WhatsApp onlinechat!

Komatsu Mini Track Gravemaskine PC75 Tandhjulsgruppe / 22E2711111 21W2741110 21W2731110 21W2731112 / Kilde OEM Producent / CQC TRACK

Kort beskrivelse:

KOMATSU BÆLTEKNÆDHJUL FORSAMLING 
Model PC75
Varenummer 2404N271 / 2404N416 / 2404N254
Teknik Støbning
Overfladehårdhed HRC50-58Dybde 10-12 mm
Farver Sort
Garantitid 12 måneder eller 2000 m/t, alt efter hvad der kommer først
Certificering IS09001-2015
Vægt 17 kg
FOB-pris FOB Xiamen havn US$ 25-100/stk.
Leveringstid Inden for 20 dage efter kontraktens indgåelse
Betalingsbetingelse T/T, L/C, WESTERN UNION
OEM/ODM Acceptabel
Type Undervognsdele til bæltegraver
Flyttetype Bæltegraver
Eftersalgsservice leveret Videoteknisk support, Online support


Produktdetaljer

Produktmærker

Komatsu Mini-bæltegraver PC75 Tandhjulsgruppe– OEM-krydsreference-delnumre 22E2711111, 21W2741110, 21W2731110, 21W2731112

Kilde OEM-producent – ​​CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) – Baseret i Quanzhou, Kina

Teknisk abstrakt

Denne tekniske publikation indeholder omfattende teknisk dokumentation for Komatsu PC75-bæltehjulsgruppen – bestående af OEM-krydsreference-delnumre.22E-27-11111,21W-27-41110,21W-27-31110, 21W-27-31112—konstrueret til Komatsu PC75-serien af ​​hydrauliske bæltegravere. Disse tandhjulsenheder, alternativt betegnet som slutdrevs-tandhjulsgrupper, drivtandhjul eller bæltehjul, repræsenterer den primære kraftoverføringskomponent i undervognssystemet i 7-8 tons minigraverklassen.

Inden for PC75-undervognsarkitekturen fungerer drivtandhjulet som den aktive fremdriftskomponent, der omdanner hydraulikmotorens drejningsmoment til lineær trækkraft, der bevæger bæltekæden og driver hele maskinen. For Komatsu PC75-gravemaskiner – maskiner, der er bredt anvendt på byggepladser, forsyningsarbejde, landskabspleje, boligudvikling og lette infrastrukturprojekter i Sydamerika, Australien, Europa, Rusland og Centralasien – er tandhjulsenhedens tekniske integritet afgørende for maskinens mobilitet, driftsproduktivitet og samlede ejeromkostninger.

Denne analyse undersøger PC75-tandhjulsgruppen gennem flere tekniske perspektiver: funktionelle ingeniørprincipper for momenttransmission og bælteindgreb, metallurgisk sammensætning med detaljerede materialekvalitetsspecifikationer, herunder 50Mn- og 42CrMo-legeringsstål, avanceret fremstillingsprocesteknik med lukket varmsmedning og præcisions-CNC-bearbejdning, omfattende varmebehandlingsprotokoller, herunder induktionshærdning, der opnår HRC 52-58 overfladehårdhed, dimensionsspecifikationer for montering af PC75-undervogn, strenge kvalitetssikringsprotokoller, herunder ISO 9001:2015-certificering, omfattende installationsprocedurer, sliddiagnose og udskiftningskriterier, regional markedsanalyse for vigtige globale markeder og strategiske sourcing-overvejelser for indkøbsprofessionelle, der administrerer Komatsu-minigraverflåder verden over.

Komatsu PC75 er en alsidig og pålidelig kompakt hydraulisk gravemaskine designet til en bred vifte af entreprenør-, landskabs- og forsyningsopgaver, kendt for sin holdbarhed og effektivitet. PC75UU-3 er en opgraderet version af UU-serien med forbedret hydraulik, forbedret motorydelse og bedre brændstoføkonomi. Til snævre byopgaver prioriteres modeller med nul-bagudsvingning som PC75UU-serien.

CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) opererer som en vertikalt integreret OEM- og ODM-producent med over to årtiers specialisering i undervognskomponenter til bæltegravere. Virksomheden har etableret sig som en af ​​de førende producenter af undervognskomponenter i Quanzhou-regionen, en førende industriklynge for global produktion af jordflytningsudstyr beliggende i Fujian-provinsen, Kina. Virksomhedens strategiske position i Quanzhou giver enestående adgang til store internationale havne, herunder Xiamen og Fuzhou, hvilket muliggør effektiv eksportlogistik til globale markeder for entreprenørudstyr. Med statsejet jord og fabriksfaciliteter samt fuldt integrerede produktionslinjer, der omfatter smedning, støbning og produktion af komplette undervognskomponenter, repræsenterer CQC TRACK en vertikalt integreret kildeproducent af OEM-kvalitetsdele til undervogne til bæltegravere.

CQC TRACK byder dig varmt velkommen til at opbygge et samarbejde og skabe et strålende langsigtet partnerskab sammen. Virksomheden fremstiller et komplet udvalg af Komatsu-kompatible undervognsdele, der spænder over hele spektret fra minigravere til ultraklassemaskiner, herunder bæltehjul, løbehjul, bælteruller, bæreruller, bæltekæder og bæltesko - alle fremstillet til at opfylde OEM-udskiftningsstandarder, hvilket sikrer pålidelig pasform, holdbarhed og stabil ydeevne.

PC75 Sporhjul

1. Produktidentifikation og anvendelsesområde

1.1 Komponentnomenklatur og funktionel oversigt

Et drivtandhjul – teknisk set betegnet som en slutdrevtandhjulsgruppe, bæltetandhjul eller tandhjulsenhed – er den primære aktive fremdriftskomponent i gravemaskinens undervognssystem, monteret bag på bælterammen og forbundet direkte til udgangsakslen på slutdrevsgearkassen. I modsætning til passive komponenter såsom tomgangshjul eller ruller, der roterer frit, er drivtandhjulet en aktiv, drevet komponent, der griber direkte ind i bæltekædens bøsninger for at fremdrive maskinen.

De primære funktionelle opgaver for drivhjulet omfatter:

  • Konvertering af drejningsmoment til trækkraft: Konvertering af det roterende drejningsmoment, der genereres af den hydrauliske køremotor via slutdrevsgearkassen, til en lineær trækkraft, der bevæger bæltekæden og dermed den 7-8 tons tunge maskine.
  • Præcisionskædeindgreb: Indgreb med larvebåndsbøsningerne med præcis tandgeometri for at sikre jævn og ensartet kraftoverførsel uden spring, fastbinding eller overdreven friktion.
  • Belastningsfordeling: Fordeling af drivbelastningen jævnt på tværs af flere tænder og bøsninger for at forhindre koncentrerede belastningspunkter, der kan forårsage for tidligt slid eller svigt.
  • Retningskontrol: Samarbejder med den forreste styrerulle og bælterullerne for at opretholde korrekt bæltekædejustering under kørsel fremad, bagud og vending.

Slutdrevsgearkassen er placeret i gravemaskinens understel og er ansvarlig for maskinens bevægelse. Når hydraulikmotoren roterer, overfører den kraft til gearkassen, som derefter omdanner kraften til drejningsmoment og driver bæltehjulenes tandhjul, som igen bevæger bælterne og driver gravemaskinen fremad eller bagud.

1.2 OEM-varenumre og kompatible gravemaskinemodeller

De fire tandhjulsenheder, der er dokumenteret i denne analyse, svarer til præcise Komatsu OEM-tekniske specifikationer og tilbyder direkte udskiftelighed på tværs af flere PC75-varianter og relaterede Komatsu-modeller. Tabellen nedenfor indeholder omfattende krydsreferencedata:

OEM-varenummer Primært kompatible Komatsu-modeller Gravemaskineklasse Beskrivelse
22E-27-11111 PC75R-2, PC75UU-2, PC75UU-3, PC75UU-7, PC75UR-3, PC78US-5, PC70FR-1, PC60/75UU-7 7–8 tons Drivkædehjulsgruppe; konfiguration med 20-21 tænder; referencediameter på 474 mm
21W-27-41110 PC78US-6, PC78US-8, PC78US-10, PC78UU-6, PC78MR-6, PC88MR-6, PC88MR-8, PC88MR-10; Volvo ECR88 7–9 tons Kraftigt tandhjul; kompatibilitet på tværs af mærker
21W-27-31110 PC75UU-3, PC75UR-3, PC78US-5, PC70FR-1 7–8 tons Smedekædehjulgruppe; standard PC75-specifikation
21W-27-31112 PC75UU-3, PC78US-5, PC70FR-1; Yanmar VIO80, VIO75, VIO70, VIO70-2, B7-3, VIO82 7–8 tons Tandhjulssamling; kompatibilitet på tværs af mærker med Yanmar minigravere

Tandhjulet 22E-27-11111 er dokumenteret til Komatsu PC60/75UU-7-applikationer, hvilket bekræfter direkte kompatibilitet med PC75UU-7-varianten. Branchekilder indikerer, at KOMATSU 21W-27-11111 er et PC60/75UU-7 TANDHJUL, der er fremstillet efter Komatsus OEM-specifikationer.

Tandhjulet 21W-27-31112 er specifikt dokumenteret til Komatsu PC78US-5, PC75UU-3 og PC70FR-1 gravemaskiner, samt Yanmar VIO80, VIO75, VIO70, VIO70-2, B7-3 og VIO82 minigravere. Dette demonstrerer bred kompatibilitet på tværs af mærker mellem Komatsu og Yanmar undervognssystemer i 7-8 tons klassen.

Tandhjulet 21W-27-41110 er dokumenteret til Komatsu PC78US-6, PC78US-8, PC78US-10, PC78UU-6, PC78MR-6, PC88MR-6, PC88MR-8 og PC88MR-10 gravemaskiner, samt Volvo ECR88 minigravere. Dette bekræfter kompatibilitet på tværs af mærker mellem Komatsu og Volvos undervognssystemer.

Den omfattende platformskompatibilitet mellem disse tandhjulsenheder gør dem til værdifulde lagerelementer for flådeoperatører, der administrerer flere Komatsu-modelgenerationer og endda udstyr på tværs af mærker fra Yanmar og Volvo.

1.3 Specifikationer og undervognsparametre for Komatsu PC75 gravemaskine

Komatsu PC75-serien repræsenterer 7-8 tons-klassen i Komatsus produktlinje og tilbyder betydelig graveydelse i en kompakt pakke, der er egnet til trange arbejdspladser. PC75 er en alsidig og pålidelig kompakt hydraulisk gravemaskine, der er meget anvendt i byggeri, landskabspleje og forsyningsprojekter.

Tabellen nedenfor indeholder omfattende tekniske specifikationer for PC75-serien baseret på flere autoritative kilder:

Parameter PC75R-2 PC75UU-3 PC75-1
Driftsvægt 7.160–7.950 kg (15.785–17.527 lb) 7.490–7.950 kg (16.514–17.527 lb) 7.400 kg (16.314 lb)
Motorkraft 50 kW (68 HK) 54,6 kW (73,2 HK) 51 kW (68,4 HK)
Motormodel Komatsu 4D95LE-2X Komatsu S4D95LE-3 Komatsu 4D98E
Forskydning 3,26 l (199 tommer³) 3,26 l (199 tommer³) 3,4 l (202,5 ​​tommer³)
Skovlkapacitet 0,13–0,46 m³ 0,24-0,64 m³ (0,32-0,84 yd³) 0,3 m³ (0,4 yd³)
Maksimal gravedybde 4,25 m (13,9 fod) 4,45 m (14,6 fod) 3,615–4,25 m
Maksimal graveafstand 6,92 m (22,7 fod) 6,335–6,65 m
Sporbredde 450 mm (17,72 tommer)
Sporvidde 1.650 mm (5,42 fod)
Frihøjde 0,4 m (1,3 fod) 0,4 m (1,32 fod)
Jordtryk 32,41 kPa (4,7 psi)
Maksimal rejsehastighed 4,5 km/t (2,8 mph) 5,1 km/t (3,17 mph)
Brændstoftankens kapacitet 100 liter (26,5 gallon)

Datakilder:

PC75R-2 midigravemaskinerne på bælte er specielt designet til at arbejde i trange rum og svært tilgængelige områder, med specielle funktioner og ekstraudstyr, multifunktionsmaskiner udstyret med en svingbar bom og kan leveres i tilpassede konfigurationer.

PC75UU-3 er en pålidelig og kraftfuld gravemaskine, der tilbyder imponerende specifikationer og ydeevne. Fra dens robuste motor til dens kompakte dimensioner er denne maskine designet til at håndtere forskellige opgaver med lethed. PC75UU-3 er en opgraderet version af UU-serien med forbedret hydraulik, forbedret motorydelse og bedre brændstoføkonomi.

PC75-1 er udstyret med en 68,4 hk motor og en hydraulisk pumpekapacitet på 44,2 gpm, hvilket sikrer effektiv og pålidelig drift på arbejdsstedet.

1.4 Konfiguration af undervognskomponenter

Komatsu PC75-undervognen er konstrueret til holdbarhed og stabilitet. Vigtige undervognsparametre inkluderer:

  • Larvebåndsbredde: 450 mm (standard for PC75-1)
  • Sporvidde: 1.650 mm
  • Sporlængde på jorden: 2.160 mm (7,09 fod)
  • Frihøjde: 400 mm
  • Gummibåndstørrelser: 450 mm bredde, 76 mm afstand, 80 led til gummibåndkonfigurationer

En hurtig regel for identifikation af dele: et varenummer identificerer komponenten, mens et maskinens serienummer bekræfter det korrekte monteringsområde (seriebrud, ekstraudstyr, revisioner). Dette princip er afgørende for nøjagtig indkøb af dele.

1.5 Komponentarkitektur og samlingskomposition

Et komplet Komatsu PC75-drivhjul består af flere præcisionskonstruerede delkomponenter, der hver især er fremstillet med præcise tolerancer for minigravemaskinens undervognsformat:

  • Tandhjulskrans (tandring): Den tændte ydre komponent, der er i direkte indgreb med bæltekædens bøsninger. Tænderne har en præcis evolvent geometri, der er designet til at gå i indgreb med kædens cylindriske bøsninger uden at forårsage overdreven friktion eller slid. For PC75-klassen har tandhjulet typisk 20-21 tænder med en ydre diameter på cirka 474 mm. Et tandhjul er defineret som et profileret hjul med tænder eller tandhjul, der går i indgreb med en kæde, et bælte eller andre perforerede eller indrykkede materialer.
  • Nav (monteringsgrænseflade): Den centrale del af tandhjulet, der boltes direkte til slutdrevsmotorens udgangsnavflange eller monteres via en notforbindelse til den udgående planetgearholder. Navet har præcist borede bolthuller med hærdede sædeflader. Not- eller boltmontering til den udgående planetgearholder giver en solid, skridsikker momentoverførsel.
  • Monteringsudstyr: Højstyrkebolte, hærdede skiver og låsemøtrikker (typisk grad 10.9 eller højere), der fastgør tandhjulskransen til det endelige drivnav. For 7-8 tons-klassen ligger boltmomentspecifikationerne typisk fra 250-450 Nm afhængigt af den specifikke størrelse på fastgørelseselementet.
  • Slutdrevsgrænseflade: Tandhjulet er i kontakt med det flertrins planetgearreduktionsslutdrev, som huser planetgearreduktionstrin, der dramatisk øger udgangsmomentet til fremdrift.
  • Tandkonfiguration: PC75-klassen af ​​tandhjul har typisk 20-21 tænder (varierer afhængigt af modelår), hvor branchereferencer angiver 20-21 huller og en ydre diameter på cirka 474 mm for denne klasse af tandhjul.

2. Metallurgisk sammensætning og smedeteknik

2.1 Specifikationer for materialekvalitet

CQC TRACK fremstiller Komatsu krydsreferencedrevtandhjul af førsteklasses legeringsstålkvaliteter udvalgt for deres specifikke mekaniske egenskaber i undervognsapplikationer på 7-8 tons gravemaskiner. De primære anvendte materialekvaliteter omfatter:

50Mn legeret stål: Et manganstål af høj kvalitet, der tilbyder overlegen slidstyrke og overfladehårdhed. 50Mn stål anvendes i vid udstrækning i fremstilling af bæltemaskiner, der arbejder under tunge belastninger, og giver fremragende slidstyrke og slagfasthed. Efter varmebehandling opnår 50Mn en overfladehårdhed på HRC 48-58 med en hærdet dybde på 4-6 mm (når HRC 45 i denne dybde), hvilket gør det muligt at levere enestående slagfasthed og slidstyrke selv under barske arbejdsforhold.

42CrMo legeringsstål (Premium Grade): Et smedet krom-molybdæn legeringsstål, der tilbyder enestående styrke, dyb hærdbarhed og overlegen slagfasthed. 42CrMo er et konstruktionsstål med en mellemkulstoflegering med høj styrke, høj sejhed, god hærdbarhed og fremragende udmattelsesbestandighed. Til krævende applikationer, hvor forlænget levetid er afgørende, giver smedet 42CrMo det højeste niveau af ydeevne. Efter bratkøling og anløbning opnår 42CrMo en hårdhed på HRC 48-52, og med induktionsabkøling og anløbning når hårdheden HRC 54-60.

40Mn2 legeret stål: En krom-mangan-legering, der tilbyder en optimal balance mellem overfladehærdbarhed, kernehårdhed og omkostningseffektivitet til minigravemaskiner. Dette materiale reagerer godt på induktionsvarmebehandling og opnår ensartede overfladehårdhedsprofiler med minimal forvrængning.

Højstyrkelegeret stål: Tandhjul er fremstillet af en konstruktion af højstyrkelegeret stål, der gør det muligt for komponenterne at modstå ekstrem belastning og barske miljøforhold, der er almindelige i tunge maskiner.

Valget af materialekvalitet bestemmer direkte tandhjulets levetid i miljøer med høj slidstyrke. For ståldele som tandhjul handler kvalitetsforskellen mellem OEM og eftermarked i høj grad om materialekvalitet og varmebehandling. Disse kan måles og verificeres med hårdhedstest og metallurgisk analyse.

2.2 Smedningsteknologi: Produktionsfonden

Komatsu PC75-drivhjul fremstilles ved hjælp af avancerede lukkede-matrice-varmsmedningsteknikker. Smedning er en fremstillingsproces, der former metal ved hjælp af lokaliserede trykkræfter, typisk leveret af en hammer eller presse. Smedningsprocessen giver flere kritiske fordele i forhold til støbte alternativer:

Kornflowjustering: Smedningsprocessen justerer materialets kornstruktur med tandhjulets geometri, med korngrænser orienteret til at modstå de primære træk- og trykspændinger, der opstår under drift. Denne kornfloworientering er især vigtig ved tandrodsradiusser, hvor spændingskoncentrationerne er højest. Smedningsprocessen skaber en overlegen kornstruktur, der er essentiel for at håndtere stødbelastninger. Kernehjulet er typisk smedet af krom-molybdænlegeret stål (f.eks. 42CrMo, 50Mn). Denne smedeproces justerer metallets kornflow med komponentens form, hvilket resulterer i overlegen trækstyrke og slagfasthed sammenlignet med støbte alternativer.

Eliminering af porøsitet: De høje trykkræfter ved smedning eliminerer indre hulrum og porøsitet, der ellers ville fungere som revnedannelsessteder under cyklisk belastning. Støbte komponenter kan indeholde indre porøsitet eller indeslutninger, der kan fungere som revnedannelsessteder under gentagne belastningscyklusser.

Materialekonsolidering: Smedningsprocessen øger materialets tæthed, hvilket resulterer i overlegne mekaniske egenskaber sammenlignet med støbte komponenter med tilsvarende legeringssammensætning. Den tætte, ensartede mikrostruktur af smedet stål giver ensartet ydeevne på tværs af hele komponentens tværsnit.

Overfladeintegritet: Den smedede overflade udviser overlegen træthedsbestandighed på grund af fraværet af støbefejl og de trykrestspændinger, der opstår ved smedeprocessen.

Lukket varmsmedningsproces: Tandhjulet gennemgår en flertrins varmsmedningsproces, der omfatter primær varmsmedning til indledende volumenfordeling, sekundær varmsmedning til etablering af kernens strukturelle geometri, tertiær varmsmedning for at opnå endelig dimensionsnøjagtighed og trimning-piercing for at eliminere flash og danne eventuelle nødvendige gennemgående huller.

2.3 Præcisions-CNC-bearbejdning

Alle kritiske overflader på Komatsus krydsreferencedrevhjul bearbejdes ved hjælp af moderne CNC-drejebænke, fræsemaskiner og borecentre, der udfører grov- og sletbearbejdningsoperationer i henhold til ISO 2768-mK-dimensionsnøjagtighedsstandarderne. Vigtige bearbejdningsoperationer omfatter:

  • Tandprofilbearbejdning: Præcisionsbearbejdning af tandhjulets tandprofil for at sikre præcis trykvinkel og stigning for skridsikkert indgreb med bæltebøsninger. 20-21-tandkonfigurationen kræver præcis tandafstand og profilgeometri.
  • Borebearbejdning: Præcisionsboring af den centrale monteringsboring for at opnå nøjagtige specifikationer for navgrænsefladen.
  • Bolthulsboring: Præcisionsboring af monteringsbolthuller med nøjagtige positionstolerancer.
  • Bearbejdning af monteringsflader: Præcisionsoverfladebehandling af navets monteringsflade for optimal lastoverførsel.
  • Bearbejdning af ydre diameter: Præcisionsdrejning af den ydre diameter til nøjagtige specifikationer (ca. 474 mm for PC75-klassen).

Avancerede CNC-drejecentre og tandhjulsfræsere anvendes til at opnå præcision på mikronniveau i tandprofil, stigning og monteringsboringsdimensioner. Dette garanterer perfekt justering og reducerer vibrationer under drift. Brugen af ​​specialiserede hærdnings- og anløbningsteknikker sikrer, at produkterne har enestående mekaniske egenskaber, exceptionel holdbarhed og forbedret modstandsdygtighed over for deformation og brud.

2.4 Integreret produktionsarbejdsgang

CQC TRACKs produktionsevne er bygget på komplet vertikal integration og kontrollerede sekventielle processer:

  • Materialeindkøb: Udnyttelse af premium 50Mn-, 42CrMo- og 40Mn2-legeringsstål gennem strategiske forsyningspartnerskaber med fuld materialecertificering og sporbarhed
  • Smedningsmuligheder: Avancerede lukkede varmsmedningsprocesser, der sikrer optimal kornstrøm og materialetæthed
  • CNC-bearbejdningscentre: Præcisionsbearbejdning af alle kritiske overflader i henhold til ISO 2768-mK-tolerancer, inklusive præcisionsbearbejdede tandprofiler og monteringsflader
  • Avancerede varmebehandlingslinjer: Computerstyrede induktionshærdnings- og tempereringsovne, der opnår dybe, ensartede hårdhedsprofiler
  • Montering og testning: Støvfri monteringsmiljøer med dynamisk testning af hvert færdigt tandhjul
  • Antikorrosionsbelægning: Industrielle malingssystemer, der giver langvarig rustbeskyttelse, fås i sort, gul eller tilpassede farver, der opfylder kundens specifikationer.

3. Varmebehandlingsteknik

3.1 Metallurgiske principper for tandhjulsapplikationer

Varmebehandling er den mest kritiske fremstillingsproces, der bestemmer drivhjulets levetid i bygge- og anlægsapplikationer. Varmebehandlingsprocessen – primært bratkøling og anløbning – transformerer stål på molekylært niveau og opnår en præcis balance mellem hårdhed og sejhed. For undervognskomponenter bestemmer denne balance, hvor længe en del kan holde, før der opstår træthed eller deformation.

Det er i hærdningsprocessen, at stålets virkelige styrke begynder. Komponenten opvarmes til en kritisk temperatur (typisk omkring 850-900 °C), hvor dens krystallinske struktur omdannes til austenit. Den afkøles derefter hurtigt – normalt ved nedsænkning i vand eller olie. Dette pludselige temperaturfald låser kulstofatomerne på plads og danner en meget hård, men sprød mikrostruktur kendt som martensit. Dette skaber den hårde, slidstærke overflade, der er essentiel for tandhjul.

Selvom bratkøling giver hårdhed, introducerer det også sprødhed. Anløbning er det afgørende opfølgende trin, der aflaster indre spændinger og genopretter duktiliteten. Komponenten genopvarmes til en lavere, kontrolleret temperatur (typisk mellem 150-500 °C) og holdes i en bestemt periode, før den afkøles langsomt. Denne proces reducerer ekstrem hårdhed en smule, men forbedrer sejhed, slagfasthed og fleksibilitet betydeligt. Resultatet er en ideel kombination - en hærdet, slidstærk overflade og en stærk, fleksibel kerne - perfekt til tandhjul, der skal modstå dynamiske belastninger og stød.

3.2 Specifikationer for induktionshærdning

Komatsu PC75-drivhjul anvender induktionshærdende varmebehandling for at opnå den ønskede hårdhedsprofil på tandoverfladerne. Tandhjulets tænder er induktionshærdede for at skabe en slidstærk overflade, samtidig med at de bevarer en stærk og duktil kerne.

De specifikke varmebehandlingsparametre for Komatsu PC75-drivhjul er som følger:

Parameter Standardspecifikation Premium-specifikation
Overfladehårdhed (tandflanker) HRC 48–54 HRC 52–58
Sagdybde 4–6 mm 6–8 mm
Kernehårdhed HRC 28+ HRC 30+
Hærdningstemperatur 180–200°C 180–200°C
Varmebehandlingsmetode Induktionshærdning med anløbning Induktionshærdning med anløbning

Tandhjulets tænder gennemgår computerstyret induktionshærdning. Denne proces skaber en dyb, ensartet overfladehårdhed (typisk 55-62 HRC) på tandflankerne og -rødderne – de områder med højest kontaktbelastning og slid. Kernen forbliver hård og duktil, hvilket giver strukturel modstandsdygtighed over for stødbelastninger.

Varmebehandling er anvendt for at sikre bedre hårdhed og revnemodstand i driftstiden, hvilket forlænger tandhjulets levetid betydeligt i krævende applikationer.

3.3 Kvalitetskontrol og konsistens

Effektiv varmebehandling kræver streng kvalitetskontrol. Producenter skal løbende overvåge temperaturensartethed, iblødsætningstid, kølehastighed og metallografisk struktur for at sikre, at processen opfylder ydeevnekravene. Ignorering af disse parametre – eller afhængighed af inkonsekvent varmebehandling – kan drastisk forkorte komponenternes levetid. Selv mindre temperaturafvigelser under bratkøling eller anløbning kan føre til ujævn hårdhed, hvilket forårsager for tidligt slid, revner eller dimensionel ustabilitet.

Komponenter produceret med avancerede legeringer og varmebehandlinger gennemgår strenge tests for at sikre ensartet hårdhed, slagfasthed og udmattelsesstyrke. Dette kvalitetsniveau reducerer sandsynligheden for uventede fejl og sikrer, at maskiner fungerer med maksimal ydeevne i længere perioder.

4. Dimensionsspecifikationer

4.1 Tandhjulets dimensionsdata

Komatsu PC75-tandhjulsgruppen er konstrueret efter præcise dimensionsspecifikationer til direkte montering på PC75-bæltestellet og slutdrevssystemet. Branchekilder angiver følgende dimensionsreference for tandhjul i denne klasse:

Dimension Værdi Enhed Beskrivelse
Ydre diameter (OD) 474 mm Samlet ydre diameter på tandhjul (reference)
Vægt 36 kg Omtrentlig komponentvægt
Antal huller 20–21 Huller Konfiguration af monteringsbolthul
Tænderantal 20–21 Tænder Tandhjulets antal tænder

Branchekilder angiver, at tandhjul, der er egnede til KOMATSU- og CATERPILLAR-applikationer i denne klasse, typisk har 20-21 huller, en ydre diameter på 474 mm og en omtrentlig vægt på 36 kg. Disse specifikationer stemmer overens med PC75-klassen af ​​minigravere.

4.2 Parametre for montering af undervogn

For Komatsu PC75-1 har undervognen følgende funktioner:

  • Sporbredde: 450 mm
  • Sporvidde: 1.650 mm (5,42 fod)
  • Sporlængde på jorden: 2.160 mm (7,09 fod)
  • Frihøjde: 400 mm
  • Jordtryk: 32,41 kPa (4,7 psi)
  • Maksimal rejsehastighed: 5,1 km/t (3,17 mph)

4.3 Konfiguration af tandhjulsmontering

Komatsu PC75-undervognen har et robust slutdrevssystem, der omfatter:

  • Slutdrevsgearkasse: Placeret i undervognen, forbundet med hydraulikmotoren og bæltedrevens tandhjul. Gearkassen omdanner hydraulisk kraft til drejningsmoment og driver bæltedrevens tandhjul.
  • Tandhjulsmonteringsgrænseflade: Tandhjulet monteres på den udgående planetgearholder via en boltforbindelse (20-21 bolthuller), hvilket giver en solid, skridsikker momentoverførsel.
  • Tætningssystem: Flydende ansigtstætning med labyrintforpakninger forhindrer indtrængning af kontaminering og lækage af smøremiddel.

5. Kvalitetssikring og testprotokoller

5.1 ISO 9001:2015-certificeret produktion

CQC TRACK opererer under ISO 9001:2015-certificerede kvalitetsstyringssystemer, hvor komponenter kan spores fra råvaremodtagelse til færdig montering. Kvalitetsstyringssystemet omfatter alle produktionstrin:

  • Materialecertificering: Certificering af indgående råmaterialer, der verificerer legeringssammensætning og mekaniske egenskaber i forhold til industristandarder, herunder værkstestcertifikater for 50Mn-, 42CrMo- og 40Mn2-stål.
  • Dimensionsverifikation: Inspektion af alle kritiske dimensioner ved hjælp af kalibreret måleudstyr, herunder CMM (koordinatmålemaskine) og præcisionsmåling
  • Varmebehandlingsvalidering: Verifikation af hårdhedsprofiler og kassedybde ved hjælp af kalibrerede Rockwell-hårdhedstestere og metallografisk undersøgelse
  • Sluttestning: Dynamisk testning og kvalitetsverifikation

5.2 Kvalitetsstandarder for Komatsu-undervognsdele

Undervognsdele til Komatsu-gravemaskiner er konstrueret til kraftig ydeevne i entreprenørmaskiner. Disse komponenter er designet til at forbedre holdbarhed og driftseffektivitet og er fremstillet til at opfylde OEM-udskiftningsstandarder. Vigtige kvalitetsfunktioner inkluderer:

  • Højstyrkematerialeteknologi: Komponenterne er fremstillet af højstyrkelegeret stål
  • Præcisionsdesign: Præcisionsbearbejdede tandhjulstænder sikrer jævn indgreb med bæltet
  • Kraftig ydeevne: Robust bæreevne håndterer op til 8 tons kontinuerlig drift i barsk terræn
  • Finbearbejdning: Finbearbejdning giver tandhjulet en glat overflade og præcis præcision.

5.3 Garanti og forventet levetid

Branchestandardgarantidækningen for eftermarkedsdrevhjul varierer typisk fra 12 til 24 måneder afhængigt af producent og anvendelse. For Komatsu PC75-tandhjul produceret af CQC TRACK er garantiperioderne tilpasset kundens krav og anvendelsens omfang. Den forventede levetid for PC75-tandhjul i entreprenøropgaver varierer typisk fra 3.000 til 6.000 driftstimer afhængigt af jordforhold, førerpraksis og vedligeholdelsesplaner.

5.4 Korrosionsbeskyttelse og emballage

Tandhjulets overflade er belagt med rustbeskyttende industrimaling, der fås i sort, gul eller specialfremstillede farver for at imødekomme kundens specifikationer. Belægningen beskytter tandhjulet mod rust og barske miljøpåvirkninger under opbevaring og feltarbejde.

Færdigfremstillede tandhjul pakkes ind i rustbeskyttelsesfilm og pakkes i paller eller gasbehandlede trækasser, der er egnede til international søfragt. Hver pakke er mærket med varenummer, dimensioner og antal for nem håndtering og identifikation i destinationshavne og lagre. Emballagen opfylder internationale forsendelsesstandarder for søfragteksport fra kinesiske havne (Xiamen, Fuzhou) til destinationer verden over, hvor gasbehandlede trækasser overholder ISPM 15's plantesundhedsbestemmelser. Hurtig levering er tilgængelig inden for 7-30 dage afhængigt af ordremængde og destination.

6. Installations- og sporspændingsprocedurer

6.1 Forberedelse før installation

Korrekt montering af et drivhjul på en Komatsu PC75 gravemaskine er afgørende for at opnå den forventede levetid. Følgende procedurer skal følges:

  1. Forberedelse af byggeplads: Parker maskinen på et plant og fast underlag. Aktiver parkeringsbremsen. Bloker bælterne forsvarligt for at forhindre utilsigtet bevægelse.
  2. Komponentinspektion: Før montering skal slutdrevsudgangsnav kontrolleres for slid på noter, korrosion eller beskadigelse. Rengør alle monteringsflader grundigt, og fjern alt snavs, gammelt pakningsmateriale og korrosion.
  3. Inspektion af tandhjulsenhed: Inspicer det nye tandhjulsenhed for eventuelle forsendelsesskader. Kontroller, at monteringshullerne er rene og fri for snavs.
  4. Inspektion af hardware: Inspicer alle monteringsbolte for gevindskader eller strækning. Til krævende applikationer skal du bruge nye bolte og skiver af grad 10.9 eller højere specifikation.
  5. Slutdrevsgrænseflade: Sørg for, at tandhjulets monteringsgrænseflade er korrekt justeret med slutdrevets planetgearkasse. Monter tandhjulets monteringshardware til de angivne momentværdier ved hjælp af en kalibreret momentnøgle.
  6. Indgreb med larvebånd: Efter montering af tandhjulet skal det sikres, at larvebåndet er korrekt indgreb med tandhjulets tænder, før maskinen betjenes.

6.2 Specifikationer for boltmoment

For Komatsu PC75-klassen gravemaskine gælder følgende momentspecifikationer:

  • Monteringshardwareklasse: Klasse 10.9 eller højere til krævende applikationer
  • Boltmomentområde: 250–450 Nm afhængigt af boltstørrelse og konfiguration (se Komatsus servicehåndbog for modelspecifikke specifikationer)
  • Momentmønster: Forskudt (kryds- og tværgående) mønster anvendt i tre progressive trin
  • Anti-seize-middel: Påfør anti-seize-middel af høj kvalitet på boltgevindene før montering for at forhindre rivning og sikre nøjagtige momentaflæsninger.
  • Krav til efterspænding: Efter 2-4 timers drift skal tandhjulets monteringsbolte efterspændes til den angivne værdi for at tage højde for den indledende fastspænding og termisk udvidelse.

6.3 Procedure for justering af bæltespænding

Efter montering af tandhjulet skal den korrekte bæltespænding etableres i henhold til Komatsu PC75-specifikationerne. Den generelle procedure for 7-8 tons gravemaskiner er som følger:

Trin 1: Forberedelse – Udfør kontrol og justering på et plant og fast underlag. Lad motoren køre i lav tomgang, kør derefter maskinen fremad i en afstand svarende til bæltelængden på jorden, og stop maskinen langsomt.

Trin 2: Måling – Mål bæltets nedhæng som den lodrette afstand mellem toppen af ​​bæltekæden og toppen af ​​bæltestellet midt mellem den forreste styrerulle og den første bælterulle.

Trin 3: Verifikation af standardområde – For gravemaskiner i 7-8 tons-klassen er den korrekte bæltehæng typisk 15-30 mm. Hvis udbøjningen er uden for standardområdet, skal den justeres i overensstemmelse hermed.

Trin 4: Justering af bæltespænding – For at øge bæltespændingen skal du pumpe fedt gennem bæltejusteringens smørenippel ved hjælp af en manuel fedtpumpe.

Trin 5: Verifikation – Efter justering skal motoren køres i lav tomgang, maskinen skal langsomt bevæges fremad svarende til bæltets længde på jorden, og derefter skal bæltespændingen kontrolleres igen. Hvis spændingen ikke er korrekt, skal den justeres igen.

6.4 Vigtige overvejelser vedrørende spænding

Følgende driftsmæssige overvejelser er afgørende for at maksimere levetiden for undervognskomponenter:

  • Underlagsforhold: Juster bæltespændingen baseret på underlagets forhold, som maskinen arbejder under. Øget bæltespænding øger både belastningen og sliddet på alle sammenkoblede komponenter i undervognen.
  • Slidkonsekvenser: Forkert justerede bælter kan resultere i problemer og slid på andre komponenter. Stramme bælter øger belastningen, hvilket fremskynder slid på ruller, styrehjul, tandhjul og kædebøsninger.
  • Regelmæssig overvågning: Sliddet på stifter og bøsninger på undervognen afhænger af arbejdsforholdene og jordbundens tilstand. Kontroller bæltespændingen lejlighedsvis, og hold den inden for standardområdet.
  • Verifikation efter installation: Efter 2-4 timers drift skal bæltespændingen kontrolleres igen, og eventuelt monteringsudstyr skal spændes igen som angivet i Komatsus servicemanual for at tage højde for den indledende fastspænding og termisk udvidelse.

7. Sliddiagnose og udskiftningskriterier

7.1 Primære slidindikatorer

For udstyrsforhandlere, udlejningsflådeoperatører og slutbrugere, der administrerer Komatsu PC75 gravemaskiner, er tidlig identifikation af slid på drivkæder afgørende for at forhindre sekundær skade på bæltekæder, ruller og slutdrevssystemer. Følgende slidindikatorer bør overvåges:

Reduktion af tandtykkelse: Tænder, der er slidt ned til mindre end 70 % af den oprindelige tykkelse, indikerer, at øjeblikkelig udskiftning er nødvendig. Kan måles med kalibrerede skydelære eller dedikerede tandslidmålere.

Krogdannelse: Når drivfladen på tandhjulet udvikler en karakteristisk "krog"- eller underskåret form, indikerer dette, at betydeligt slid er gået ud over acceptable grænser. Krogdannelse reducerer driveffektiviteten og fremskynder slid på kædebøsningen.

Revnede rodområder: Visuel inspektion af tandrodens radier bør udføres regelmæssigt. Revner i rodområdet indikerer spændingsudmattelse og kan føre til katastrofalt tandsvigt, hvis det ikke behandles omgående. Varmebehandling anvendes for at sikre bedre revnemodstand i arbejdstiden.

Bolthulsforlængelse: Forlængelse eller deformation af monteringsbolthullerne indikerer, at tandhjulet har været i drift med løse bolte, eller at der er blevet påført for stort moment. Denne tilstand kompromitterer tandhjulets sikre montering på det endelige drivnav.

Ujævnt tandslidmønster: Hvis nogle tænder viser betydeligt mere slid end andre, kan det være tegn på forkert justering mellem tandhjulet og bæltekæden eller problemer med koncentriciteten af ​​den endelige udgangsaksel.

Tegn på, at din rejsegearkasse skal udskiftes: Usædvanlige lyde fra gearkassen, reduceret hastighed eller effekt fra gravemaskinen, lækage af olie fra gearkassen, gravemaskinens bælter bevæger sig ikke jævnt, eller gearkassen er beskadiget eller slidt ud over reparation.

7.2 Planlægning af udskiftningsintervaller

Et velholdt tandhjul reducerer direkte de langsigtede driftsomkostninger. Når du udskifter bæltekæden, skal du altid inspicere og sandsynligvis udskifte tandhjulene for at sikre afbalanceret slid. Den økonomiske begrundelse er enkel: montering af en ny bæltekæde på et slidt tandhjul vil accelerere sliddet på den nye kædes bøsninger, hvilket reducerer systemets samlede levetid betydeligt. Omvendt vil montering af et nyt tandhjul på en slidt kæde forårsage accelereret tandslid og for tidligt tandhjulssvigt.

For flådeoperatører er den anbefalede udskiftningsstrategi at udskifte tandhjul og bæltekæde som et matchende sæt, når en af ​​komponenterne når slutningen af ​​deres levetid. Branchens bedste praksis anbefaler at udskifte sliddele i sæt for at sikre jævnt slid og forhindre for tidligt svigt. For PC75 minigravere i entreprenørarbejder ligger de planlagte udskiftningsintervaller for undervognen typisk fra 3.000 til 6.000 driftstimer afhængigt af jordforhold og vedligeholdelsespraksis.

7.3 Bedste praksis for vedligeholdelse af køregearkasse

For at forlænge levetiden for vandringsgearkassen (slutdrev) anbefaler bedste praksis i branchen:

  • Regelmæssig smøring og olieskift: Korrekt smøring er afgørende for gearkassens funktion
  • Undgå overbelastning: Overbelast ikke gravemaskinen, og udsæt den ikke for ekstreme temperaturer ud over de designmæssige grænser.
  • Regelmæssige inspektioner og vedligeholdelse: Udfør periodiske inspektioner for at identificere problemer tidligt
  • Udskift beskadigede komponenter omgående: Håndter slidte eller beskadigede komponenter med det samme
  • Brug smøremidler og reservedele af høj kvalitet: Brug API GL-5 Extreme Pressure (EP) hypoid gearolie

8. Regionale markedsapplikationer

8.1 Sydamerika: Brasiliansk byggeri, chilensk infrastruktur og argentinsk udvikling

Det sydamerikanske byggemarked præsenterer en betydelig efterspørgsel efter gravemaskinekomponenter i 7-8 tons-klassen, med aktiviteter koncentreret i brasilianske infrastrukturprojekter (São Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte), chilensk byudvikling (Santiago, Valparaíso, Concepción), peruvianske byggemarkeder (Lima, Arequipa) og argentinsk infrastrukturudvikling (Buenos Aires, Córdoba). Komatsu PC75-gravemaskiner anvendes i vid udstrækning på tværs af disse områder til forsyningsarbejde, boligbyggeri, byggepladsforberedelse og lette infrastrukturprojekter.

For sydamerikanske kunder tilbyder CQC TRACKs Komatsu-krydsreferencedrevkædehjul OEM-ækvivalent kvalitet til konkurrencedygtige priser med effektiv logistik til latinamerikanske destinationer, herunder Brasilien (Santos, Rio de Janeiro havne), Chile (Valparaíso, San Antonio havne), Peru (Callao havn), Colombia (Buenaventura, Cartagena havne) og Mexico (Veracruz, Manzanillo havne).

8.2 Australien: Boligbyggeri, udlejningsflåde og infrastruktur

Det australske marked for entreprenør- og udlejningsudstyr kræver eftermarkedskomponenter, der opfylder eller overgår OEM-ydelsesstandarder, med ensartet tilgængelighed af forsyninger. Australske operatører søger reservedele, der er egnede til formålet, af OEM-ækvivalent kvalitet eller højere, med pålidelige forsyningskæder og dokumenterede kvalitetscertificeringer. Det australske marked - herunder applikationer i Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide og regionale centre - anvender Komatsu PC75-gravemaskiner til boligbyggeri, forsyningsgrave, landskabspleje og forberedelse af byggepladser.

Kilder i branchen bekræfter, at VemaTrack har et bredt udvalg af undervognskomponenter til Komatsu PC75-maskiner, herunder gummibånd, løbehjul og tandhjul. Australske reservedelsleverandører har et omfattende lager af Komatsus undervognskomponenter med store lagerbeholdninger af originale nye dele, nye reservedele, brugte og istandsatte dele og komponenter.

CQC TRACKs fremstillingsprocesser er i overensstemmelse med australske krav gennem ISO 9001:2015-certificering, omfattende testprotokoller og fuld sporbarhed af komponenter.

8.3 Europa: Tysk byggeri, fransk infrastruktur og britisk udvikling

Det europæiske marked kræver, at undervognskomponenter overholder relevante EU-direktiver og sikkerhedsstandarder. EN 474-12:2006/A1:2008 gælder for kabelgravemaskiner og deres undervognssystemer og fastlægger væsentlige sundheds- og sikkerhedskrav, som CE-mærkningen bekræfter. Tysklands byggeindustri (Berlin, München, Hamborg, Rheinland), Frankrigs infrastruktursektor (Paris, Lyon, Marseille, Lille), Storbritanniens forsynings- og boligbyggerimarkeder (London, Manchester, Birmingham, Glasgow) og Skandinaviens byggeindustri (Stockholm, Oslo, København, Helsinki) repræsenterer vigtige anvendelsesområder for Komatsu PC75 gravemaskiner.

Til snævre byopgaver prioriteres modeller med nul bagudsving som PC75UU-serien, hvilket gør PC75 til et populært valg til europæiske bybygningsopgaver, hvor pladsen er begrænset.

CQC TRACK vedligeholder teknisk dokumentation og kvalitetsregistre, der understøtter CE-overensstemmelseserklæringer for europæiske kunder.

8.4 Rusland og Centralasien: Voksende marked for kompaktudstyr

Efter omstruktureringen af ​​globale forsyningskæder indkøber russiske og centralasiatiske byggefirmaer i stigende grad tunge udstyrskomponenter fra kinesiske producenter. Ruslands byudviklingsprojekter (Moskva, Skt. Petersborg, Kazan, Jekaterinburg, Novosibirsk), Kasakhstans infrastrukturvækst (Astana, Almaty, Shymkent, Karaganda), Usbekistans byggesektor (Tashkent, Samarkand, Bukhara) og Mongoliets bygge- og minedriftsstøtteoperationer (Ulaanbaatar, Darkhan, Erdenet) repræsenterer voksende markeder for komponenter til Komatsu kompakte gravemaskiner.

For kunder i Rusland, Kasakhstan, Usbekistan og Mongoliet leverer CQC TRACK pålidelige forsyninger gennem etablerede eksportkanaler med emballage, der er egnet til jernbane- og landtransport på tværs af centralasiatiske ruter. Virksomhedens produktionskapacitet understøtter volumenordrer til flådeoperationer, der kræver regelmæssige udskiftningsplaner for undervognen.

8.5 Strategi for servicecenternetværk

CQC TRACKs strategiske mål er at etablere, direkte eller gennem autoriserede distributører, et velintegreret netværk af servicecentre på større markeder for entreprenørudstyr verden over, der tilbyder komplet specialiseret vedligeholdelse af undervognen. Disse servicecentre beskæftiger veluddannede fagfolk med den rette ekspertise og værktøjer, bakket op af den bedste tilgængelighed af reservedele, der gør det muligt for maskiner at være hurtige og pålidelige i drift.

Virksomheden byder dig varmt velkommen til at opbygge et samarbejde og skabe et strålende langsigtet partnerskab sammen. Med et komplet udvalg af Komatsu-kompatible gravemaskinereservedele, herunder bæltehjul, styrehjul, bælteruller, bæreruller, bæltekæder og bæltesko, alle fremstillet til at opfylde OEM-udskiftningsstandarder, hvilket sikrer pålidelig pasform, holdbarhed og stabil ydeevne, betjener CQC TRACK kunder i Sydamerika, Australien, Europa, Rusland og Centralasien.

9. Overvejelser vedrørende sourcing for indkøbsprofessionelle

9.1 Krydsreferenceverifikation

Før indkøb af eftermarkedskomponenter til undervognen bør indkøbere verificere kompatibilitet ved hjælp af maskinens serienummer og det specifikke OEM-delnummer fra Komatsus delkatalog. De delnumre, der er dokumenteret i denne analyse – 22E-27-11111, 21W-27-41110, 21W-27-31110 og 21W-27-31112 – fungerer som primære OEM-referencer til direkte krydsreferencebestilling.

Brug varenummeret til at identificere komponenten, og brug maskinens serienummer til at bekræfte det korrekte monteringsområde (serieskift, ekstraudstyr, revisioner). Denne totrinsbekræftelsesproces sikrer nøjagtig indkøb af dele.

Tandhjulet 22E-27-11111 er dokumenteret til Komatsu PC60/75UU-7 applikationer. Tandhjulet 21W-27-31112 er kompatibelt med Komatsu PC78US-5, PC75UU-3 og PC70FR-1 gravemaskiner, samt Yanmar VIO80, VIO75, VIO70, VIO70-2, B7-3 og VIO82 minigravere. Tandhjulet 21W-27-41110 er kompatibelt med Komatsu PC78US-6, PC78US-8, PC78US-10, PC78UU-6, PC78MR-6, PC88MR-6, PC88MR-8 og PC88MR-10 gravemaskiner, samt Volvo ECR88 minigravere.

9.2 Krav til kvalitetsdokumentation

Når du skal finde drivhjul til byggeri, skal du anmode om dokumentation fra leverandørens kvalitet, herunder:

  • ISO 9001:2015-certificering
  • Dimensionsinspektionsrapporter
  • Metallurgiske testcertificeringer (verifikation af materialekvalitet: 50Mn, 42CrMo eller 40Mn2)
  • Varmebehandlingsregistreringer (hårdhedsprofiler: HRC 48-58, kassedybde: 4-6 mm)
  • Mølletestcertifikater for råmaterialer
  • Boltkvalitetscertificering (kvalitet 10.9 eller højere)
  • Garantidokumentation (typisk 12-24 måneder)

Velrenommerede producenter opretholder fuld sporbarhed fra råmateriale til færdig samling, hvilket muliggør verifikation af materialekvalitet, varmebehandlingsparametre og dimensionsoverholdelse.

9.3 Forsyningskæde og leveringstider

CQC TRACK har et lager af færdigvarer med høj efterspørgsel efter varenumre, herunder PC75-tandhjulsenheder, med leveringstider på 7-30 dage afhængigt af ordremængde og destination. Minimumsbestillingsmængder kan forhandles, og prøvemængder er tilgængelige til kvalifikationstest. Betalingsbetingelserne inkluderer T/T og L/C. Hurtig levering er mulig inden for 7-30 dage efter kontraktbekræftelse.

9.4 Omkostningsoptimering gennem eftermarkedsindkøb

Undervognskomponenter kan tegne sig for op til 50 % af en maskines driftsomkostninger i løbet af dens levetid. For entreprenørvirksomheder, udlejningsflådeoperatører og udstyrsforhandlere, der administrerer flåder af Komatsu PC75 gravemaskiner, giver det betydelige omkostningsbesparelser at købe OEM-ækvivalente eftermarkeds-tandhjul fra specialiserede producenter som CQC TRACK uden at gå på kompromis med kvalitet eller pålidelighed. Virksomhedens vertikalt integrerede produktion - der omfatter materialeindkøb, varmebehandling, bearbejdning og montering - eliminerer flere avancer i forsyningskæden, hvilket muliggør konkurrencedygtige priser for volumenkøbere.

Skiftet mod eftermarkedskomponenter er drevet af flere faktorer: stigende maskinomkostninger og budgetpres har gjort eftermarkedsdele til en smart investering; holdbarhed og ydeevne er forbedret dramatisk i eftermarkedssektoren; producenter bruger nu avanceret smedning, CNC-bearbejdning og varmebehandlingsprocesser til at producere komponenter, der matcher OEM-specifikationer; forstærket stål, præcisionsslebne komponenter og varmebehandlede tandprofiler sikrer lang levetid og pålidelig drift under ekstreme forhold.

9.5 OEM- og ODM-servicemodeller

CQC TRACK opererer med to primære servicemodeller for internationale kunder:

OEM-produktion: Virksomheden producerer komponenter efter nøjagtige kundespecifikationer, tegninger og kvalitetsstandarder. Fabrikken er dygtig til problemfri integration i globale forsyningskæder og leverer pålidelig volumenproduktion af tandhjul, løbehjul, ruller, bælteled og komplette undervognssystemer til mærker som Komatsu, Hitachi, Caterpillar, Volvo, Kobelco, Doosan, Hyundai, SANY og andre.

ODM Engineering: CQC TRACK udnytter omfattende erfaring i felten og samarbejder med kunder om at udvikle, designe og validere forbedrede eller fuldt tilpassede undervognsløsninger. Ingeniørteamet adresserer proaktivt almindelige fejltilstande og tilbyder værdioptimerede designs, der forbedrer ydeevnen og reducerer de samlede ejeromkostninger. Hvis kunderne ikke har tegninger, kan de tilbyde de vigtigste dimensioner til sammenligning med færdige produkter og oprettelse af tegninger til kundekontrol.

10. Ofte stillede spørgsmål til udstyrsforhandlere og flådeoperatører

Q1: Hvad er funktionen af ​​et drivhjul på en Komatsu PC75 gravemaskine?

Et drivhjul (også kaldet en slutdrevskædehjulgruppe eller et bæltehjul) er et profileret hjul med tænder eller tandhjul, der går i indgreb med bæltekæden. Det omdanner rotationsmomentet fra den hydrauliske køremotor via slutdrevsgearkassen til en lineær trækkraft, der bevæger bæltekæden og driver den 7-8 tons tunge gravemaskine fremad eller bagud.

Q2: Hvordan kan jeg bekræfte, hvilket tandhjulsdelnummer min Komatsu PC75 gravemaskine kræver?

Bekræft ved hjælp af maskinens serienummer og det specifikke OEM-delnummer fra Komatsus delkatalog. Et delnummer identificerer komponenten, og maskinens serienummer bekræfter det korrekte monteringsområde (serienummer, ekstraudstyr, revisioner). Delnumrene, der er dækket i denne analyse – 22E-27-11111, 21W-27-41110, 21W-27-31110 og 21W-27-31112 – dækker PC75-serien og relaterede modeller.

Q3: Hvad er forskellen mellem varenumrene 21W-27-31110 og 21W-27-31112?

21W-27-31110 og 21W-27-31112 er begge drivtandhjulsenheder til modellerne PC75UU-3, PC78US-5 og PC70FR-1. Tandhjulet 21W-27-31112 tilbyder også kompatibilitet på tværs af mærker med Yanmar VIO80, VIO75, VIO70, VIO70-2, B7-3 og VIO82 minigravere.

Q4: Hvilke materialer bruges i CQC TRACK-tandhjul til Komatsu-gravemaskiner?

CQC TRACK bruger førsteklasses 50Mn-, 42CrMo- og 40Mn2-legeret stål, induktionshærdet til HRC 48-58 med en kassedybde på 4-6 mm for optimal slidstyrke. Smedningsprocessen justerer metallets kornstrømning med komponentens form, hvilket resulterer i overlegen trækstyrke og slagfasthed sammenlignet med støbte alternativer.

Q5: Hvad er de dimensionelle specifikationer for PC75-tandhjulsgruppen?

Branchereferencer viser, at tandhjul, der er egnede til Komatsu- og Caterpillar-applikationer i denne klasse, har en ydre diameter på cirka 474 mm, en vægt på cirka 36 kg og 20-21 huller.

Q6: Er disse tandhjul en direkte erstatning for Komatsu OEM-dele?

Ja, alle drivhjul produceret af CQC TRACK er direkte OEM-krydsreferenceudskiftninger, fremstillet i henhold til Komatsus originale tekniske specifikationer for dimensionsnøjagtighed og mekaniske egenskaber. Originale reservedelsnumre er kun til sammenligningsformål.

Q7: Hvilke kvalitetscertificeringer har CQC TRACK?

CQC TRACK opererer under ISO 9001:2015-certificerede kvalitetsstyringssystemer med fuld sporbarhed af komponenter fra råmateriale til færdig montering.

Q8: Hvad er den typiske levetid for et tandhjul i PC75-applikationer?

Drivhjulets levetid i PC75-applikationer varierer typisk fra 3.000 til 6.000 driftstimer, afhængigt af jordforhold, førerens praksis og vedligeholdelsesplaner.

Q9: Hvilken garanti gives der med disse tandhjul?

Branchestandardgarantidækningen for eftermarkedsdrevhjul varierer typisk fra 12 til 24 måneder afhængigt af producent og anvendelse.

Q10: Hvad er den korrekte specifikation for bæltehøjde for Komatsu PC75 gravemaskiner?

Korrekt bæltehæng for gravemaskiner i 7-8 tons-klassen er typisk 15-30 mm målt som den lodrette afstand mellem toppen af ​​bæltekæden og toppen af ​​bælterammen midt mellem den forreste løberulle og den første bælterulle. Se altid Komatsus servicemanual for modelspecifikke specifikationer.

Q11: Hvad er leveringstiden for volumenbestillinger af Komatsu PC75 tandhjul?

Leveringstider for volumenordrer af Komatsu PC75-drivhjul varierer typisk fra 7-30 dage afhængigt af ordremængde og destination, med hurtig levering inden for 30 dage efter kontraktbekræftelse.

Q12: Hvad er tegnene på, at rejsegearkassen skal udskiftes?

Tegnene omfatter usædvanlige lyde fra gearkassen, reduceret hastighed eller effekt fra gravemaskinen, lækage af olie fra gearkassen, gravemaskinens bælter der ikke bevæger sig jævnt, eller gearkassen der er beskadiget eller slidt ud over reparation.

Q13: Hvordan kan jeg forlænge levetiden på både tandhjul og bæltekæder?

Korrekt bæltespænding og smøring kan forlænge levetiden for både tandhjul og bæltekæde betydeligt. Regelmæssig inspektion for tegn på tandslid, revner eller skævhed er afgørende. Juster bæltespændingen baseret på underlagets forhold – øget bæltespænding øger både belastningen og sliddet på alle undervognens modstående komponenter.

11. Oversigt over produktionskapacitet: CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.)

11.1 Virksomhedsprofil

CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) har etableret sig som en af ​​de førende producenter af undervognskomponenter i Quanzhou-regionen, en førende leverandørklynge af globalt jordflytningsudstyr. Virksomheden er forankret i det industrielle centrum Quanzhou, Fujian-provinsen – en region kendt for sin koncentration af mekanisk produktionsekspertise og strategiske adgang til store internationale havne, herunder Xiamen og Fuzhou – og betjener det globale marked som en dygtig OEM (Original Equipment Manufacturer) og ODM (Original Design Manufacturer) partner.

HELI Machinery Manufacturing Co., Ltd., der opererer under CQC TRACK-mærket, er en vertikalt integreret producent af kritiske kraftoverføringskomponenter til tunge bæltegravere. Med over to årtiers specialiseret erfaring, statsejet jord og fabriksfaciliteter samt fuldt integrerede produktionslinjer, der omfatter smedning, støbning og produktion af komplette undervognskomponenter, repræsenterer CQC TRACK en vertikalt integreret kildeproducent af OEM-kvalitets undervognsdele til tunge bæltegravere.

CQC TRACK fremstiller et omfattende udvalg af undervognskomponenter, der spænder over hele spektret af bæltegravemaskiner, fra 5-tons minigravere til 300-tons ultraklassemaskiner. Produktsortimentet omfatter bæltehjul, løbehjul, bælteruller, bæreruller, bæltekæder og bæltesko til alle større mærker, herunder Komatsu, Hitachi, Caterpillar, Volvo, Kobelco, Doosan, Hyundai, SANY og andre.

11.2 OEM- og ODM-servicemodeller

CQC TRACK opererer med to primære servicemodeller for internationale kunder:

OEM-produktion: Virksomheden producerer komponenter efter nøjagtige kundespecifikationer, tegninger og kvalitetsstandarder. Fabrikken er dygtig til problemfri integration i globale forsyningskæder og leverer pålidelig volumenproduktion af tandhjul, løbehjul, ruller, bælteled og komplette undervognssystemer til mærker som Komatsu, Hitachi, Caterpillar, Volvo, Kobelco, Doosan, Hyundai, SANY og andre.

ODM Engineering: CQC TRACK udnytter omfattende erfaring i felten og samarbejder med kunder om at udvikle, designe og validere forbedrede eller fuldt tilpassede undervognsløsninger. Ingeniørteamet adresserer proaktivt almindelige fejltilstande og tilbyder værdioptimerede designs, der forbedrer ydeevnen og reducerer de samlede ejeromkostninger. Hvis kunderne ikke har tegninger, kan de tilbyde de vigtigste dimensioner til sammenligning med færdige produkter og oprettelse af tegninger til kundekontrol.

11.3 Integreret produktionsarbejdsgang

Virksomhedens produktionsevne er bygget på fuldstændig vertikal integration og kontrollerede sekventielle processer:

  • Materialeindkøb: Udnyttelse af premium 50Mn-, 42CrMo- og 40Mn2-legeringsstål gennem strategiske forsyningspartnerskaber med fuld materialecertificering og sporbarhed
  • Smedningsmuligheder: Avancerede lukkede varmsmedningsprocesser sikrer optimal kornstrømning og materialetæthed; smedeprocessen skaber en overlegen kornstruktur, der er afgørende for håndtering af stødbelastninger
  • CNC-bearbejdningscentre: Præcisionsbearbejdning af alle kritiske overflader i henhold til ISO 2768-mK-tolerancer, inklusive præcisionsbearbejdede tandprofiler og monteringsflader
  • Avancerede varmebehandlingslinjer: Computerstyrede induktionshærdnings- og tempereringsovne, der opnår dybe, ensartede hårdhedsprofiler; induktionshærdede tandprofiler, der opnår en overfladehårdhed på 55-62 HRC på tandflanker og -rødder
  • Montering og testning: Støvfri monteringsmiljøer med dynamisk testning af hver færdig komponent
  • Antikorrosionsbelægning: Industrielle malingssystemer, der giver langvarig rustbeskyttelse, fås i sort, gul eller tilpassede farver, der opfylder kundens specifikationer.
  • Emballage og logistik: Rustbeskyttelsesfilmindpakning med palle- eller gasbehandlet trækasseemballage til international søfragt, der overholder ISPM 15 plantesundhedsreglerne.

11.4 Kvalitet og værditilbud

Kvalitet i verdensklasse med priser direkte fra fabrikken, omfattende erfaring med fremstilling af undervognsdele til gravemaskiner, fleksible betalingsbetingelser inklusive T/T og L/C, og hurtig levering inden for 7-30 dage efter kontraktbekræftelse. Virksomheden byder dig varmt velkommen til at opbygge et samarbejde og skabe et strålende langsigtet partnerskab sammen.

Virksomhedens fokuserede specialisering gør det muligt for CQC TRACK at levere komponenter, der ikke blot opfylder, men ofte overgår OEM's ydeevnestandarder. Med et komplet udvalg af Komatsu-kompatible gravemaskinereservedele, herunder bæltehjul, styrehjul, bælteruller, bæreruller, bæltekæder og bæltesko, alle fremstillet til at opfylde OEM's udskiftningsstandarder, hvilket sikrer pålidelig pasform, holdbarhed og stabil ydeevne, betjener CQC TRACK kunder i hele Sydamerika, Australien, Europa, Rusland og Centralasien.

CQC TRACK byder dig varmt velkommen til at opbygge et samarbejde og skabe et strålende langsigtet partnerskab sammen.

12. Konklusion

De fire Komatsu OEM-krydsreference-drivhjulsenheder, der er dokumenteret i denne analyse – 22E-27-11111, 21W-27-41110, 21W-27-31110 og 21W-27-31112 – repræsenterer essentielle kraftoverføringskomponenter til PC75-serien af ​​hydrauliske bæltegravere, der anvendes på byggepladser, forsyningsarbejde, landskabspleje, boligudvikling og lette infrastrukturprojekter verden over. Som den primære aktive fremdriftskomponent bag på undervognen omdanner drivhjulet det endelige drevmoment til lineær trækkraft, hvilket spiller en afgørende rolle i maskinens mobilitet, driftsproduktivitet og undervognssystemets levetid.

Komatsu PC75 er en alsidig og pålidelig kompakt hydraulisk gravemaskine designet til en bred vifte af entreprenør-, landskabs- og forsyningsopgaver, kendt for sin holdbarhed og effektivitet. PC75R-2-midigravemaskinerne på bælte er specielt designet til at arbejde i trange rum og svært tilgængelige områder. PC75UU-3 er en opgraderet version af UU-serien med forbedret hydraulik, forbedret motorydelse og bedre brændstoføkonomi. Til trange byopgaver prioriteres modeller med nul-halesvingning som PC75UU-serien. Til disse maskiner skal drivhjulet give pålidelig kraftoverførsel under krævende forhold - herunder momentbelastninger, slibende jordkontakt og kontinuerlig cyklisk drift - samtidig med at præcist tandindgreb med bæltekæden opretholdes.

Varenumrene 22E-27-11111 og 21W-27-31112 demonstrerer kompatibilitet på tværs af platforme på tværs af Komatsu PC75-varianter og kompatibilitet på tværs af mærker med Yanmar- og Volvo-minigravere, hvilket gør disse tandhjulsgrupper til værdifulde lagerelementer for flådeoperatører, der administrerer blandede udstyrsflåder.

CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) fremstiller disse tandhjul, der opfylder eller overgår OEM-specifikationer, gennem avanceret lukket-die varmsmedningsteknologi, præcisions-CNC-bearbejdning, computerstyret induktionsvarmebehandling, der opnår en overfladehårdhed på HRC 48-58 med en husdybde på 4-6 mm og strenge kvalitetssikringsprotokoller. Virksomhedens ISO 9001:2015-certificerede fremstillingsprocesser, omfattende testprotokoller og strategiske position som en af ​​de førende producenter af undervognskomponenter i Quanzhous industrielle klynge af tunge maskiner muliggør ensartet levering til globale byggemarkeder.

For udstyrsforhandlere, udlejningsflådeoperatører og slutbrugere i hele Sydamerika (Brasilien, Chile, Peru, Argentina, Colombia), Australien (Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide), Europa (Tyskland, Frankrig, Storbritannien, Skandinavien) og Rusland/Centralasien (Moskva, Skt. Petersborg, Astana, Almaty, Tasjkent, Ulaanbaatar) tilbyder disse drivtandhjul et pålideligt og omkostningseffektivt alternativ til OEM-dele uden at gå på kompromis med materialekvalitet, produktionspræcision eller levetid.

For flådechefer og vedligeholdelsesledere repræsenterer implementering af en proaktiv tidsplan for inspektion og udskiftning af tandhjul – herunder regelmæssig måling af tandslid, inspektion af rodreevner, verifikation af boltmoment, korrekt justering af bæltespænding til 15-30 mm nedhæng og koordineret udskiftning af tandhjul og kæde – den mest effektive strategi til at maksimere undervognssystemets levetid og minimere uplanlagt nedetid i forbindelse med minigravemaskiner.

CQC TRACK byder dig varmt velkommen til at opbygge et samarbejde og skabe et strålende langsigtet partnerskab sammen.

Denne tekniske publikation er beregnet til ingeniør- og indkøbsfagfolk inden for bygge-, udlejnings- og let infrastrukturbranchen. Alle specifikationer er underlagt verifikation i forhold til gældende OEM-dokumentation. Originale reservedelsnumre er kun til sammenligningsformål. Kontakt CQC TRACK direkte for at få oplysninger om aktuelle priser, leveringstider og teknisk support.


  • Tidligere:
  • Næste:

  • Skriv din besked her og send den til os