WhatsApp online chat!

Komatsu minibeltegraver PC75 tannhjulsgruppe / 22E2711111 21W2741110 21W2731110 21W2731112 / Kilde OEM-produsent / CQC TRACK

Kort beskrivelse:

KOMATSU BELTE TANNHJUL FORSAMLING 
Modell PC75
Delenummer 2404N271 / 2404N416 / 2404N254
Teknikk rollebesetning
Overflatehardhet HRC50-58Dybde 10–12 mm
Farger Svart
Garantitid 12 måneder eller 2000 m/t, avhengig av hva som inntreffer først
Sertifisering IS09001-2015
Vekt 17 kg
FOB-pris FOB Xiamen havn USD 25–100/stykke
Leveringstid Innen 20 dager etter at kontrakten er inngått
Betalingsbetingelse T/T, L/C, WESTERN UNION
OEM/ODM Akseptabel
Type Deler til understell på beltegraver
Flyttetype Beltegraver
Ettersalgsservice levert Teknisk videostøtte, online støtte


Produktdetaljer

Produktetiketter

Komatsu minibeltegraver PC75 tannhjulsgruppe– OEM-kryssreferansedelenumre 22E2711111, 21W2741110, 21W2731110, 21W2731112

Kilde OEM-produsent – ​​CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) – Basert i Quanzhou, Kina

Teknisk sammendrag

Denne tekniske publikasjonen gir omfattende teknisk dokumentasjon for Komatsu PC75-tannhjulgruppen – bestående av OEM-kryssreferansedelenumre.22E-27-11111,21W-27-41110,21W-27-31110, 21W-27-31112—konstruert for Komatsu PC75-serien hydrauliske beltegravere. Disse tannhjulsenhetene, alternativt betegnet som sluttdrevs tannhjulgrupper, drivtannhjul eller beltedrevhjul, representerer den primære kraftoverføringskomponenten i understellssystemet til 7–8 tonns minigraverklassen.

Innenfor PC75-understellsarkitekturen fungerer drivhjulet som den aktive fremdriftskomponenten, og konverterer hydraulisk motormoment til lineær trekkraft som beveger beltekjeden og driver hele maskinen. For Komatsu PC75-gravemaskiner – maskiner som er mye brukt på byggeplasser, i offentlig sektor, landskapsarbeid, boligutvikling og lette infrastrukturprosjekter i Sør-Amerika, Australia, Europa, Russland og Sentral-Asia – er tannhjulets tekniske integritet grunnleggende for maskinens mobilitet, driftsproduktivitet og totale eierkostnader.

Denne analysen undersøker PC75-tannhjulgruppen gjennom flere tekniske perspektiver: funksjonelle ingeniørprinsipper for dreiemomentoverføring og belteinngrep, metallurgisk sammensetning med detaljerte materialkvalitetsspesifikasjoner, inkludert 50Mn- og 42CrMo-legeringsstål, avansert produksjonsprosessteknikk med lukket smiing og presisjons-CNC-maskinering, omfattende varmebehandlingsprotokoller, inkludert induksjonsherding som oppnår HRC 52–58 overflatehardhet, dimensjonsspesifikasjoner for PC75-understellsmontering, strenge kvalitetssikringsprotokoller, inkludert ISO 9001:2015-sertifisering, omfattende installasjonsprosedyrer, slitasjediagnose og utskiftingskriterier, regional markedsanalyse for viktige globale markeder og strategiske innkjøpshensyn for innkjøpsfagfolk som administrerer Komatsu-minigraverflåter over hele verden.

Komatsu PC75 er en allsidig og pålitelig kompakt hydraulisk gravemaskin designet for et bredt spekter av anleggs-, landskaps- og nyttearbeidsoppgaver, kjent for sin holdbarhet og effektivitet. PC75UU-3 er en oppgradert versjon av UU-serien med forbedret hydraulikk, forbedret motorytelse og bedre drivstofføkonomi. For trange byjobber prioriteres modeller med null baksving som PC75UU-serien.

CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) opererer som en vertikalt integrert OEM- og ODM-produsent med over to tiår med spesialisering innen understellskomponenter til beltegravere. Selskapet har etablert seg som en av de ledende produsentene av understellskomponenter i Quanzhou-regionen, en ledende industriklynge for global produksjon av jordflyttingsutstyr i Fujian-provinsen i Kina. Selskapets strategiske posisjon i Quanzhou gir eksepsjonell tilgang til store internasjonale havner, inkludert Xiamen og Fuzhou, noe som muliggjør effektiv eksportlogistikk til globale markeder for anleggsutstyr. Med statseid land og fabrikkfasiliteter, og fullt integrerte produksjonslinjer som omfatter smiing, støping og komplett produksjon av understellskomponenter, representerer CQC TRACK en vertikalt integrert kildeprodusent av OEM-kvalitets tunge understellsdeler til beltegravere.

CQC TRACK ønsker deg hjertelig velkommen til å bygge et samarbeid og skape et strålende langsiktig partnerskap sammen. Selskapet produserer et komplett utvalg av Komatsu-kompatible understellsdeler som spenner over hele spekteret fra minigravere til ultraklassemaskiner, inkludert beltehjul, lederuller, beltevalser, bæreruller, beltekjeder og beltesko – alt produsert for å oppfylle OEM-utskiftningsstandarder, noe som sikrer pålitelig passform, holdbarhet og stabil ytelse.

PC75 Beltedrev

1. Produktidentifikasjon og applikasjonsdekning

1.1 Komponentnomenklatur og funksjonell oversikt

En drivtannhjulsenhet – teknisk betegnet som en sluttdrevtannhjulgruppe, beltehjulhjul eller tannhjulsenhet – er den primære aktive fremdriftskomponenten i gravemaskinens understellssystem, montert bak på belterammen og koblet direkte til utgangsakselen til sluttdrevgirkassen. I motsetning til passive komponenter som tomgangshjul eller ruller, som roterer fritt, er drivtannhjulet en aktiv, drevet komponent som griper direkte inn i beltekjedens foringer for å drive maskinen.

De primære funksjonelle oppgavene til drivhjulet inkluderer:

  • Konvertering av dreiemoment til trekkraft: Konvertering av rotasjonsmomentet som genereres av den hydrauliske kjøremotoren via sluttgirkassen til lineær trekkraft som beveger beltekjeden og dermed maskinen på 7–8 tonn.
  • Presisjonskjedeinngrep: Inngrep med beltekjedeforingene med nøyaktig tanngeometri for å sikre jevn og konsistent kraftoverføring uten å hoppe, binde seg eller hakke overdreven friksjon.
  • Lastfordeling: Fordeler drivbelastningen jevnt over flere tenner og foringer for å forhindre konsentrerte belastningspunkter som kan forårsake for tidlig slitasje eller svikt.
  • Retningskontroll: Samarbeider med fremre lederulle og beltehjul for å opprettholde riktig beltekjedejustering under kjøring forover, bakover og sving.

Sluttgirkassen er plassert i gravemaskinens understell og er ansvarlig for maskinens bevegelse. Når hydraulikkmotoren roterer, overfører den kraft til girkassen, som deretter omdanner kraften til dreiemoment og driver beltedriftshjulene, som igjen beveger beltene og driver gravemaskinen fremover eller bakover.

1.2 OEM-delenumre og kompatible gravemaskinmodeller

De fire tannhjulsenhetene som er dokumentert i denne analysen samsvarer med presise Komatsu OEM-spesifikasjoner, og tilbyr direkte utskiftbarhet på tvers av flere PC75-varianter og relaterte Komatsu-modeller. Tabellen nedenfor gir omfattende kryssreferansedata:

OEM-delenummer Primærkompatible Komatsu-modeller Gravemaskinklasse Beskrivelse
22E-27-11111 PC75R-2, PC75UU-2, PC75UU-3, PC75UU-7, PC75UR-3, PC78US-5, PC70FR-1, PC60/75UU-7 7–8 tonn Drivhjulgruppe; konfigurasjon med 20–21 tenner; referanse til ytre diameter på 474 mm
21W-27-41110 PC78US-6, PC78US-8, PC78US-10, PC78UU-6, PC78MR-6, PC88MR-6, PC88MR-8, PC88MR-10; Volvo ECR88 7–9 tonn Kraftig tannhjul; kompatibilitet på tvers av merker
21W-27-31110 PC75UU-3, PC75UR-3, PC78US-5, PC70FR-1 7–8 tonn Smidd tannhjulgruppe; standard PC75-spesifikasjon
21W-27-31112 PC75UU-3, PC78US-5, PC70FR-1; Yanmar VIO80, VIO75, VIO70, VIO70-2, B7-3, VIO82 7–8 tonn Tannhjulsmontering; kompatibilitet på tvers av merker med Yanmar minigravere

Tannhjulet 22E-27-11111 er dokumentert for Komatsu PC60/75UU-7-applikasjoner, noe som bekrefter direkte kompatibilitet med PC75UU-7-varianten. Bransjekilder indikerer at KOMATSU 21W-27-11111 er et PC60/75UU-7 TANNHJUL, produsert i henhold til Komatsus OEM-spesifikasjoner.

Tannhjulet 21W-27-31112 er spesifikt dokumentert for Komatsu PC78US-5, PC75UU-3 og PC70FR-1 gravemaskiner, samt Yanmar VIO80, VIO75, VIO70, VIO70-2, B7-3 og VIO82 minigravere. Dette demonstrerer bred kompatibilitet på tvers av merker mellom Komatsu og Yanmar understellssystemer i 7–8 tonnsklassen.

Tannhjulet 21W-27-41110 er dokumentert for Komatsu PC78US-6, PC78US-8, PC78US-10, PC78UU-6, PC78MR-6, PC88MR-6, PC88MR-8 og PC88MR-10 gravemaskiner, samt Volvo ECR88 minigravere. Dette bekrefter kompatibilitet på tvers av merker mellom Komatsu og Volvos understellssystemer.

Den omfattende plattformuavhengige kompatibiliteten til disse tannhjulsenhetene gjør dem til verdifulle lagerelementer for flåteoperatører som administrerer flere Komatsu-modellgenerasjoner og til og med utstyr på tvers av merker fra Yanmar og Volvo.

1.3 Spesifikasjoner og understellsparametere for Komatsu PC75 gravemaskin

Komatsu PC75-serien representerer 7–8-tonnsklassen i Komatsus produktlinje, og tilbyr betydelig gravekraft i en kompakt pakke som passer for trange arbeidsplasser. PC75 er en allsidig og pålitelig kompakt hydraulisk gravemaskin som er mye brukt i bygg-, landskaps- og forsyningsprosjekter.

Tabellen nedenfor gir omfattende tekniske spesifikasjoner for PC75-serien basert på flere autoritative kilder:

Parameter PC75R-2 PC75UU-3 PC75-1
Driftsvekt 7 160–7 950 kg (15 785–17 527 lb) 7 490–7 950 kg (16 514–17 527 lb) 7400 kg (16 314 lb)
Motorkraft 50 kW (68 hk) 54,6 kW (73,2 hk) 51 kW (68,4 hk)
Motormodell Komatsu 4D95LE-2X Komatsu S4D95LE-3 Komatsu 4D98E
Forskyvning 3,26 l (199 tommer³) 3,26 l (199 tommer³) 3,4 l (202,5 ​​tommer³)
Skuffekapasitet 0,13–0,46 m³ 0,24–0,64 m³ (0,32–0,84 yd³) 0,3 m³ (0,4 yd³)
Maks. gravedybde 4,25 m (13,9 fot) 4,45 m (14,6 fot) 3,615–4,25 moh.
Maksimal graverrekkevidde 6,92 m (22,7 fot) 6,335–6,65 moh.
Sporbredde 450 mm (17,72 tommer)
Sporvidde 1650 mm (5,42 fot)
Bakkeklaring 0,4 m (1,3 fot) 0,4 m (1,32 fot)
Bakketrykk 32,41 kPa (4,7 psi)
Maksimal reisehastighet 4,5 km/t (2,8 mph) 5,1 km/t (3,17 mph)
Drivstofftankens kapasitet 100 liter (26,5 gallon)

Datakilder:

PC75R-2-midigravemaskinene på beltegående kjøretøy er spesielt utviklet for arbeid på trange steder og vanskelig tilgjengelige steder, med spesielle funksjoner og alternativer, multifunksjonsmaskiner utstyrt med svingbar bom og kan leveres i tilpassede konfigurasjoner.

PC75UU-3 er en pålitelig og kraftig gravemaskin som tilbyr imponerende spesifikasjoner og ytelse. Fra den robuste motoren til de kompakte dimensjonene er denne maskinen designet for å takle ulike oppgaver med letthet. PC75UU-3 er en oppgradert versjon av UU-serien med forbedret hydraulikk, forbedret motorytelse og bedre drivstofføkonomi.

PC75-1 er utstyrt med en 68,4 hk motor og en hydraulisk pumpekapasitet på 44,2 gpm, noe som sikrer effektiv og pålitelig drift på arbeidsplassen.

1.4 Konfigurasjon av understellskomponenter

Komatsu PC75-understellet er konstruert for holdbarhet og stabilitet. Viktige understellsparametere inkluderer:

  • Belteskobredde: 450 mm (standard for PC75-1)
  • Sporvidde: 1650 mm
  • Lengde på belte på bakken: 2160 mm (7,09 fot)
  • Bakkeklaring: 400 mm
  • Gummibeltestørrelser: 450 mm bredde, 76 mm deling, 80 lenker for gummibeltekonfigurasjoner

En rask regel for delidentifikasjon: et delenummer identifiserer komponenten, mens et maskinens serienummer bekrefter riktig monteringsområde (seriebrudd, opsjoner, revisjoner). Dette prinsippet er viktig for nøyaktig delinnkjøp.

1.5 Komponentarkitektur og monteringskomposisjon

En komplett Komatsu PC75-drivhjulsenhet består av flere presisjonskonstruerte delkomponenter, som hver er produsert med nøyaktige toleranser for minigravemaskinens understellsformat:

  • Tannkrans: Den tannede ytre komponenten som er i direkte inngrep med beltekjedebøssingene. Tennene har presis evolvent geometri som er utformet for å gripe inn i kjedens sylindriske bøssinger uten å forårsake overdreven friksjon eller slitasje. For PC75-klassen har tannhjulet vanligvis 20–21 tenner med en ytre diameter på omtrent 474 mm. Et tannhjul er definert som et profilert hjul med tenner eller tannhjul som griper inn i en kjede, et belte eller andre perforerte eller innrykkede materialer.
  • Nav (monteringsgrensesnitt): Den sentrale delen av tannhjulet som boltes direkte til sluttdriftsmotorens utgående navflens eller monteres via en kileforbindelse til den utgående planetgearkassen. Navet har presist borede bolthull med herdede seteflater. Kile- eller boltmontering til den utgående planetgearkassen gir solid, sklisikker momentoverføring.
  • Monteringsutstyr: Høyfaste bolter, herdede skiver og låsemuttere (vanligvis grad 10.9 eller høyere) som fester tannhjulskransen til sluttdrevnavet. For 7–8-tonnsklassen varierer boltmomentspesifikasjonene vanligvis fra 250–450 Nm, avhengig av den spesifikke festestørrelsen.
  • Sluttdrevgrensesnitt: Tannhjulet er koblet til sluttdrevet med flertrinns planetgirreduksjon, som inneholder planetgirreduksjonstrinn som dramatisk øker utgangsmomentet for fremdrift.
  • Tannkonfigurasjon: PC75-klassen tannhjul har vanligvis 20–21 tenner (varierer etter modellår), med bransjereferanser som indikerer 20–21 hull og en ytre diameter på omtrent 474 mm for denne klassen tannhjul.

2. Metallurgisk komposisjon og smiteknikk

2.1 Spesifikasjoner for materialkvalitet

CQC TRACK produserer Komatsu-kryssreferansedrevhjul ved hjelp av førsteklasses legeringsstålkvaliteter valgt for sine spesifikke mekaniske egenskaper i understellsapplikasjoner for 7–8 tonns gravemaskiner. De primære materialkvalitetene som brukes inkluderer:

50Mn legeringsstål: Et manganstål av førsteklasses kvalitet som gir overlegen slitestyrke og overflatehardhet. 50Mn-stål er mye brukt i produksjon av beltegående maskindeler som arbeider under tunge belastninger, og gir utmerket slitestyrke og slagfasthet. Etter varmebehandling oppnår 50Mn en overflatehardhet på HRC 48–58 med en herdedybde på 4–6 mm (når HRC 45 på denne dybden), noe som gjør at det gir eksepsjonell slagfasthet og slitestyrke selv under tøffe arbeidsforhold.

42CrMo legeringsstål (premiumkvalitet): Et smidd krom-molybden legeringsstål som tilbyr eksepsjonell styrke, dypherding og overlegen slagfasthet. 42CrMo er et konstruksjonsstål med middels karbonlegering med høy styrke, høy seighet, god herding og utmerket utmattingsmotstand. For krevende applikasjoner der forlenget levetid er kritisk, gir smidd 42CrMo det høyeste ytelsesnivået. Etter bråkjøling og anløping oppnår 42CrMo en hardhet på HRC 48–52, og med induksjonsbråkjøling og anløping når hardheten HRC 54–60.

40Mn2 legeringsstål: En krom-mangan-legering som gir en optimal balanse mellom overflateherdbarhet, kjerneseighet og kostnadseffektivitet for minigraverapplikasjoner. Dette materialet reagerer godt på induksjonsvarmebehandling, og oppnår ensartede hardhetsprofiler med minimal forvrengning.

Høyfast legeringsstål: Tannhjul er produsert med høyfast legeringsstålkonstruksjon, noe som gjør at komponentene tåler ekstrem belastning og tøffe miljøforhold som er vanlige i tunge maskiner.

Valget av materialkvalitet bestemmer direkte tannhjulets levetid i miljøer med høy slitasje. For ståldeler som tannhjul, handler kvalitetsforskjellen mellom OEM og ettermarked i stor grad om materialkvalitet og varmebehandling. Disse kan måles og verifiseres med hardhetstester og metallurgisk analyse.

2.2 Smiteknologi: Manufacturing Foundation

Komatsu PC75-drivhjul er produsert ved hjelp av avanserte lukkede varmsmiingsteknikker. Smiing er en produksjonsprosess som former metall ved hjelp av lokaliserte trykkrefter, vanligvis levert av en hammer eller presse. Smiingsprosessen gir flere kritiske fordeler i forhold til støpte alternativer:

Kornflytjustering: Smiprosessen justerer materialets kornstruktur med tannhjulets geometri, med korngrenser orientert for å motstå de viktigste strekk- og trykkspenningene som oppstår under drift. Denne kornflytorienteringen er spesielt viktig ved tannrotradiene der spenningskonsentrasjonene er høyest. Smiprosessen skaper en overlegen kornstruktur som er essensiell for å håndtere støtbelastninger. Kjernetannhjulet er vanligvis smidd av krom-molybdenlegeringsstål (f.eks. 42CrMo, 50Mn). Denne smiprosessen justerer metallets kornflyt med komponentens form, noe som resulterer i overlegen strekkfasthet og slagfasthet sammenlignet med støpte alternativer.

Eliminering av porøsitet: De høye trykkreftene ved smiing eliminerer indre hulrom og porøsitet som ellers ville fungert som sprekkdannelsessteder under syklisk belastning. Støpte komponenter kan inneholde indre porøsitet eller inneslutninger som kan tjene som sprekkdannelsessteder under gjentatte belastningssykluser.

Materialkonsolidering: Smiprosessen øker materialtettheten, noe som resulterer i overlegne mekaniske egenskaper sammenlignet med støpte komponenter med tilsvarende legeringssammensetning. Den tette, ensartede mikrostrukturen til smidd stål gir konsistent ytelse over hele komponentens tverrsnitt.

Overflateintegritet: Den smidde overflaten viser overlegen utmattingsmotstand på grunn av fravær av støpefeil og de trykkrestspenningene som oppstår under smiingen.

Lukket varmsmiingsprosess: Tannhjulet gjennomgår en flertrinns varmsmiingsprosess som inkluderer primær varmsmiing for initial volumfordeling, sekundær varmsmiing for å etablere kjernestrukturgeometri, tertiær varmsmiing for å oppnå endelig dimensjonsnøyaktighet og trimming-piercing for å eliminere flash og danne eventuelle nødvendige gjennomgående hull.

2.3 Presisjons-CNC-maskinering

Alle kritiske overflater på Komatsus kryssreferansedrev er maskinert ved hjelp av moderne CNC-dreiebenker, fresemaskiner og boresentre som utfører grov- og finbearbeiding i henhold til ISO 2768-mK dimensjonsnøyaktighetstandarder. Viktige maskineringsoperasjoner inkluderer:

  • Maskinering av tannprofil: Presisjonsmaskinering av tannhjulets tannprofil for å sikre nøyaktig trykkvinkel og stigning for sklisikkert inngrep med beltebøssinger. 20–21-tennskonfigurasjonen krever presis tannavstand og profilgeometri.
  • Boremaskinering: Presisjonsboring av det sentrale monteringshullet for å oppnå nøyaktige spesifikasjoner for navgrensesnittet.
  • Bolthullboring: Presisjonsboring av monteringsbolthull med nøyaktige posisjonstoleranser.
  • Maskinering av monteringsflate: Presisjonsoverflatebehandling av navets monteringsgrensesnitt for optimal lastoverføring.
  • Maskinering av ytre diameter: Presisjonsdreiing av ytre diameter til nøyaktige spesifikasjoner (omtrent 474 mm for PC75-klassen).

Toppmoderne CNC-dreiesentre for tannhjulsfresing og dreiing brukes for å oppnå nøyaktighet på mikronnivå i tannprofil, stigning og monteringshulldimensjoner. Dette garanterer perfekt justering og reduserer vibrasjoner under drift. Bruk av spesialiserte herde- og anløpingsteknikker sikrer at produktene har enestående mekaniske egenskaper, eksepsjonell holdbarhet og forbedret motstand mot deformasjon og brudd.

2.4 Integrert produksjonsarbeidsflyt

CQC TRACKs produksjonsevne er bygget på fullstendig vertikal integrasjon og kontrollerte sekvensielle prosesser:

  • Materialinnkjøp: Bruk av premium 50Mn-, 42CrMo- og 40Mn2-legeringsstål gjennom strategiske forsyningspartnerskap, med full materialsertifisering og sporbarhet
  • Smimuligheter: Avanserte lukkede varmsmiingsprosesser som sikrer optimal kornflyt og materialtetthet
  • CNC-maskineringssentre: Presisjonsmaskinering av alle kritiske overflater i henhold til ISO 2768-mK-toleranser, inkludert presisjonsmaskinerte tannprofiler og monteringsflater
  • Avanserte varmebehandlingslinjer: Datamaskinstyrte induksjonsherdings- og tempereringsovner som oppnår dype, ensartede hardhetsprofiler
  • Montering og testing: Støvfrie monteringsmiljøer med dynamisk testing på hvert ferdige tannhjul
  • Antikorrosjonsbelegg: Malingssystemer av industrikvalitet som gir langvarig rustbeskyttelse, tilgjengelig i svart, gult eller tilpassede farger for å møte kundens spesifikasjoner.

3. Varmebehandlingsteknikk

3.1 Metallurgiske prinsipper for tannhjulsapplikasjoner

Varmebehandling er den viktigste produksjonsoperasjonen som bestemmer levetiden til drivhjul i byggebransjen. Varmebehandlingsprosessen – primært bråkjøling og anløping – transformerer stål på molekylært nivå, og oppnår en presis balanse mellom hardhet og seighet. For understellskomponenter bestemmer denne balansen hvor lenge en del kan vare før utmatting eller deformasjon oppstår.

Det er i bråkjølingsprosessen stålets virkelige styrke begynner. Komponenten varmes opp til en kritisk temperatur (vanligvis rundt 850–900 °C), hvor den krystallinske strukturen omdannes til austenitt. Den avkjøles deretter raskt – vanligvis ved nedsenking i vann eller olje. Dette plutselige temperaturfallet låser karbonatomer på plass og danner en veldig hard, men sprø mikrostruktur kjent som martensitt. Dette skaper den harde, slitesterke overflaten som er essensiell for tannhjulstenner.

Selv om bråkjøling gir hardhet, introduserer den også sprøhet. Anløping er det avgjørende oppfølgingstrinnet som avlaster indre spenninger og gjenoppretter duktiliteten. Komponenten varmes opp igjen til en lavere, kontrollert temperatur (vanligvis mellom 150–500 °C) og holdes i en bestemt periode før den avkjøles sakte. Denne prosessen reduserer ekstrem hardhet noe, men forbedrer seighet, slagfasthet og fleksibilitet betydelig. Resultatet er en ideell kombinasjon – en herdet, slitesterk overflate og en sterk, fleksibel kjerne – perfekt for tannhjul som må tåle dynamiske belastninger og støt.

3.2 Spesifikasjoner for induksjonsherding

Komatsu PC75-drivhjul bruker induksjonsherdende varmebehandling for å oppnå den nødvendige hardhetsprofilen på tannoverflatene. Tannhjulstennene er induksjonsherdet for å skape en slitesterk overflate samtidig som de opprettholder en tøff, duktil kjerne.

De spesifikke varmebehandlingsparametrene for Komatsu PC75-drivhjul er som følger:

Parameter Standardspesifikasjon Premium-spesifikasjon
Overflatehardhet (tannflanker) HRC 48–54 HRC 52–58
Saksdybde 4–6 mm 6–8 mm
Kjernehardhet HRC 28+ HRC 30+
Herdingstemperatur 180–200 °C 180–200 °C
Varmebehandlingsmetode Induksjonsherding med anløping Induksjonsherding med anløping

Tannhjulstennene gjennomgår datastyrt induksjonsherding. Denne prosessen skaper en dyp, jevn hardhet (vanligvis 55–62 HRC) på tannflankene og -røttene – områdene med høyest kontaktbelastning og slitasje. Kjernen forblir tøff og duktil, noe som gir strukturell motstandskraft mot støtbelastninger.

Varmebehandling er brukt for å sikre bedre hardhet og sprekkmotstand i arbeidstiden, noe som forlenger tannhjulets levetid betydelig i krevende applikasjoner.

3.3 Kvalitetskontroll og konsistens

Effektiv varmebehandling krever streng kvalitetskontroll. Produsenter må kontinuerlig overvåke temperaturjevnhet, bløtleggingstid, avkjølingshastighet og metallografisk struktur for å sikre at prosessen oppfyller ytelseskravene. Å ignorere disse parameterne – eller å stole på inkonsekvent varmebehandling – kan forkorte komponentenes levetid drastisk. Selv små temperaturavvik under bråkjøling eller anløping kan føre til ujevn hardhet, noe som forårsaker for tidlig slitasje, sprekker eller dimensjonal ustabilitet.

Komponenter produsert med avanserte legeringer og varmebehandlinger gjennomgår strenge tester for å sikre jevn hardhet, slagfasthet og utmattingsstyrke. Dette kvalitetsnivået reduserer sannsynligheten for uventede feil og sikrer at maskiner opererer med topp ytelse over lengre perioder.

4. Dimensjonsspesifikasjoner

4.1 Tannhjulets dimensjonsdata

Komatsu PC75-tannhjulgruppen er konstruert etter presise dimensjonsspesifikasjoner for direkte montering på PC75-belterammen og sluttdrevsystemet. Bransjekilder oppgir følgende dimensjonsreferanse for tannhjul i denne klassen:

Dimensjon Verdi Enhet Beskrivelse
Ytre diameter (OD) 474 mm Total ytre diameter på tannhjul (referanse)
Vekt 36 kg Omtrentlig komponentvekt
Antall hull 20–21 Hull Konfigurasjon av monteringsbolthull
Tanntelling 20–21 Tenner Antall tannhjul

Bransjekilder indikerer at tannhjul som er egnet for KOMATSU- og CATERPILLAR-applikasjoner i denne klassen vanligvis har 20–21 hull, en ytre diameter på 474 mm og en omtrentlig vekt på 36 kg. Disse spesifikasjonene samsvarer med PC75-klassen av minigravere.

4.2 Parametre for montering av understell

For Komatsu PC75-1 har understellet følgende funksjoner:

  • Sporbredde: 450 mm
  • Sporvidde: 1650 mm (5,42 fot)
  • Lengde på belte på bakken: 2160 mm (7,09 fot)
  • Bakkeklaring: 400 mm
  • Marktrykk: 32,41 kPa (4,7 psi)
  • Maksimal kjørehastighet: 5,1 km/t (3,17 mph)

4.3 Konfigurasjon av tannhjulmontering

Komatsu PC75-understellet har et robust sluttdrevsystem som inkluderer:

  • Sluttdrevgirkasse: Plassert i understellet, koblet til den hydrauliske motoren og beltedrevene. Girkassen omdanner hydraulisk kraft til dreiemoment og driver beltedrevene.
  • Grensesnitt for tannhjulmontering: Tannhjulet monteres på den utgående planetariske bæreren via en boltet tilkobling (20–21 bolthull), noe som gir solid og sklisikker momentoverføring.
  • Tetningssystem: Flytende ansiktstetning med labyrintforforseglinger forhindrer inntrengning av forurensning og lekkasje av smøremiddel.

5. Kvalitetssikring og testprotokoller

5.1 ISO 9001:2015-sertifisert produksjon

CQC TRACK opererer under ISO 9001:2015-sertifiserte kvalitetsstyringssystemer, med komponenter som kan spores fra råvaremottak til ferdig montering. Kvalitetsstyringssystemet omfatter alle produksjonstrinn:

  • Materialsertifisering: Sertifisering av innkommende råvarer som verifiserer legeringssammensetning og mekaniske egenskaper mot industristandarder, inkludert sertifikater for mølletesting av 50Mn-, 42CrMo- og 40Mn2-stål.
  • Dimensjonsverifisering: Inspeksjon av alle kritiske dimensjoner ved hjelp av kalibrert måleutstyr, inkludert CMM (koordinatmålemaskin) og presisjonsmåling
  • Varmebehandlingsvalidering: Verifisering av hardhetsprofiler og foringsdybde ved bruk av kalibrerte Rockwell-hardhetstestere og metallografisk undersøkelse
  • Slutttesting: Dynamisk testing og kvalitetsverifisering

5.2 Kvalitetsstandarder for Komatsu-understellsdeler

Deler til understell på Komatsu-gravemaskiner er konstruert for kraftig ytelse i anleggsmaskiner. Disse komponentene er utviklet for å forbedre holdbarhet og driftseffektivitet, og er produsert for å oppfylle OEM-standarder for utskifting. Viktige kvalitetsfunksjoner inkluderer:

  • Høyfast materialteknologi: Komponentene bruker høyfast legeringsstålkonstruksjon
  • Presisjonskonstruert design: Presisjonsmaskinerte tannhjulstenner sikrer jevn sporing
  • Kraftig ytelse: Robust lastekapasitet håndterer opptil 8 tonn kontinuerlig drift i ulendt terreng
  • Finishmaskinering: Finishmaskinering gir tannhjulet en glatt overflate og nøyaktig presisjon

5.3 Garanti og forventet levetid

Bransjestandard garantidekning for ettermarkedsdrev varierer vanligvis fra 12 til 24 måneder, avhengig av produsent og bruksområde. For Komatsu PC75-drev produsert av CQC TRACK er garantiperiodene tilpasset kundens krav og bruksområdets alvorlighetsgrad. Forventet levetid for PC75-drev i anleggsbransjen varierer vanligvis fra 3000 til 6000 driftstimer, avhengig av bakkeforhold, førerpraksis og vedlikeholdsplaner.

5.4 Korrosjonsbeskyttelse og emballasje

Tannhjulets overflate er belagt med rustbeskyttende industrimaling, tilgjengelig i svart, gul eller tilpassede farger for å møte kundens spesifikasjoner. Belegget beskytter tannhjulet mot rust og tøffe miljøpåvirkninger under lagring og feltarbeid.

Ferdige tannhjul pakkes inn i rustbeskyttelsesfilm og pakkes i paller eller gassbehandlede trekasser som er egnet for internasjonal sjøfrakt. Hver pakke er merket med delenummer, dimensjoner og antall for enkel håndtering og identifikasjon i destinasjonshavner og -lager. Emballasjen oppfyller internasjonale fraktstandarder for sjøfrakteksport fra kinesiske havner (Xiamen, Fuzhou) til destinasjoner over hele verden, med gassbehandlede trekasser som overholder ISPM 15 plantesanitære forskrifter. Rask levering er tilgjengelig innen 7–30 dager, avhengig av ordrevolum og destinasjon.

6. Installasjons- og beltestrammingsprosedyrer

6.1 Forberedelser før installasjon

Riktig montering av et drivhjul på en Komatsu PC75 gravemaskin er avgjørende for å oppnå forventet levetid. Følgende prosedyrer bør følges:

  1. Forberedelse av anleggsplass: Parker maskinen på et jevnt og fast underlag. Sett på parkeringsbremsen. Blokker beltene forsvarlig for å forhindre utilsiktet bevegelse.
  2. Komponentinspeksjon: Før installasjon, inspiser sluttdrevsnavet for slitasje, korrosjon eller skade på rillene. Rengjør alle monteringsflater grundig, og fjern alt rusk, gammelt pakningsmateriale og korrosjon.
  3. Inspeksjon av tannhjulsenheten: Inspiser det nye tannhjulsenheten for eventuelle transportskader. Kontroller at monteringshullene er rene og fri for rusk.
  4. Inspeksjon av maskinvare: Inspiser alle monteringsbolter for gjengeskader eller strekking. For krevende bruksområder, bruk nye bolter og skiver av grad 10.9 eller høyere spesifikasjon.
  5. Sluttdrevgrensesnitt: Sørg for at tannhjulets monteringsgrensesnitt er riktig justert med sluttdrevets planetgirholder. Monter tannhjulets monteringsutstyr til spesifiserte momentverdier med en kalibrert momentnøkkel.
  6. Beltekjedeinnkobling: Etter montering av tannhjulet, sørg for at beltekjeden er riktig innkoblet med tannhjulstennene før du bruker maskinen.

6.2 Spesifikasjoner for boltmoment

For Komatsu PC75-klassen gravemaskin gjelder følgende momentspesifikasjoner:

  • Monteringsutstyrsklasse: Klasse 10.9 eller høyere for krevende applikasjoner
  • Boltmomentområde: 250–450 Nm avhengig av boltstørrelse og konfigurasjon (se Komatsus servicehåndbok for modellspesifikke spesifikasjoner)
  • Momentmønster: Forskjøvet (kryssmønster) påført i tre progressive trinn
  • Anti-seize-middel: Påfør anti-seize-middel av høy kvalitet på boltgjengene før montering for å forhindre riving og sikre nøyaktige momentavlesninger.
  • Krav for etterstramming: Etter 2–4 timers drift, stram til tannhjulets monteringsbolter til den angitte verdien for å ta hensyn til innledende feste og termisk ekspansjon.

6.3 Prosedyre for justering av beltestramming

Etter montering av tannhjulet må riktig beltestramming etableres i henhold til Komatsu PC75-spesifikasjonene. Den generelle prosedyren for 7–8 tonns gravemaskiner er som følger:

Trinn 1: Forberedelse – Utfør kontroll og justering på jevnt og fast underlag. Kjør motoren på lav tomgang, beveg deretter maskinen fremover en avstand som tilsvarer beltelengden på bakken, og stopp maskinen sakte.

Trinn 2: Måling – Mål beltehenget som den vertikale avstanden mellom toppen av beltekjeden og toppen av belterammen midt mellom den fremre lederullen og den første beltevalsen.

Trinn 3: Verifisering av standardområde – For gravemaskiner i 7–8 tonnsklassen er riktig beltesag vanligvis 15–30 mm. Hvis nedbøyningen er utenfor standardområdet, juster den deretter.

Trinn 4: Justering av beltestramming – For å øke beltestrammingen, pump fett gjennom beltejusteringens smørenippel ved hjelp av en manuell fettpumpe.

Trinn 5: Verifisering – Etter justering, kjør motoren på lav tomgang, beveg maskinen sakte fremover tilsvarende beltelengden på bakken, og kontroller deretter beltestrammingen på nytt. Hvis strammingen ikke er riktig, juster den på nytt.

6.4 Viktige hensyn knyttet til spenning

Følgende driftsmessige hensyn er viktige for å maksimere levetiden til understellskomponenter:

  • Underlagsforhold: Juster beltestrammingen basert på underlagets forhold maskinen arbeider under. Økt beltestramming øker både belastningen og slitasjen på alle sammenkoblede komponenter i understellet.
  • Slitasjekonsekvenser: Feiljusterte belter kan føre til problemer og slitasje på andre komponenter. Stramt belte øker belastningen, noe som fører til slitasje på ruller, lederuller, tannhjul og kjedebøssinger.
  • Regelmessig overvåking: Slitasjen på pinner og foringer på understellet avhenger av arbeidsforholdene og jordforholdene. Kontroller beltestrammingen av og til og hold den innenfor standardområdet.
  • Verifisering etter installasjon: Etter 2–4 timers drift, sjekk beltestrammingen på nytt og stram til eventuelle monteringsanordninger som spesifisert i Komatsus servicehåndbok for å ta hensyn til innledende feste og termisk ekspansjon.

7. Slitasjediagnose og utskiftingskriterier

7.1 Primære slitasjeindikatorer

For utstyrsforhandlere, utleieoperatører og sluttbrukere som administrerer Komatsu PC75-gravemaskiner, er tidlig identifisering av slitasje på drivhjulene viktig for å forhindre sekundær skade på beltekjeder, ruller og sluttdrevsystemer. Følgende slitasjeindikatorer bør overvåkes:

Reduksjon av tanntykkelse: Tenner som er slitt til mindre enn 70 % av opprinnelig tykkelse indikerer at umiddelbar utskifting er nødvendig. Målbar med kalibrerte skyvelære eller dedikerte tannslitasjemålere.

Krokdannelse: Når drivflaten på tannhjulet utvikler en karakteristisk "krok"- eller underskjæringsform, indikerer dette at betydelig slitasje har gått utover akseptable grenser. Krokdannelse reduserer driveffektiviteten og akselererer slitasje på kjedeforingen.

Sprukne områder i roten: Visuell inspeksjon av tannrotens radier bør utføres regelmessig. Sprekker i rotområdet indikerer spenningsutmatting og kan føre til katastrofal tannsvikt hvis det ikke behandles raskt. Varmebehandling brukes for å sikre bedre sprekkmotstand i arbeidstiden.

Forlengelse av bolthull: Forlengelse eller deformasjon av monteringsbolthullene indikerer at tannhjulet har vært i drift med løse bolter eller at det har blitt påført for høyt moment. Denne tilstanden kompromitterer tannhjulets sikre montering til sluttdrevnavet.

Ujevnt tannslitasjemønster: Hvis noen tenner viser betydelig mer slitasje enn andre, kan dette tyde på feiljustering mellom tannhjulet og beltekjedet eller problemer med konsentrisiteten til den endelige drivakselens utgående aksel.

Tegn på at reisegirkassen din må byttes ut: Uvanlige lyder fra girkassen, redusert hastighet eller kraft på gravemaskinen, oljelekkasje fra girkassen, gravemaskinens belter beveger seg ikke jevnt, eller girkassen er skadet eller slitt utover reparasjon.

7.2 Planlegging av erstatningsintervaller

Et godt vedlikeholdt tannhjul reduserer direkte de langsiktige driftskostnadene. Når du bytter beltekjede, må du alltid inspisere og sannsynligvis bytte ut tannhjulene for balansert slitasje. Den økonomiske begrunnelsen er enkel: å montere et nytt beltekjede på et slitt tannhjul vil akselerere slitasjen på den nye kjeden, noe som reduserer systemets totale levetid betydelig. Omvendt vil montering av et nytt tannhjul på et slitt kjede føre til akselerert tannslitasje og for tidlig tannhjulsvikt.

For flåteoperatører er den anbefalte utskiftingsstrategien å bytte ut tannhjul og beltekjede som et matchende sett når en av komponentene når slutten av levetiden. Beste praksis i bransjen anbefaler å bytte ut slitedeler i sett for å sikre jevn slitasje og forhindre for tidlig svikt. For PC75 minigravere i anleggsarbeid varierer planlagte utskiftingsintervaller for understell vanligvis fra 3000 til 6000 driftstimer, avhengig av bakkeforhold og vedlikeholdspraksis.

7.3 Beste praksis for vedlikehold av kjøregirkasse

For å forlenge levetiden til girkassen (sluttdriften) anbefaler beste praksis i bransjen:

  • Regelmessig smøring og oljeskift: Riktig smøring er avgjørende for girkassens funksjon.
  • Unngå overbelastning: Ikke overbelast gravemaskinen eller utsett den for ekstreme temperaturer utover designgrensene.
  • Regelmessige inspeksjoner og vedlikehold: Utfør periodiske inspeksjoner for å identifisere problemer tidlig
  • Skift ut skadede komponenter raskt: Reparer slitte eller skadede komponenter umiddelbart
  • Bruk smøremidler og reservedeler av høy kvalitet: Bruk API GL-5 hypoidgirolje (EP)

8. Regionale markedsapplikasjoner

8.1 Sør-Amerika: Brasiliansk konstruksjon, chilensk infrastruktur og argentinsk utvikling

Det søramerikanske byggemarkedet presenterer betydelig etterspørsel etter gravemaskinkomponenter i 7–8 tonns klasse, med virksomhet konsentrert i brasilianske infrastrukturprosjekter (São Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte), chilensk byutvikling (Santiago, Valparaíso, Concepción), peruanske byggemarkeder (Lima, Arequipa) og argentinsk infrastrukturutvikling (Buenos Aires, Córdoba). Komatsu PC75-gravemaskiner er mye brukt i disse virksomhetene for forsyningsarbeid, boligbygging, tomteforberedelse og lette infrastrukturprosjekter.

For søramerikanske kunder tilbyr CQC TRACKs Komatsu-kryssreferansedrev OEM-ekvivalent kvalitet til konkurransedyktige priser, med effektiv logistikk til latinamerikanske destinasjoner, inkludert Brasil (Santos, Rio de Janeiro havner), Chile (Valparaíso, San Antonio havner), Peru (Callao havn), Colombia (Buenaventura, Cartagena havner) og Mexico (Veracruz, Manzanillo havner).

8.2 Australia: Boligbygging, utleieflåte og infrastruktur

Det australske markedet for anleggs- og utleieutstyr krever ettermarkedskomponenter som oppfyller eller overgår OEM-ytelsesstandarder, med jevn tilgjengelighet. Australske operatører søker deler som er egnet for formålet, av OEM-ekvivalent kvalitet eller høyere, med pålitelige forsyningskjeder og dokumenterte kvalitetssertifiseringer. Det australske markedet – inkludert bruksområder i Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide og regionale sentre – bruker Komatsu PC75-gravemaskiner til boligbygging, grøfting, landskapsarbeid og forberedelse av tomter.

Bransjekilder bekrefter at VemaTrack har et bredt utvalg av understellskomponenter for Komatsu PC75-maskiner, inkludert gummibelter, lederuller og tannhjul. Australske deleleverandører har et omfattende lager av Komatsus understellskomponenter, med store beholdninger av originale nye deler, nye reservedeler, brukte og renoverte deler og komponenter.

CQC TRACKs produksjonsprosesser er i samsvar med australske krav gjennom ISO 9001:2015-sertifisering, omfattende testprotokoller og full sporbarhet av komponenter.

8.3 Europa: Tysk konstruksjon, fransk infrastruktur og britisk utvikling

Det europeiske markedet krever at understellskomponenter overholder relevante EU-direktiver og sikkerhetsstandarder. EN 474-12:2006/A1:2008 gjelder for kabelgravere og deres understellssystemer, og etablerer viktige helse- og sikkerhetskrav som CE-merking bekrefter. Tysklands byggebransje (Berlin, München, Hamburg, Rheinland), Frankrikes infrastruktursektor (Paris, Lyon, Marseille, Lille), Storbritannias markeder for forsynings- og boligbygging (London, Manchester, Birmingham, Glasgow) og Skandinavias byggebransje (Stockholm, Oslo, København, Helsingfors) representerer viktige bruksområder for Komatsu PC75-gravere.

For trange byarbeid prioriteres modeller med null baksving som PC75UU-serien, noe som gjør PC75 til et populært valg for europeiske bybygg der plassen er begrenset.

CQC TRACK vedlikeholder teknisk dokumentasjon og kvalitetsregistre som støtter CE-samsvarserklæringer for europeiske kunder.

8.4 Russland og Sentral-Asia: Voksende marked for kompaktutstyr

Etter omstruktureringen av globale forsyningskjeder, kjøper russiske og sentralasiatiske byggefirmaer i økende grad tunge utstyrskomponenter fra kinesiske produsenter. Russlands byutviklingsprosjekter (Moskva, St. Petersburg, Kazan, Jekaterinburg, Novosibirsk), Kasakhstans infrastrukturvekst (Astana, Almaty, Sjymkent, Karaganda), Usbekistans byggesektor (Tasjkent, Samarkand, Bukhara) og Mongolias bygge- og gruvedriftsstøttevirksomhet (Ulaanbaatar, Darkhan, Erdenet) representerer voksende markeder for komponenter til kompakte gravemaskiner fra Komatsu.

For kunder i Russland, Kasakhstan, Usbekistan og Mongolia tilbyr CQC TRACK pålitelig forsyning gjennom etablerte eksportkanaler, med emballasje som er egnet for jernbane- og landtransport på tvers av sentralasiatiske ruter. Selskapets produksjonskapasitet støtter volumbestillinger for flåteoperasjoner som krever regelmessige utskiftingsplaner for understell.

8.5 Strategi for servicesenternettverk

CQC TRACKs strategiske mål er å etablere, direkte eller gjennom autoriserte distributører, et godt integrert nettverk av servicesentre i store markeder for anleggsutstyr over hele verden som tilbyr komplett spesialisert vedlikehold av understell. Disse servicesentrene har riktig trente fagfolk med riktig ekspertise og verktøy, støttet av den beste tilgjengeligheten av deler, slik at maskiner kan være i gang raskt og pålitelig.

Selskapet ønsker deg hjertelig velkommen til å bygge et samarbeid og skape et strålende langsiktig partnerskap sammen. Med et komplett utvalg av Komatsu-kompatible gravemaskinreservedeler, inkludert tannhjul, lederuller, belteruller, bæreruller, beltekjeder og beltesko, alle produsert for å oppfylle OEM-utskiftningsstandarder, noe som sikrer pålitelig passform, holdbarhet og stabil ytelse, betjener CQC TRACK kunder i Sør-Amerika, Australia, Europa, Russland og Sentral-Asia.

9. Innkjøpshensyn for innkjøpsmedarbeidere

9.1 Kryssreferanseverifisering

Før innkjøp av ettermarkedskomponenter til understellet, bør innkjøpsmedarbeidere bekrefte kompatibilitet ved hjelp av maskinens serienummer og det spesifikke OEM-delenummeret fra Komatsus delekatalog. Delenumrene som er dokumentert i denne analysen – 22E-27-11111, 21W-27-41110, 21W-27-31110 og 21W-27-31112 – fungerer som primære OEM-referanser for direkte kryssreferansebestilling.

Bruk delenummeret til å identifisere komponenten, og bruk maskinens serienummer til å bekrefte riktig monteringsområde (seriebrudd, tilleggsutstyr, revisjoner). Denne totrinns verifiseringsprosessen sikrer nøyaktig anskaffelse av deler.

Tannhjulet 22E-27-11111 er dokumentert for Komatsu PC60/75UU-7-applikasjoner. Tannhjulet 21W-27-31112 er kompatibelt med Komatsu PC78US-5, PC75UU-3 og PC70FR-1 gravemaskiner, samt Yanmar VIO80, VIO75, VIO70, VIO70-2, B7-3 og VIO82 minigravere. Tannhjulet 21W-27-41110 er kompatibelt med Komatsu PC78US-6, PC78US-8, PC78US-10, PC78UU-6, PC78MR-6, PC88MR-6, PC88MR-8 og PC88MR-10 gravemaskiner, samt Volvo ECR88 minigravere.

9.2 Krav til kvalitetsdokumentasjon

Når du kjøper inn drivhjul til bygg og anlegg, må du be om dokumentasjon på leverandørens kvalitet, inkludert:

  • ISO 9001:2015-sertifisering
  • Dimensjonale inspeksjonsrapporter
  • Metallurgiske testsertifiseringer (verifisering av materialkvalitet: 50Mn, 42CrMo eller 40Mn2)
  • Varmebehandlingslogger (hardhetsprofiler: HRC 48–58, kassedybde: 4–6 mm)
  • Mølletestsertifikater for råmateriale
  • Boltkvalitetssertifisering (grad 10.9 eller høyere)
  • Garantidokumentasjon (typisk 12–24 måneder)

Anerkjente produsenter opprettholder full sporbarhet fra råmateriale til ferdig montering, noe som muliggjør verifisering av materialkvalitet, varmebehandlingsparametere og dimensjonssamsvar.

9.3 Forsyningskjede og ledetider

CQC TRACK har et lager av ferdigvarer for svært etterspurte deler, inkludert PC75-tannhjulsenheter, med leveringstider på 7–30 dager, avhengig av ordrevolum og destinasjon. Minimumsbestillingsmengder kan forhandles, med prøvemengder tilgjengelig for kvalifiseringstesting. Betalingsbetingelsene inkluderer T/T og L/C. Rask levering er tilgjengelig innen 7–30 dager etter kontraktsbekreftelse.

9.4 Kostnadsoptimalisering gjennom ettermarkedsinnkjøp

Understellskomponenter kan utgjøre opptil 50 % av en maskins driftskostnader i løpet av dens levetid. For byggefirmaer, utleieoperatører og utstyrsforhandlere som administrerer flåter av Komatsu PC75-gravemaskiner, gir det betydelige kostnadsbesparelser å kjøpe OEM-ekvivalente ettermarkedsdrev fra spesialiserte produsenter som CQC TRACK uten at det går på bekostning av kvalitet eller pålitelighet. Selskapets vertikalt integrerte produksjon – som omfatter materialinnkjøp, varmebehandling, maskinering og montering – eliminerer flere påslag i forsyningskjeden, noe som muliggjør konkurransedyktig prising for volumkjøpere.

Skiftet mot ettermarkedskomponenter er drevet av flere faktorer: økende maskinkostnader og budsjettpress har gjort ettermarkedsdeler til en smart investering; holdbarhet og ytelse har blitt dramatisk forbedret i ettermarkedssektoren; produsenter bruker nå avansert smiing, CNC-maskinering og varmebehandlingsprosesser for å produsere komponenter som samsvarer med OEM-spesifikasjoner; forsterket stål, presisjonsslipte komponenter og varmebehandlede tannprofiler sikrer lang levetid og pålitelig drift under ekstreme forhold.

9.5 OEM- og ODM-servicemodeller

CQC TRACK bruker to primære servicemodeller for internasjonale kunder:

OEM-produksjon: Selskapet produserer komponenter i henhold til nøyaktige kundespesifikasjoner, tegninger og kvalitetsstandarder. Fabrikken er dyktig på sømløs integrering i globale forsyningskjeder, og tilbyr pålitelig volumproduksjon av tannhjul, lederuller, ruller, beltekoblinger og komplette understellssystemer for merker som Komatsu, Hitachi, Caterpillar, Volvo, Kobelco, Doosan, Hyundai, SANY og andre.

ODM-prosjektering: CQC TRACK utnytter omfattende felterfaring og samarbeider med kunder for å utvikle, designe og validere forbedrede eller fullstendig tilpassede understellsløsninger. Ingeniørteamet adresserer proaktivt vanlige feiltilstander og tilbyr verdioptimaliserte design som forbedrer ytelsen og reduserer totale eierkostnader. Hvis kundene ikke har tegninger, kan de tilby hoveddimensjonene for sammenligning med ferdige produkter og tegningsutarbeidelse for kundekontroll.

10. Ofte stilte spørsmål for utstyrsforhandlere og flåteoperatører

Q1: Hva er funksjonen til et drivhjul på en Komatsu PC75 gravemaskin?

Et drivhjul (også kalt en sluttdrevsdrevgruppe eller beltedrevhjul) er et profilert hjul med tenner eller tannhjul som går i inngrep med beltekjeden. Det omdanner rotasjonsmomentet fra den hydrauliske kjøremotoren via sluttdrevgirkassen til lineær trekkraft som beveger beltekjeden, og driver gravemaskinen på 7–8 tonn fremover eller bakover.

Q2: Hvordan kan jeg bekrefte hvilket tannhjulsdelenummer Komatsu PC75-gravemaskinen min trenger?

Bekreft ved hjelp av maskinens serienummer og det spesifikke OEM-delenummeret fra Komatsus delekatalog. Et delenummer identifiserer komponenten, og maskinens serienummer bekrefter riktig monteringsområde (seriebrudd, alternativer, revisjoner). Delenumrene som dekkes i denne analysen – 22E-27-11111, 21W-27-41110, 21W-27-31110 og 21W-27-31112 – dekker PC75-serien og relaterte modeller.

Q3: Hva er forskjellen mellom delenummerene 21W-27-31110 og 21W-27-31112?

21W-27-31110 og 21W-27-31112 er begge drivhjulenheter for modellene PC75UU-3, PC78US-5 og PC70FR-1. 21W-27-31112-hjulet tilbyr også kompatibilitet på tvers av merker med Yanmar VIO80, VIO75, VIO70, VIO70-2, B7-3 og VIO82 minigravere.

Q4: Hvilke materialer brukes i CQC TRACK-tannhjul for Komatsu-gravemaskiner?

CQC TRACK bruker førsteklasses 50Mn-, 42CrMo- og 40Mn2-legeringsstål, induksjonsherdet til HRC 48–58 med en hylsterdybde på 4–6 mm for optimal slitestyrke. Smiprosessen justerer metallets kornflyt med komponentens form, noe som resulterer i overlegen strekkfasthet og slagfasthet sammenlignet med støpte alternativer.

Q5: Hva er dimensjonsspesifikasjonene til PC75-tannhjulgruppen?

Bransjereferanser indikerer at tannhjul som er egnet for Komatsu- og Caterpillar-applikasjoner i denne klassen har en ytre diameter på omtrent 474 mm, en vekt på omtrent 36 kg og 20–21 hull.

Q6: Er disse tannhjulene direkte erstatninger for Komatsu OEM-deler?

Ja, alle drivhjul produsert av CQC TRACK er direkte OEM-kryssreferanseutskiftninger, produsert i henhold til Komatsus originale ingeniørspesifikasjoner for dimensjonsnøyaktighet og mekaniske egenskaper. Originale reservedelsnumre er kun for sammenligningsformål.

Q7: Hvilke kvalitetssertifiseringer har CQC TRACK?

CQC TRACK opererer under ISO 9001:2015-sertifiserte kvalitetsstyringssystemer med full sporbarhet av komponenter fra råmateriale til ferdig montering.

Q8: Hva er den typiske levetiden til et drivhjul i PC75-applikasjoner?

Drivhjulets levetid i PC75-applikasjoner varierer vanligvis fra 3000 til 6000 driftstimer, avhengig av bakkeforhold, førerpraksis og vedlikeholdsplaner.

Q9: Hvilken garanti følger med disse tannhjulene?

Bransjestandard garantidekning for ettermarkedsdrev varierer vanligvis fra 12 til 24 måneder, avhengig av produsent og bruksområde.

Q10: Hva er riktig belteforlengelsesspesifikasjon for Komatsu PC75 gravemaskiner?

Riktig belteheng for gravemaskiner i 7–8 tonnsklassen er vanligvis 15–30 mm målt som den vertikale avstanden mellom toppen av beltekjeden og toppen av belterammen midt mellom den fremre tomgangsrullen og den første beltevalsen. Se alltid Komatsus servicehåndbok for modellspesifikke spesifikasjoner.

Q11: Hva er leveringstiden for volumbestillinger av Komatsu PC75-tannhjul?

Leveringstider for volumbestillinger av Komatsu PC75-drivhjul varierer vanligvis fra 7–30 dager, avhengig av bestillingsvolum og destinasjon, med rask levering innen 30 dager etter kontraktsbekreftelse.

Q12: Hva er tegnene på at reisegirkassen må byttes ut?

Tegnene inkluderer uvanlige lyder fra girkassen, redusert hastighet eller kraft på gravemaskinen, oljelekkasje fra girkassen, gravemaskinens belter som ikke beveger seg jevnt, eller at girkassen er skadet eller slitt utover reparasjon.

Q13: Hvordan kan jeg forlenge levetiden til både tannhjul og beltekjeder?

Riktig beltestramming og smøring kan forlenge levetiden til både tannhjulene og beltekjedet betydelig. Regelmessig inspeksjon for tegn på tannslitasje, sprekker eller feiljustering er avgjørende. Juster beltestrammingen basert på underlagets forhold – ekstra beltestramming øker både belastningen og slitasjen på alle sammenkoblede komponenter i understellet.

11. Oversikt over produksjonskapasitet: CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.)

11.1 Bedriftsprofil

CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) har etablert seg som en av de ledende produsentene av understellskomponenter i Quanzhou-regionen, en ledende leverandørklynge for globalt jordflyttingsutstyr. Med røtter i det industrielle knutepunktet Quanzhou i Fujian-provinsen – en region kjent for sin konsentrasjon av mekanisk produksjonsekspertise og strategiske tilgang til store internasjonale havner, inkludert Xiamen og Fuzhou – betjener selskapet det globale markedet som en dyktig OEM (Original Equipment Manufacturer) og ODM (Original Design Manufacturer) partner.

HELI Machinery Manufacturing Co., Ltd., som opererer under merkevaren CQC TRACK, er en vertikalt integrert produsent av kritiske kraftoverføringskomponenter for tunge beltegravere. Med over to tiår med spesialisert erfaring, statseid land og fabrikkfasiliteter, og fullt integrerte produksjonslinjer som omfatter smiing, støping og produksjon av komplette understellskomponenter, representerer CQC TRACK en vertikalt integrert kildeprodusent av OEM-kvalitets understellsdeler til tunge beltegravere.

CQC TRACK produserer et omfattende utvalg av understellskomponenter som spenner over hele spekteret av beltegraverapplikasjoner, fra 5-tonns minigravere til 300-tonns maskiner i ultraklassen. Produktsortimentet inkluderer tannhjul, lederuller, beltevalser, bæreruller, beltekjeder og beltesko for alle større merker, inkludert Komatsu, Hitachi, Caterpillar, Volvo, Kobelco, Doosan, Hyundai, SANY og andre.

11.2 OEM- og ODM-tjenestemodeller

CQC TRACK bruker to primære servicemodeller for internasjonale kunder:

OEM-produksjon: Selskapet produserer komponenter i henhold til nøyaktige kundespesifikasjoner, tegninger og kvalitetsstandarder. Fabrikken er dyktig på sømløs integrering i globale forsyningskjeder, og tilbyr pålitelig volumproduksjon av tannhjul, lederuller, ruller, beltekoblinger og komplette understellssystemer for merker som Komatsu, Hitachi, Caterpillar, Volvo, Kobelco, Doosan, Hyundai, SANY og andre.

ODM-prosjektering: CQC TRACK utnytter omfattende felterfaring og samarbeider med kunder for å utvikle, designe og validere forbedrede eller fullstendig tilpassede understellsløsninger. Ingeniørteamet adresserer proaktivt vanlige feiltilstander og tilbyr verdioptimaliserte design som forbedrer ytelsen og reduserer totale eierkostnader. Hvis kundene ikke har tegninger, kan de tilby hoveddimensjonene for sammenligning med ferdige produkter og tegningsutarbeidelse for kundekontroll.

11.3 Integrert produksjonsarbeidsflyt

Selskapets produksjonsevne er bygget på fullstendig vertikal integrasjon og kontrollerte sekvensielle prosesser:

  • Materialinnkjøp: Bruk av premium 50Mn-, 42CrMo- og 40Mn2-legeringsstål gjennom strategiske forsyningspartnerskap, med full materialsertifisering og sporbarhet
  • Smimuligheter: Avanserte lukkede varmsmiingsprosesser som sikrer optimal kornflyt og materialtetthet; smieprosessen skaper overlegen kornstruktur som er viktig for å håndtere støtbelastninger
  • CNC-maskineringssentre: Presisjonsmaskinering av alle kritiske overflater i henhold til ISO 2768-mK-toleranser, inkludert presisjonsmaskinerte tannprofiler og monteringsflater
  • Avanserte varmebehandlingslinjer: Datamaskinstyrte induksjonsherdings- og tempereringsovner som oppnår dype, ensartede hardhetsprofiler for overflaten; induksjonsherdede tannprofiler som oppnår 55–62 HRC overflatehardhet på tannflanker og -røtter
  • Montering og testing: Støvfrie monteringsmiljøer med dynamisk testing av hver ferdige komponent
  • Antikorrosjonsbelegg: Malingssystemer av industrikvalitet som gir langvarig rustbeskyttelse, tilgjengelig i svart, gult eller tilpassede farger for å møte kundens spesifikasjoner.
  • Emballasje og logistikk: Rustbeskyttelsesfilminnpakning med paller eller gassbehandling av trekasser for internasjonal sjøfrakt, i samsvar med ISPM 15 plantesanitære forskrifter

11.4 Kvalitet og verdiforslag

Kvalitet i verdensklasse med priser direkte fra fabrikken, omfattende erfaring med produksjon av understellsdeler til gravemaskiner, fleksible betalingsbetingelser inkludert T/T og L/C, og rask levering innen 7–30 dager etter kontraktsbekreftelse. Selskapet ønsker deg hjertelig velkommen til å bygge et samarbeid og skape et strålende langsiktig partnerskap sammen.

Selskapets fokuserte spesialisering gjør det mulig for CQC TRACK å levere komponenter som ikke bare oppfyller, men ofte overgår, OEM-ytelsesstandarder. Med et komplett utvalg av Komatsu-kompatible gravemaskinreservedeler, inkludert beltehjul, lederuller, beltevalser, bæreruller, beltekjeder og beltesko, alle produsert for å oppfylle OEM-utskiftningsstandarder, noe som sikrer pålitelig passform, holdbarhet og stabil ytelse, betjener CQC TRACK kunder i Sør-Amerika, Australia, Europa, Russland og Sentral-Asia.

CQC TRACK ønsker deg hjertelig velkommen til å bygge samarbeid og skape et strålende langsiktig partnerskap sammen.

12. Konklusjon

De fire Komatsu OEM-kryssreferansedrivhjulenhetene som er dokumentert i denne analysen – 22E-27-11111, 21W-27-41110, 21W-27-31110 og 21W-27-31112 – representerer viktige kraftoverføringskomponenter for PC75-serien hydrauliske beltegravere som brukes på byggeplasser, i forsyningsarbeid, landskapsarbeid, boligutvikling og lette infrastrukturprosjekter over hele verden. Som den primære aktive fremdriftskomponenten bak på understellet, konverterer drivhjulet sluttdrevmomentet til lineær trekkraft, noe som spiller en kritisk rolle i maskinens mobilitet, driftsproduktivitet og understellssystemets levetid.

Komatsu PC75 er en allsidig og pålitelig kompakt hydraulisk gravemaskin designet for et bredt spekter av anleggs-, landskaps- og nytteoppgaver, kjent for sin holdbarhet og effektivitet. PC75R-2 beltegående midigravere er spesielt designet for arbeid på trange steder og vanskelig tilgjengelige steder. PC75UU-3 er en oppgradert versjon av UU-serien med forbedret hydraulikk, forbedret motorytelse og bedre drivstofføkonomi. For trange byjobber prioriteres modeller med null baksving som PC75UU-serien. For disse maskinene må drivhjulet gi pålitelig kraftoverføring under krevende forhold – inkludert momentbelastninger, slipende bakkekontakt og kontinuerlig syklisk drift – samtidig som det opprettholder presist tanninngrep med beltekjeden.

Delenumrene 22E-27-11111 og 21W-27-31112 demonstrerer kompatibilitet på tvers av plattformer på tvers av Komatsu PC75-varianter og kompatibilitet på tvers av merker med Yanmar- og Volvo-minigravere, noe som gjør disse tannhjulgruppene til verdifulle lagerelementer for flåteoperatører som administrerer blandede utstyrsflåter.

CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) produserer disse tannhjulene for å møte eller overgå OEM-spesifikasjoner gjennom avansert lukket smiingsteknologi, presisjons-CNC-maskinering, datastyrt induksjonsvarmebehandling som oppnår HRC 48–58 overflatehardhet med 4–6 mm husdybde og strenge kvalitetssikringsprotokoller. Selskapets ISO 9001:2015-sertifiserte produksjonsprosesser, omfattende testprotokoller og strategiske posisjon som en av de ledende produsentene av understellskomponenter i Quanzhous tungmaskinindustriklynge muliggjør jevnlig forsyning til globale byggemarkeder.

For utstyrsforhandlere, utleieoperatører av flåter og sluttbrukere i hele Sør-Amerika (Brasil, Chile, Peru, Argentina, Colombia), Australia (Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide), Europa (Tyskland, Frankrike, Storbritannia, Skandinavia) og Russland/Sentral-Asia (Moskva, St. Petersburg, Astana, Almaty, Tasjkent, Ulaanbaatar), gir disse drivhjulene et pålitelig og kostnadseffektivt alternativ til OEM-deler uten at det går på bekostning av materialkvalitet, produksjonspresisjon eller levetid.

For flåteforvaltere og vedlikeholdsledere representerer implementering av en proaktiv plan for inspeksjon og utskifting av tannhjul – inkludert regelmessig måling av tannslitasje, inspeksjon av rotsprekker, verifisering av boltmoment, riktig justering av beltespenning til 15–30 mm nedfall og koordinert utskifting av tannhjul og kjede – den mest effektive strategien for å maksimere levetiden til understellssystemet og minimere uplanlagt nedetid i minigraveroperasjoner.

CQC TRACK ønsker deg hjertelig velkommen til å bygge samarbeid og skape et strålende langsiktig partnerskap sammen.

Denne tekniske publikasjonen er beregnet på ingeniør- og innkjøpsfagfolk innen bygg-, utleie- og lett infrastrukturbransjen. Alle spesifikasjoner må verifiseres mot gjeldende OEM-dokumentasjon. Originale reservedelsnumre er kun for sammenligningsformål. Kontakt CQC TRACK direkte for gjeldende priser, leveringstider og teknisk støtte.


  • Tidligere:
  • Neste:

  • Skriv meldingen din her og send den til oss