvedrift og jordflytting, opererer i miljøer der fine slipepartikler er allestedsnærværende.
Tetningsdesign – dobbel flytende oljetetning: 800305455-enheten benytter en dobbel flytende oljetetning – en tilnærming som er bredt validert på tvers av understellsapplikasjoner for anleggs- og landbruksmaskiner for dens holdbarhet i forurensede miljøer.
Den flytende tetningen består av to hovedelementer som jobber i motsetning:
- Metalltetningsring: Produsert av høykromlegering herdet for å oppnå overflatehardhet på HRC 55–65. Tetningsflatene er overlappet til speilblank glatthet under produksjonen, noe som skaper et presist tetningsgrensesnitt med minimal lekkasjepotensial og høy slitestyrke.
- O-ring i syntetisk gummi: Gir den aksiale fjærkraften som opprettholder kontakttrykket på tetningsflaten selv om komponentslitasjen fortsetter over tusenvis av driftstimer. O-ringen er plassert i et spor bak hver metalltetningsring, og dens elastiske deformasjon påfører jevn kraft for å holde de overlappende flatene i kontakt.
To tetningsringer er montert i motstående par, med sine overlappende tetningsflater i kontakt. O-ringene gir den aksiale fjærkraften som opprettholder tetningsflatens kontakttrykk. Når rullen roterer, kan tetningsringene flyte radielt for å imøtekomme mindre akselforskyvning eller termisk ekspansjon – derav begrepet «flytende» tetning. Denne flyteevnen gjør konfigurasjonen unikt tolerant mot støtbelastninger og rammebøyning som oppstår under gravemaskinoperasjoner.
Ekstern beskyttelse: Tetningsenheten er ytterligere beskyttet av en ekstern smussbeskyttelsesleppe på tetningshuset. Denne leppen avleder større rusk bort fra tetningsflatene før det kan nå det sårbare grensesnittet mellom de overlappende metallringene.
Validering av fabrikkforsegling: Etter montering fylles hver rulle med smøremiddel og gjennomgår trykktesting av lekkasje. Oljehulrommet trykksettes med trykkluft til omtrent 0,4 MPa, og hele enheten senkes ned i vann for å bekrefte fravær av bobledannelse. Denne testen sikrer at enheten forlater fabrikken med en verifisert forurensningsfri forseglingshylster – en kritisk kvalitetskontroll som skiller CQC TRACK-produksjon fra mindre strenge ettermarkedsalternativer.
4.5 Endedeksel og festekomponenter
Funksjon: Endedekselene lukker rulleskallets ender, holder de flytende tetningene i riktig aksial posisjon og fungerer som monteringsgrensesnitt for festepinnens maskinvare. De fungerer også som en ekstern barriere som forhindrer at store biter når tetningsflatene.
Designfunksjoner: Endedekselene er produsert av herdet stål og har geometrier som avleder fremmedlegemer og leder fremmedlegemer bort fra tetningsflatene. Smørenipler eller gjengede oljepåfyllingsporter er vanligvis plassert på ett endedeksel, noe som tillater initial smøring under montering. Avhengig av kundens spesifikasjoner inkluderer noen varianter mulighet for periodisk servicepåfylling, mens andre er konfigurasjoner med forsegling for livet som ikke krever feltservice.
Spesifikasjoner for festemidler: Endedekselene er festet med høyfaste festemidler med kontrollerte momentspesifikasjoner. Løse eller utilstrekkelig tiltrukket dekselfester kan tillate aksial bevegelse som kompromitterer tetningskontakttrykket, noe som fører til for tidlig lekkasje og inntrenging av forurensning.
5. Materialvitenskap og varmebehandlingsprotokoll
Materialmetallurgi er den grunnleggende forskjellen mellom premium beltevalser og erstatninger av standardkvalitet. 800305455-enheten benytter et gradert materiale og en varmebehandlingsprotokoll som er spesielt optimalisert for belastnings- og slitasjeforholdene som er karakteristiske for XE370CAs vektklasse på 36,6 tonn og typiske driftsmiljøer.
5.1 Spesifikasjon av basismateriale
Rulleskallet er produsert av et mikrolegert borstål innenfor 40MnB- eller 50Mn-familiene. Bortilsetninger forbedrer herdbarheten, slik at materialet kan oppnå ensartede hardhetsprofiler selv i de tunge tverrsnittene som kjennetegner gravemaskinens bunnvalser. Krom-mangan-legeringsmatrisen gir høy slitestyrke og slagfasthet over et bredt temperaturområde, egnet for både varmt klima i steinbrudd der omgivelsestemperaturen overstiger 40 °C og vinterkonstruksjon i kalde områder der temperaturen faller under -15 °C.
Den sentrale akselen er maskinert av legert stål av 42CrMo-kvalitet. Denne krom-molybden-legeringen har høy strekkfasthet – vanligvis over 1000 MPa etter varmebehandling – kombinert med god seighet og utmattingsmotstand. Sammensetningen inneholder omtrent 0,38–0,45 % karbon, 0,9–1,2 % krom og 0,15–0,30 % molybden, noe som gir styrken som kreves for å opprettholde strukturell integritet under XE370CAs maksimale trekkraft på 285 kN.
5.2 Varmebehandlingsprosess – bråkjøling og tempering
Etter smiing og grovbearbeiding gjennomgår valseskallet bråkjøling og anløping (Q&T) – en to-trinns termisk prosess som etablerer komponentens grunnleggende mekaniske egenskaper:
- Austenittisering: Komponenten varmes opp til temperaturer over 850 °C, og mikrostrukturen omdannes til austenitt.
- Bråkjøling: Komponenten avkjøles raskt i olje- eller polymermedium, og omdanner austenitten til martensitt – en hard, sterk, men sprø mikrostruktur. Avkjølingshastigheten kontrolleres nøyaktig for å forhindre forvrengning eller sprekkdannelser, spesielt i flensområdene der geometriske overganger skaper spenningskonsentrasjoner.
- Anløping: Den bråkjølte komponenten varmes opp igjen til en mellomtemperatur (vanligvis 400–600 °C), noe som reduserer indre spenninger samtidig som høy hardhet bevares. Anløpingstemperaturen velges basert på den nødvendige balansen mellom hardhet (slitasjemotstand) og seighet (slagfasthet).
5.3 Overflateinduksjonsherding
Etter bråkjøling og anløping gjennomgår valseskallet en lokal induksjonsherding med middels frekvens på flensflatene og slitebanen. Denne to-sone herdestrategien er kritisk:
- Induksjonsherding bruker en elektromagnetisk spole til raskt å varme opp bare overflatelaget på komponenten, etterfulgt av umiddelbar bråkjøling. Prosessen herder selektivt slitasjesonen uten å påvirke kjernens mikrostruktur.
- Den herdede kassens dybde er kontrollert til et område på 8–12 mm for krevende bruksområder i denne klassen. Denne dybden overgår typiske ettermarkedsspesifikasjoner betydelig, noe som sikrer at den slitesterke sonen forblir intakt selv etter tusenvis av timer med slipende kontakt med beltekjedeforingene.
- Overflatehardheten etter induksjonsherding når HRC 52–58, noe som direkte forbedrer slitestyrken mot slipende silika, finstoff og byggeavfall som kontinuerlig er i kontakt med valseoverflaten.
5.4 Bevaring av kjerneseighet
Kjernen i valseskallet, upåvirket av induksjonsherding, beholder hardheten i området HRC 28–35. Denne lavere hardheten tilsvarer betydelig høyere seighet, slik at kjernen kan absorbere støtbelastninger uten å sprekke. Denne kjerne/seighet-kombinasjonen er ikke tilfeldig: en altfor hard, sprø valse vil risikere katastrofal svikt når XE370CA støter på en nedgravd stein eller krysser en skarp avsats mens den er fullastet.
For akselen oppnår varmebehandlingsprosessen en overflatehardhet på HRC 48–55 i lagertappenes kontaktsoner, mens kjernen opprettholder en hardhet på HRC 30 eller høyere. Dette sikrer at akselen motstår bøying eller brudd under maksimale støtbelastninger, men ikke lider av overdreven slitasje ved lagergrensesnittet.
5.5 Begrunnelse for dybde på herdet kasse
Den konstruerte hulromdybden på 8–12 mm er ikke vilkårlig. Omfattende slitasjetesting i gravemaskinklassen på 36–37 tonn har vist at hulromdybder under 6 mm slites for tidlig under slitende forhold, hvoretter det mykere kjernematerialet akselererer slitasjen eksponentielt. Spesifikasjonen på 8–12 mm sikrer at det herdede laget vedvarer i mesteparten av valsens levetid. Denne utvidede hulromdybden betyr direkte lengre driftslevetid før valsen når grensen for utskiftingsdiameter.
Til sammenligning tyder bransjedata på at 6–12 mm-området dekker de fleste tunge gravemaskinapplikasjoner, mens gruvespesifikke varianter får den dypere enden av spekteret. CQC TRACK 800305455-enheten er spesifisert i den dypere enden av dette området, noe som gjenspeiler den tiltenkte bruken i krevende jordflytting og steinbruddsmiljøer.
6. Driftsfunksjoner og mekaniske krav
6.1 Primær lastbæring
Belteunderrullen er et primært laststøttepunkt i XE370CAs understellssystem. Maskinvekten på 36,6 tonn, supplert med dynamiske belastningsfaktorer fra gravekrefter, bomakselerasjon og støthendelser, er fordelt over settet med bunnruller på hver side av maskinen. Når beltekjeden beveger seg under kjøring, bærer hver rulle sekvensielt en del av denne lasten når den passerer under belteunderstellet.
Rulleskallets slitebaneoverflate fungerer som det direkte grensesnittet med beltekjedehylsene. Med hver omdreining av beltekjeden berører og ruller hylsene over den herdede rulleoverflaten. Slipepartikler blir uunngåelig fanget mellom disse bevegelige overflatene. Den induksjonsherdede rulleoverflaten motstår denne tredelte slitasjen, noe som forlenger tiden før målbar reduksjon av slitebanediameteren skjer.
Fra et ingeniørmessig synspunkt er rulleskallets diameter – selv om den ikke er oppgitt i den gjeldende spesifikasjonen – kritisk for geometrien til beltesystemet. Et slitt rulleskall med redusert diameter endrer geometrien til beltekjeden, noe som påvirker beltespenningsfordelingen og potensielt kan føre til ujevn slitasje på tvers av understellskomponentene.
6.2 Sporjustering og veiledning
Bunnruller gir kontinuerlig sideveis føring til beltekjeden. De doble flensene på hver rulle fanger opp de indre lenkegruppene, og begrenser sideveis bevegelse innenfor de utformede toleransene. Denne føringsfunksjonen er spesielt kritisk for XE370CA, som brukes i applikasjoner der sideveis skråninger og aggressive svingmanøvrer er rutine.
Under motrotasjonssving – en manøver der gravemaskinen dreier på ett belte mens det andre beveger seg fremover – kan sidekreftene på beltene overstige maskinens statiske vektfordeling betydelig. Uten riktig flensstyring kan disse sidekreftene forskyve beltekjeden av rulleflensene, noe som kan forårsake avsporing. Avsporingshendelser kan skade tannhjulet, tomgangshjulet, beltekjeden og belterammen, samt utgjøre betydelige sikkerhetsrisikoer for personell i nærheten.
Dobbeltflensdesignet på 800305455-enheten sikrer positiv kjedesikring under alle driftsforhold, inkludert maksimal klatreevne på 35 grader for vertsmaskinen. Flensene er dimensjonert og formet for å matche beltekjedens geometri i den indre lenkegruppen, noe som sikrer at beltekjeden forblir på plass på rullen selv når sidekreftene er betydelige.
6.3 Håndtering av belteheng
Belteheng – det kontrollerte hengende sporet i den nedre beltegangen mellom det fremre lederullet og det bakre tannhjulet – er avgjørende for understellets levetid og maskinens ytelse. Beltesystemet i XCMG XE370CA har en hydraulisk beltejustering som opprettholder riktig spenning. For løst hengende spor gjør at beltekjeden slår mot belterammen under kjøring, noe som genererer støy, vibrasjoner og akselerert slitasje. For stramt hengende spor øker rullemotstanden, reduserer drivstoffeffektiviteten, legger for mye belastning på sluttdrevet og akselererer slitasje på kjedebøssingene.
Hver bunnrulle fungerer som et lokalisert støttepunkt som bidrar til den globale sigprofilen til belteløpet. Riktig fungerende bunnruller opprettholder riktig vertikal posisjon av beltekjeden, og sikrer at sigfordelingen mellom lederullen, rullene og tannhjulet samsvarer med designintensjonen. Slitte eller fastkjørte ruller forstyrrer denne sigfordelingen, noe som forårsaker lokale spenningsvariasjoner som akselererer slitasje på spesifikke komponenter.
6.4 Støtdemping
Belteunderrullen absorberer og demper støt som overføres fra bakken gjennom beltekjeden til maskinens chassis. Når XE370CA kjører over ujevnt terreng, ruller over steiner eller treffer fortauskanter og hindringer, fungerer rullene som støtdempende elementer. Den flytende tetningskonfigurasjonens evne til å imøtekomme radial flyt – vanligvis i området 1–3 mm – gir en grad av ettergivelighet som beskytter lagersystemet mot toppbelastninger.
Kjerneseigheten til rulleskallet (HRC 28–35) og akselen (HRC 30 eller høyere) gir ekstra støtabsorberingskapasitet. Akselen må spesielt motstå bøying under støtbelastninger som kan føre til at lagergrensesnittene blir feiljustert eller at rullen forskyves i forhold til belterammen.
7. Rammeverk for kvalitetssikring og sertifisering
7.1 ISO 9001:2015-sertifisering
Produksjonsanlegget opprettholder ISO 9001:2015-sertifisering på tvers av alle produksjonsaktiviteter. Denne sertifiseringen krever dokumenterte kvalitetsstyringssystemer som styrer:
- Kvalifisering av råvareleverandører og inspeksjon av innkommende produkter
- Protokoller for inspeksjon underveis i hvert produksjonsstadium
- Avvikshåndtering og korrigerende tiltaksprosedyrer
- Kalibrering og vedlikehold av inspeksjons- og testutstyr
- Kontinuerlige forbedringsmål og ledelsens evalueringssykluser
- Revisjonsberedskap og periodisk tredjepartsverifisering
For den nedre valseenheten 800305455 sikrer ISO 9001:2015-sertifiseringen at produksjonsmiljøet kontrolleres, prosessene dokumenteres og avvik fra standarden registreres og håndteres systematisk – ikke på ad hoc-basis.
7.2 CQC-produktsertifisering
Utover ISO-sertifisering på systemnivå, har monteringen CQC-produktsertifisering fra China Quality Certification Center. CQC representerer et frivillig produktsertifiseringsmerke som bekrefter samsvar med kinesiske nasjonale standarder for kvalitet, sikkerhet og ytelse for industrielle komponenter. Sertifiseringsprosessen involverer:
- Typetesting: Innledende testing av produksjonsprøver for å bekrefte samsvar med alle gjeldende standarder
- Fabrikkinspeksjon: Periodiske revisjoner av produksjonsanlegg for å bekrefte kontinuerlig samsvar
- Produktovervåking: Kontinuerlig testing av prøver tatt fra produksjonsbatcher for å oppdage eventuell kvalitetsforringelse
CQC-sertifisering gir et ekstra lag med kvalitetsverifisering som skiller CQC TRACK-komponenter fra ettermarkedsalternativer av standardkvalitet som mangler uavhengig tredjepartssertifisering.
7.3 Produksjonskvalitetsporter
Hver produksjonsbatch av 800305455-enheten gjennomgår flere kvalitetskontrollporter:
Verifisering av innkommende materiale:
- Analyse av kjemisk sammensetning av alt smiemner før maskinering
- Testing av mekaniske egenskaper (strekkfasthet, flytegrense, forlengelse, hardhet)
Dimensjonell inspeksjon underveis:
- 100 % dimensjonsverifisering av kritiske funksjoner, inkludert akseltappdiametere, flenshøyder, flensparallellitet og monteringshullposisjoner
- Statistisk prosesskontroll (SPC) overvåking av viktige maskineringsoperasjoner
Hardhetstesting:
- Prøvetakingsverifisering av overflatehardhet på induksjonsherdede komponenter ved bruk av kalibrerte Rockwell-hardhetstestere
- Måling av hulromsdybde på destruktivt testede prøver med spesifiserte intervaller
- Verifisering av kjernehardhet for å sikre riktig varmebehandling
Testing av tetningsintegritet:
- Hver monterte vals fylles med smøremiddel og testes med trykklekkasje som beskrevet i avsnitt 4.4.
- Testtrykk og varighet er standardisert og registrert for hver enhet
Innkjøring av montering og analyse av avfall:
- Ferdige monteringer gjennomgår kontrollert innkjøring på testfiksturer
- Etter innkjøring rengjøres enheten, og rusk analyseres for tegn på intern forurensning eller unormal slitasje.
Endelig visuell inspeksjon:
- Alle ferdige sammenstillinger gjennomgår endelig visuell inspeksjon for overflatefinish, beleggintegritet og merkingsnøyaktighet
7.4 Sporbarhet
Produksjonspartinumre er stemplet eller etset inn i hver valseenhet. Disse sporbarhetskodene knytter den ferdige komponenten tilbake gjennom all produksjonsdokumentasjon, inkludert:
- Materialsertifikater og kjemiske analyserapporter
- Varmebehandlingslogger med temperatur- og varighetsregistreringer
- Hardhetstestlogger for hver produksjonsbatch
- Sluttrapporter for inspeksjon og resultater av tetningstest
For internasjonale kunder som håndterer garantikrav, feilanalyseundersøkelser eller samsvarsrevisjoner, gir denne sporbarheten reviderbar dokumentasjon som standardprodukter vanligvis mangler. Sporbarhetssystemet gjør det også mulig for produsenten å utføre rotårsaksanalyse hvis et mønster av feltfeil dukker opp, noe som driver kontinuerlig forbedring på tvers av produksjonssystemet.
7.5 Ytelseskrav – Forlenget levetid
Bransjedata fra produsenten indikerer at CQC TRACK-understellskomponenter er konstruert for å oppnå forlenget levetid – rapportert som opptil 30 % lengre enn standard ettermarkedskomponenter. Denne forbedringen tilskrives kombinasjonen av smidd legeringsstålkonstruksjon, dyp induksjonsherding, førsteklasses flytende tetninger og strenge kvalitetskontroller som overgår grunnkravene i de originale utstyrsspesifikasjonene.
8. Fordeler med forsyningskjeden: Direkte sourcing fra fabrikken
8.1 Produsentens direkte modell
Kjøperen samarbeider direkte med CQC TRACK (Heli Machinery Manufacturing Co., Ltd.) – en primær produsent av understellskomponenter, ikke en distributør eller et handelsselskap. Selskapets hovedvirksomhet omfatter understellsdeler til gravemaskiner og bulldosere, inkludert belteruller, bæreruller, tannhjul, lederuller, beltekjedeenheter og beltesko.
Denne direkteforsyningsmodellen eliminerer flere nivåer av mellomledd:
- Ingen distributørpåslag
- Ingen handelsselskapsprovisjoner
- Ingen regionale importørgebyrer påløper
- Direkte kommunikasjon mellom sluttbrukeren og produksjonsingeniørteamet
Resultatet er en kostnadsstruktur som muliggjør OEM-kvalitet til ODM-prisnivåer – en kombinasjon som sjelden er tilgjengelig gjennom tradisjonelle distribusjonskanaler.
8.2 OEM- og ODM-produksjonskapasitet
For kunder med spesifikke krav utover standard 800305455-spesifikasjonen, tilbyr CQC TRACK OEM- og spesialtilpassede produksjonstjenester. Kjøpere kan levere tegninger, tekniske spesifikasjoner eller fysiske prøver, og ingeniørteamet vil produsere komponenter i henhold til disse kravene. Denne muligheten er spesielt relevant for kunder som driver med:
- Modifiserte maskiner med ikke-standard understellskonfigurasjoner
- Unike beltekjedegeometrier som krever tilpassede rulleprofiler
- Spesielle materialkrav for ekstreme driftsforhold (f.eks. høy slitasje, eksponering for saltvann, ekstrem kulde)
- Volumdistributører som søker private label-merkevarebygging på understellskomponenter
Selskapet har ingeniør- og verktøyressurser som spenner over flere store merker, inkludert Komatsu, Caterpillar, Hitachi og Liebherr, noe som muliggjør ingeniørekspertise på tvers av applikasjoner.
8.3 Logistikk og global eksportkapasitet
CQC TRACK har etablert logistikkpartnerskap som støtter forsendelser til store globale markeder:
- Nord-Amerika – Direkte containerforsendelser gjennom havner på vestkysten eller østkysten
- Europa – Sjøfrakt til Rotterdam, Hamburg eller Antwerpen med distribusjonsalternativer innenlands
- Afrika – Forsendelser til store havneknutepunkter i Sør-Afrika, Nigeria, Kenya og Ghana
- Sørøst-Asia – Ekspressfrakt til Singapore, Jakarta, Bangkok og Manila
- Midtøsten – Hub-forsendelser gjennom Dubai og Jebel Ali
Leveringstider for bestillinger varierer vanligvis fra 15 til 30 dager for standard produksjonsmengder, avhengig av gjeldende produksjonsplanlegging og den spesifikke konfigurasjonen som bestilles. Hastebestillinger kan imøtekommes basert på gjeldende kapasitet.
8.4 Volumprising og leveringsavtaler
For volumkjøpere – inkludert utstyrsforhandlere, flåteoperatører og deledistributører – tilbyr produsenten:
- Nivåbasert prising basert på årlige kjøpsvolumer
- Løpende leveringsavtaler med garanterte priser og leveringsvinduer
- Lagerstyringsordninger for konsignasjoner for større kunder
- Leverandørstyrte lagerprogrammer (VMI) for kvalifiserte partnere
Disse ordningene muliggjør forutsigbar styring av delelageret og reduserer arbeidskapitalen som er bundet i sikkerhetslager for kritiske understellskomponenter.
9. Hensyn til installasjon, vedlikehold og levetid
9.1 Forventet levetid
Under normale driftsforhold i jordflytting og generelle anleggsoppgaver kan en kraftig belteunderrulle av denne klassen levere 3000 til 5000 driftstimer før målbar slitasje nødvendiggjør utskifting. Under tøffe forhold, som steinbrudd med høyt steininnhold, miljøer med slipende silika eller frossen grunn, øker slitasjehastigheten og utskiftingsintervallene forkortes. Omvendt kan maskiner som primært brukes på forberedte overflater (asfalt, komprimert grus, betong) oppnå en levetid på opptil 6000 timer eller mer.
Produsentens data indikerer at CQC TRACK-komponenter er konstruert for lengre levetid, med dokumentert ytelse som overgår standard ettermarkedskomponenter med betydelig margin.
9.2 Tilstandsovervåking og utskiftingsindikatorer
Vedlikeholdspersonell for flåten bør inspisere bunnrullene med jevne mellomrom, vanligvis hver 250. til 500. driftstime. Viktige indikatorer som krever utskifting av ruller inkluderer:
- Synlige slitasjeflekker på løpeflaten som er dypere enn 5 mm. Flate flekker indikerer at rullen har sluttet å rotere ordentlig og glir i stedet for å rulle.
- Sprukne eller ødelagte flenser. Flensbrudd skyldes vanligvis støtbelastning eller akkumulering av utmattingssprekker fra sykliske sidekrefter.
- Sideveis rulleklaring eller aksial bevegelse som overstiger 2 mm. For stor aksialklaring indikerer slitasje på bøssing eller aksel og vil føre til feiljustering av beltekjeden.
- Oljelekkasje fra flytende tetningsområder, vist ved fuktighet, fettansamling eller oljesprutmønstre på beltebanen.
- Fastsittende rotasjon. En vals som ikke roterer fritt når beltet løftes fra bakken – eller som avgir slipelyder under rotasjon – har opplevd lagerfeil.
9.3 Installasjonsparametere
800305455-enheten er konstruert for direkte mekanisk utskiftbarhet med den originale komponenten. Installasjon på XE370CA krever:
- Rengjøring av belterrammens monteringsflater for å fjerne rusk og gammelt tetningsmateriale
- Verifisering av at akseljusteringsboringer er fri for skader eller deformasjoner
- Montering av festepinnene med momentspesifikasjonene som er dokumentert i XCMG-maskinens servicehåndbok.
Riktig installasjonsmoment er avgjørende. For lite moment kan tillate aksial bevegelse som kompromitterer tetningskontakten, mens for mye moment kan forvrenge monteringsflensen eller skade akselenden.
9.4 Retningslinjer for oppbevaring og håndtering
Når de lagres før installasjon, bør bunnrullene oppbevares tørt, helst pakket inn i damptett emballasje for å forhindre korrosjon på maskinerte overflater. Rullen bør lagres horisontalt på en flat overflate. Oppbevaring av en rulle på enden kan skade tetningsflatene eller deformere endedekselet.
Å rulle eller slippe enheter risikerer å skade flensgeometrien eller tetningsflatene – håndtering bør skje ved å løfte enheten, ikke rulle den. Ved langtidslagring i mer enn seks måneder bør rullen roteres med jevne mellomrom (hver 30.–60. dag) for å fordele smøremiddel over lagerflatene og forhindre lokal galvanisk korrosjon som kan oppstå når full bøssingbelastning forblir statisk på ett område av akselen.
10. Sammendrag av tekniske spesifikasjoner
| Parameter | Spesifikasjon |
|---|---|
| OEM-delenummer | 800305455 |
| Komponenttype | Nedre rulleenhet for belte / bunnrulle |
| Vertsmaskinmodell | XCMG XE370CA hydraulisk gravemaskin |
| Maskinens driftsvekt | 36 600–38 500 kg (avhengig av konfigurasjon) |
| Flenskonfigurasjon | Dobbelflens, integrert smidd |
| Rulleskallmateriale | Smidd mikrolegert borstål (40MnB / 50Mn) |
| Akselmateriale | Herdet legeringsstål (klasse 42CrMo) |
| Lagertype | Sintret bronse/tinnbronsebøssing, presset passform, oljerillet |
| Tetningstype | Doble flytende oljetetninger (høykromlegering + syntetisk gummi O-ring) |
| Løpeoverflatens hardhet | HRC 52–58 |
| Herdet kabinettdybde | 8–12 mm (spesifikasjon for kraftig bruk) |
| Kjernehardhet | HRC 28–35 (rulleskall); ≥ HRC 30 (aksel) |
| Akseloverflatens hardhet | HRC 48–55 |
| Kvalitetssertifiseringer | ISO 9001:2015; CQC-produktsertifisering |
| Produsent | Heli Machinery Manufacturing Co., Ltd. (CQC TRACK) |
| Forsyningsmodell | Fabrikk-direkte, produsentkilde (OEM-kvalitet / ODM-pris) |
| Global logistikk | Nord-Amerika, Europa, Afrika, Sørøst-Asia, Midtøsten |
| Leveringstid (standardmengde) | 15–30 dager |
| Levetid (normale forhold) | 3000–5000 driftstimer |
11. Konklusjon
XCMG XE370CA 800305455 Belteunderrulleenhet fra CQC TRACK representerer en fullkonstruert erstatningskomponent for understellet, produsert med streng prosesskontroll, avansert metallurgisk design og direkte fabrikkforsyningsøkonomi. For flåteforvaltere og innkjøpsspesialister som optimaliserer sin XCMG-gravemaskindelsstrategi, leverer denne enheten dokumenterte ytelsesegenskaper som matcher 36,6-tonns maskinplattform, med dyp induksjonsherding (8–12 mm), dobbel flytende forsegling mot forurensning og dobbeltlags kvalitetssikring gjennom både ISO 9001:2015-systemsertifisering og CQC-produktsertifisering.
Produsentens direkte sourcing-modell gir en fordel i forsyningskjeden fremfor flerlags distribusjonskanaler, og støtter både bestillinger på erstatning av enkeltstående maskiner og volumlagerordninger for distributører. Med etablert logistikk til Nord-Amerika, Europa, Afrika og Sørøst-Asia, full OEM- og spesialproduksjonskapasitet, konkurransedyktig prisede leveringstider (15–30 dager) og dokumentert forlenget levetid (opptil 30 % lengre enn standard ettermarkedskomponenter), posisjonerer CQC TRACK 800305455-enheten som et teknisk robust og økonomisk effektivt alternativ innen ettermarkedet for understell på beltegravere.
For innkjøpsforespørsler, tekniske spesifikasjoner eller krav til tilpasset produksjon, er direkte kontakt med produsenten tilgjengelig via offisielle CQC TRACK-kanaler.









