Rupsgraafmasjien EX300-1 EX300-2 EX300-3 Onderstel 1022168 71471228 AT202586 Kettingwiel / Rups Finale Aandrywingskettingvelg / CQC OEM Kwaliteit Oorspronklike Fabrieksvoorraad Direk
Hitachi EX300-1 EX300-2 EX300-3 OnderstelKettingwiel/ Spoor Finale AandrywingKettingwielVelg – OEM Kruisverwysingsonderdeelnommers 1022168, 71471228, AT202586
Vervaardig deur CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) – OEM Kwaliteit Oorspronklike Fabrieksvoorsiening Direk
Tegniese Opsomming
Hierdie tegniese publikasie bied omvattende ingenieursdokumentasie vir drie missie-kritieke Hitachi-aandrywingskettingstelsels—OEM-kruisverwysingsonderdeelnommers 1022168, 71471228 en AT202586—wat spesifiek ontwerp is vir die EX300-1-, EX300-2- en EX300-3-reeks hidrouliese rupsgraafmasjiene. Hierdie kettingwielstelsels, alternatiewelik aangedui as rupsbaan-eindaandrywingskettingwielvellings of aandryfkettingwiele, verteenwoordig die fundamentele kragoordragkomponent binne die onderstel-rupsbaanstelsel. Die kettingwiel is 'n kontoerrat wat toegerus is met tande wat ontwerp is om met die rupskettingbusse ineen te skakel, wat die finale aandryfmotor se rotasiewringkrag omskakel in die lineêre trekkrag wat die hele masjien oor die terrein dryf. Elke ton materiaal wat die graafmasjien beweeg en elke meter wat dit oor ruwe mynterrein beweeg, is 'n direkte gevolg van die krag wat deur die kettingwiel se tande teen die ketting uitgeoefen word.
Hierdie analise ondersoek elke onderdeelnommer deur verskeie tegniese lense: funksionele ingenieursbeginsels van wringkrag-oordrag, metallurgiese samestelling vir hoë-impak mynbou toepassings, gevorderde vervaardigingsproses-ingenieurswese met spesifieke fokus op geslote-matrys warm-presisie smee en hittebehandelingstegnologieë, streng gehalteversekeringsprotokolle, insluitend ISO 9001:2015-sertifisering, slytasiepatroondiagnose en vervangingskriteria, en strategiese verkrygingsoorwegings vir mynboubedrywighede dwarsdeur Suid-Amerika, Australië, Europa, Rusland en Sentraal-Asië. CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) funksioneer as 'n vertikaal geïntegreerde OEM- en ODM-vervaardiger met meer as twee dekades se spesialisasie in rupsgraafmasjien-onderstelkomponente, en word erken as een van die top drie vervaardigers van onderstelkomponente in die Quanzhou-streek, China se voorste industriële groep vir swaar masjinerievervaardiging.
Die maatskappy se evolusie van 'n gespesialiseerde onderdelewerkswinkel in die laat 1990's tot sy huidige status as 'n vertikaal geïntegreerde vervaardigingskragbron weerspieël 'n standvastige fokus op die onderstelnis, belegging in gevorderde vervaardigingsbates en die kweek van diep tegniese kundigheid in metallurgie en tribologie spesifiek vir spoorstelsels. Hierdie gefokusde spesialisasie stel CQC TRACK in staat om tandwielkomponente te lewer wat nie net aan OEM-prestasiestandaarde voldoen nie, maar dikwels oortref, met 'n strategiese doelwit om 'n goed geïntegreerde netwerk van mynboudienssentrums in groot mynbougebiede wêreldwyd te vestig.
1. Produkidentifikasie en Toepassingsdekking
1.1 Komponentnaam en Funksionele Oorsig
'n Aandryfkettingwiel, ook bekend as 'n finale aandryfkettingwielvelg, segmentgroep of kettingwiel, is die primêre kragoordragkomponent van die graafmasjien se onderstelstelsel. Anders as passiewe komponente soos draerrollers of leedraers, is die kettingwiel 'n aktiewe, aangedrewe komponent wat direk met die rupsketting se busse in aanraking kom om die masjien aan te dryf. Die kettingwiel se tande pas in met die rupsketting se silindriese busse en trek die ketting om die onderstelraam in 'n deurlopende lus, wat die graafmasjien in staat stel om vorentoe, agtertoe en draai te beweeg.
Die term 'kettingwiel' word gebruik vir enige rat met radiale verlengings wat in wisselwerking is met 'n ketting wat daaroor beweeg.Kettingwiels kan óf aan die voorste óf agterste punt van 'n masjien geïnstalleer word, of soms aan beide punte. Op 'n rupsgraafmasjien is die aandryfkettingwiel direk aan die uitsetas van die finale aandryfmotor (reismotor) gemonteer en is dit aan die agterkant van die onderstelraam, teenoor die voorste tussenwiel, geplaas.
Die primêre funksionele verantwoordelikhede van die aandryfkettingwiel sluit in:
- Wringkrag-na-traksie-omskakeling: Omskakeling van die rotasiewringkrag wat deur die hidrouliese reismotor gegenereer word, in lineêre trekkrag wat die rupsketting en gevolglik die hele masjien beweeg.
- Presisie-kettingkoppeling: Koppel met die rupskettingbusse met presiese tandgeometrie om gladde, konsekwente kragoordrag te verseker sonder om te spring of te bind.
- Lasverdeling: Die dryflas eweredig versprei oor verskeie tande en busse om gekonsentreerde spanningspunte te voorkom wat voortydige slytasie of mislukking kan veroorsaak.
- Rigtingbeheer: Werk in samewerking met die voorste tussenwiel en rupsrollers om behoorlike rupskettingbelyning te handhaaf tydens voorwaartse beweging, agterwaartse beweging en draaibedrywighede.
1.2 OEM-onderdeelnommers en versoenbare Hitachi-graafmasjienmodelle
Die drie aandryfkettingstelsels wat in hierdie analise gedokumenteer word, stem ooreen met presiese Hitachi OEM-ingenieurspesifikasies, wat direkte uitruilbaarheid bied sonder dat wysigings aan die finale aandryfnaaf of rupskettingkomponente nodig is. Die tabel hieronder verskaf omvattende kruisverwysingsdata:
| OEM-onderdeelnommer | Primêre Versoenbare Hitachi-modelle | Graafmasjien Klas | Beskrywing |
|---|---|---|---|
| 1022168 | EX300-1, EX300-2, EX300-3; ook verwys vir ZX270-3, ZX280-5B/5G, ZX300-5A/6 | 28–30 ton | Eenstuk-aandryfkettingwielvelg, direkte finale aandrywingsbevestiging |
| 71471228 | EX300-1, EX300-2, EX300-3; versoenbaar met EX300-reeks finale aandrywing | 28–30 ton | Swaargewig-kettingwielsamestelling, mynbou-graad spesifikasie |
| AT202586 | EX300-1, EX300-2, EX300-3; na-mark kruisverwysing na OEM Hitachi tandwiel | 28–30 ton | Direkte vervanging vir oorspronklike Hitachi-toerusting |
Die EX300-2-model, wat die kernplatform vir hierdie kettingrattoepassings verteenwoordig, het 'n vervoergewig van 28,6 ton en 'n spoorwydte van 600 mm. Die vervoerafmetings is 11,06 meter lank, 3,39 meter breed en 3,41 meter hoog. Die EX300-1, EX300-2 en EX300-3 deel 'n gemeenskaplike onderstelargitektuur, wat hierdie kettingratsamestellings direk uitruilbaar maak oor al drie modelvariante. Die EX300-3C-diensherstelhandleiding bevat omvattende onderstelafdelings wat Groep 1 Swaailagers, Groep 2 Reistoestel (wat die finale aandrywingskettingrat-koppelvlak insluit), Groep 4 Spoorversteller, Groep 5 Voorste tussenrat, en Groep 6 Boonste en Onderste Rol dek, wat die geïntegreerde aard van die onderstelstelsel bevestig.
1.3 Komponentargitektuur en Samestellingsamestelling
'n Volledige finale aandrywingskettingstelsel bestaan uit presisie-ontwerpte subkomponente, elk vervaardig volgens presiese toleransies:
- Tandwielrand (Tandring): Die getande buitenste komponent wat direk met die rupskettingbusse in aanraking kom. Die tande het presiese evolvente geometrie wat ontwerp is om met die ketting se silindriese busse in te pas sonder om oormatige wrywing of slytasie te veroorsaak.
- Naaf (Monteerkoppelvlak): Die sentrale gedeelte van die kettingwiel wat direk aan die einddryfmotor se uitsetnaafflens vasbout. Die naaf bevat presies geboorde boutgate met verharde sitplekvlakke.
- Monteringshardeware: Hoësterkte boute, verharde wassers en sluitmoere (gewoonlik graad 10.9 of hoër) wat die kettingwielrand aan die finale aandrywingsnaaf vasmaak. Vir mynbouklas-toepassings wissel die boutwringkragspesifikasies tipies van 1 000 tot 1 100 Nm, afhangende van die spesifieke bevestigingsmiddelgrootte.
- Gesegmenteerde Konfigurasie (Opsioneel): Vir groter graafmasjienklasse of vir onderhoudsgerief, gebruik sommige tandwielontwerpe gesegmenteerde konstruksie met 3-5 individuele stukke wat om die finale aandrywingsnaaf aanmekaargebout is. Vir die EX300-1/2/3-klas is 'n eenstuk-tandwielvelg egter die standaardkonfigurasie.
2. Dimensionele Spesifikasies en Ingenieursparameters
2.1 Installasie-afmetings
Die dimensionele spesifikasies vir Hitachi EX300-1/2/3 aandrywingskettingwiele, soos gedokumenteer in tegniese verwysings in die bedryf, is soos volg:
| Dimensie-aanwysing | Waarde (mm) | Beskrywing |
|---|---|---|
| A | 701 | Totale buitenste deursnee van die tandwiel |
| Z | 21 | Tandtelling |
| C | 465 | Steekdiameter / naafafstand-afmeting |
| H | 72 | Naafhoogte / verstelling-dimensie |
| N | 20 | Boutgatdiameter |
| D | 22 | Middelste boordiameter |
Hierdie afmetings geld vir die EX300-1, EX300-2, en EX300-3 tandwielkonfigurasies. Die EX300-5-variant gebruik effens verskillende afmetings (A: 745, C: 481, H: 88, N: 20, D: 21.5) en moet nie met die EX300-1/2/3 tandwiele omgeruil word nie.
2.2 Materiaalgraadspesifikasies
Die materiaalgraadkeuse vir aandrywingskettingwiele bepaal direk die komponent se lewensduur in hoë-skurende mynbou-omgewings. CQC TRACK vervaardig Hitachi-kruisverwysingskettingwiele met behulp van premium legeringsstaalgrade wat gekies is vir hul spesifieke meganiese eienskappe in kragtransmissie-toepassings:
ZG40Mn Gietstaal: 'n Mangaan-gelegeerde gietstaalgraad wat goeie slytasieweerstand en matige impaksterkte bied. Hierdie materiaal is geskik vir standaardtoepassings waar die skuurvlakke matig is. Die 40Mn-graad bied uitstekende gietbaarheid vir komplekse tandgeometrieë.
20CrMnTi-legeringstaal: 'n Chroom-mangaan-titanium-legeringstaal wat uitstekende verhardbaarheid, uitstekende slytasieweerstand en verbeterde impaksterkte bied. Die titaniumtoevoeging verfyn die korrelstruktuur, wat lei tot verbeterde moegheidssterkte en weerstand teen tandbreuk onder skokbelasting. Hierdie graad is die voorkeurmateriaal vir mynbougraad-kettingwieltoepassings.
Gesmede 42CrMo (Hoëgraadse Alternatief): 'n Chroom-molibdeen gesmede legeringsstaal wat uitsonderlike sterkte, diep verhardbaarheid en superieure impakweerstand bied. Vir veeleisende mynboutoepassings waar verlengde dienslewe krities is, bied gesmede 42CrMo die hoogste vlak van werkverrigting.
Hoësterkte Staallegerings: Gevorderde onderstelmateriale gekombineer met hittebehandelde kettingratte, leedraers en rollers stel nou nuwe standaarde vir masjienlewendheid, verminder stilstandtyd en verhoog produktiwiteit. Hoësterkte staallegerings is die kern van moderne onderstelstelsels. Hierdie materiale weerstaan skuur en vervorming onder swaar laste.
2.3 Smeewerk teenoor gietwerk: Ingenieursoorwegings
Die vervaardigingsmetode—smee teenoor giet—beïnvloed die prestasie en lewensduur van tandwiele in mynboutoepassings aansienlik:
Gesmede Kettingwiele: Die smeeproses verfyn die staal se interne korrelstruktuur, elimineer porositeit en bring die korrelvloei in lyn met die komponent se primêre spanningspaaie. Die resultaat is superieure meganiese eienskappe, insluitend hoër impaksterkte, beter moegheidsweerstand en groter weerstand teen katastrofiese mislukking onder uiterste belastings. Warm-presisie-smee (perssmee en presisie-afsny) kan kettingwielsegmente vervaardig deur 'n vereenvoudigde proses, wat die vervaardigingstydperk en koste verminder terwyl mededingende krag verseker word.
Gegoten tandwiele: Gietwerk maak komplekse tandgeometrieë moontlik en is oor die algemeen meer koste-effektief vir produksievolumes. Gegoten komponente kan egter interne porositeit of insluitsels bevat wat as kraakinisiasieplekke onder sikliese belasting kan dien. Om hierdie rede word mynbougraad-tandwiele vir hoë-impak toepassings tipies as gesmede komponente eerder as gietwerk gespesifiseer.
CQC TRACK gebruik beide vervaardigingsmetodes, afhangende van die spesifieke onderdeelnommer en toepassingsvereistes, met premium-graad kettingratte wat vervaardig word deur geslote-smeeprosesse met behulp van 52Mn-, 55Mn- en 40CrNiMo-legeringstaal, wat optimale korrelvloei en materiaaldigtheid in komponentblanko's verseker, fundamenteel vir impaksterkte en moegheidslewe.
3. Hittebehandelingsingenieurswese
3.1 Metallurgiese Beginsels vir Kettingwieltoepassings
Hittebehandeling is die enkele mees kritieke vervaardigingsproses wat die lewensduur van kettingratte in mynboutoepassings bepaal. In die wêreld van swaar masjinerie, worstel onderdele voortdurend met wrywing, druk en skuuromgewings. Elke kettingratte, roller en rupsbandskoen werk onder geweldige las en herhaalde impak. Om in sulke strawwe toestande te oorleef, is materiaalhardheid van kritieke belang – en die bereiking van daardie hardheid hang af van behoorlike hittebehandeling.
Hittebehandeling is meer as net 'n stap in vervaardiging; dit is 'n wetenskap wat staal op molekulêre vlak transformeer. Deur beheerde verhittings- en verkoelingsiklusse – hoofsaaklik blus en temper – bereik metaal 'n presiese balans tussen hardheid en taaiheid. Vir graafmasjienonderstelkomponente bepaal hierdie balans hoe lank 'n onderdeel kan hou voordat moegheid of vervorming voorkom.
Die blusproses is waar staal se ware sterkte begin. Die komponent word verhit tot 'n kritieke temperatuur (gewoonlik rondom 850–900°C), waar die kristallyne struktuur in austeniet omskep word. Dit word dan vinnig afgekoel – gewoonlik deur onderdompeling in water of olie. Hierdie skielike temperatuurdaling sluit koolstofatome in plek en vorm 'n baie harde maar bros mikrostruktuur wat bekend staan as martensiet. Só word die harde, slytbestande oppervlak wat noodsaaklik is vir kettingtande geskep.
3.2 Blus- en Tempereringsprotokol
Terwyl bluswerk hardheid bied, bring dit ook brosheid mee. Tempering is die belangrike opvolgstap wat interne spanning verlig en rekbaarheid herstel. Die komponent word weer verhit tot 'n laer, beheerde temperatuur (gewoonlik tussen 150–500°C) en vir 'n spesifieke tydperk gehou voordat dit stadig afkoel. Hierdie proses verminder uiterste hardheid effens, maar verbeter taaiheid, impakweerstand en buigsaamheid aansienlik. Die resultaat is 'n ideale kombinasie – 'n verharde, slytasiebestande oppervlak en 'n sterk, buigsame kern – perfek vir kettingratte wat dinamiese belastings en skokke moet weerstaan.
Hittebehandelde tandwiele handhaaf langer behoorlike tandprofiele, wat gladde aanskakeling met rupskettings verseker. Dit verminder kettingslytasie en voorkom voortydige mislukking.
3.3 Hardheidspesifikasies
| Parameter | Spesifikasie |
|---|---|
| Oppervlakhardheid (Tandflanke) | HRC 52–58 |
| Saakdiepte | 8–12 mm |
| Kernhardheid | HRC 30+ |
| Tempertemperatuur | 180–200°C |
| Hittebehandelingsmetode | Induksieverharding met tempering |
Vir Hitachi EX300-1/2/3-kettingwiele wissel die oppervlakhardheid tipies van HRC 42 tot HRC 56, afhangende van die spesifieke vervaardigingspesifikasie, wat slytasie tot die minimum beperk en die lewensduur verleng. Premium-graad kettingwiele vir strawwe mynboutoepassings bereik 'n oppervlakhardheid van HRC 52–58 met 'n kasdiepte van 8–12 mm, wat 'n verlengde slytasieleeftyd bied onder hoë-skuringstoestande, insluitend silika-ryke myngrond, gebreekte rotsvervoerpaaie en oorbelastingmateriale met 'n hoë silika-inhoud.
3.4 Gehaltebeheer en Konsekwentheid
Doeltreffende hittebehandeling vereis streng gehaltebeheer. Vervaardigers moet temperatuuruniformiteit, weektyd, verkoelingstempo en metallografiese struktuur voortdurend monitor om te verseker dat die proses aan prestasievereistes voldoen. Deur hierdie parameters te ignoreer – of op inkonsekwente hittebehandeling staat te maak – kan die lewensduur van komponente drasties verkort word. Selfs geringe temperatuurafwykings tydens blus of tempering kan lei tot ongelyke hardheid, wat voortydige slytasie, krake of dimensionele onstabiliteit veroorsaak.
Komponente wat met gevorderde legerings en hittebehandelings vervaardig word, ondergaan streng toetse om eenvormige hardheid, impakweerstand en moegheidssterkte te verseker. Hierdie vlak van gehalte verminder die waarskynlikheid van onverwagte mislukkings en verseker dat masjiene vir langer tydperke teen piekprestasie werk.
4. Vervaardigingsprosesingenieurswese
4.1 Geslote-matrys smeetegnologie
CQC TRACK gebruik gevorderde geslote-matrys smeeprosesse vir premium-graad tandwielproduksie. Die meerstadium warm presisie smeeproses sluit in:
Primêre warm smeewerk: 'n Verhitte staaf word in 'n versterkermatrys geplaas wat op 'n smeepers gemonteer is om volumeverspreiding uit te voer, wat die basiese materiaalvorm en digtheid bepaal.
Sekondêre Warm Smee: Die warmgesmede materiaal word in 'n blokkermatrys geplaas om die ribvlak te vorm, wat die kernstrukturele geometrie vestig.
Tersiêre Warm Smee: Die sekondêr warmgesmede materiaal word in 'n afwerkingsmatrys geplaas om regte hoeke en vlakke van die getande oppervlak en die ribvlak te behou, wat finale dimensionele akkuraatheid bereik.
Sny-Doorsteek-Praat: Die tersiêr warmgesmede materiaal word in 'n produkgeleidingsmatrys van 'n sny-deursteek-praatmatrys geplaas om flits uit te skakel en gelyktydig boutgate te vorm, wat die behoefte aan addisionele bewerkingsbewerkings uitskakel.
4.2 CNC-bewerkingsvermoëns
Alle kritieke oppervlaktes van Hitachi-kruisverwysingskettingwiele word bewerk met behulp van moderne CNC-draaibanke, freesmasjiene en boorsentrums wat ruwe en afwerkingsbewerking volgens ISO 2768-mK dimensionele akkuraatheidstandaarde uitvoer. Deur gebruik te maak van gespesialiseerde verhardings- en temperingstegnieke verseker dit dat produkte uitstekende meganiese eienskappe, uitsonderlike duursaamheid en verbeterde weerstand teen vervorming en breuk besit. Vervaardig met behulp van die nuutste bewerkingsentrums en vertikale CNC-draaibanke om aan streng presisiestandaarde te voldoen.
4.3 Geïntegreerde Produksiewerkvloei
Die maatskappy se vervaardigingsvernuf is gebou op volledige vertikale integrasie en beheerde opeenvolgende prosesse:
- Interne Smeewerk & Smee-alliansie: Benutting van premium 52Mn-, 55Mn- en 40CrNiMo-legeringstaal deur strategiese beheer van smeeparameters, wat optimale korrelvloei en materiaaldigtheid in komponentblanks verseker.
- CNC-bewerkingsentrums: 'n Reeks moderne CNC-draaibanke, freesmasjiene en boorsentrums wat ru- en afrondingsbewerking volgens ISO 2768-mK-toleransies uitvoer.
- Gevorderde hittebehandelingslyne: Rekenaarbeheerde induksieverhardings- en temperingsoonde wat diep, eenvormige omhulselhardheidsprofiele van HRC 52–58 met 8–12 mm omhulseldiepte bereik.
- Anti-korrosiebedekking: Industriële verfstelsels wat langtermyn roesbeskerming bied, beskikbaar in swart, geel of pasgemaakte kleure om aan kliëntspesifikasies te voldoen.
5. Gehalteversekering en Toetsprotokolle
5.1 ISO 9001:2015 Gesertifiseerde Vervaardiging
Elke CQC TRACK-kettingwiel word vervaardig onder ISO 9001:2015-gesertifiseerde prosesse, met komponente wat naspeurbaar is vanaf die ontvangs van grondstowwe tot die voltooide montering. Die kwaliteitsbestuurstelsel omvat alle produksiefases:
- Materiaalsertifisering: Inkomende grondstofsertifisering wat die allooisamestelling en meganiese eienskappe verifieer teen bedryfstandaarde, insluitend meultoetssertifikate.
- Smeeverifikasie: Inspeksie van gesmede spasies vir dimensionele akkuraatheid, oppervlakkwaliteit en afwesigheid van interne defekte met behulp van ultrasoniese toetsing.
- Hittebehandelingsvalidering: Verifikasie van hardheidsprofiele en omhulseldiepte met behulp van gekalibreerde Rockwell-hardheidstoetsers en metallografiese ondersoek.
- Masjinering Dimensionele Kontrole: In-proses en finale dimensionele inspeksie met behulp van CMM (Koördinaat Meetmasjien) en presisie-meetapparatuur.
- Finale Toetsing: Visuele inspeksie van tandprofiele, boutgatverifikasie en dinamiese balanstoetsing waar van toepassing.
5.2 Dimensionele Inspeksie en Sertifisering
Voltooide tandwiele ondergaan omvattende dimensionele inspeksie met behulp van gekalibreerde meetapparatuur. Elke kritieke dimensie word geverifieer teen die OEM-ingenieursspesifikasie, met inspeksierekords wat gehou word vir volle naspeurbaarheid. Belangrike inspeksiepunte sluit in:
- Verifikasie van algehele deursnee teenoor spesifikasie (A-afmeting: 701 mm vir EX300-1/2/3)
- Bevestiging van tandtelling (Z: 21 tande)
- Meting van die deursnee van die steeksirkel (C: 465 mm)
- Verifikasie van boutgatdiameter (N: 20 mm)
- Naafboring konsentriteitstoets
- Tandprofielgeometrie-inspeksie met behulp van toegewyde meters
Dimensionele inspeksieverslae en metallurgiese toetssertifisering is op aanvraag beskikbaar, wat verkrygingsprofessionele persone van gedokumenteerde bewyse van kwaliteitsnakoming voorsien.
5.3 Waarborg en dienslewensverwagtinge
Waarborgdekking volgens die bedryfstandaard vir na-mark-tandwiele wissel tipies van 12 tot 24 maande, afhangende van die vervaardiger en toepassing. Vir Hitachi EX300-1/2/3-tandwiele wat deur CQC TRACK vervaardig word, word waarborgtydperke in lyn gebring met kliëntvereistes en die erns van die toepassing. Tipiese dienslewe in mynboutoepassings wissel van 10 000 tot 15 000 bedryfsure, afhangende van grondtoestande, operateurpraktyke en onderhoudskedules, met behoorlike onderhoud. Vir erg skurende omgewings kan die dienslewe dienooreenkomstig verminder word.
5.4 Anti-korrosiebeskerming en verpakking
Die tandwieloppervlak is bedek met korrosiewerende industriële verf, beskikbaar in swart, geel of pasgemaakte kleure om aan kliëntspesifikasies te voldoen. Die laag beskerm die tandwiel teen roes en strawwe omgewingsblootstelling tydens berging en veldbedrywighede.
Voltooide kettingratte word in roeswerende film toegedraai en in palette of berookte houtkratte verpak wat geskik is vir internasionale seevrag. Elke pakket is gemerk met onderdeelnommer, afmetings en hoeveelheid vir maklike hantering en identifikasie by bestemmingshawens en pakhuise. Verpakking voldoen aan internasionale verskepingsstandaarde vir seevraguitvoer vanaf Chinese hawens na bestemmings wêreldwyd, met berookte houtkratte wat voldoen aan ISPM 15 fitosanitêre regulasies.
6. Slytasiediagnose en vervangingskriteria
6.1 Primêre slytasie-aanwysers
Vir mynboubedrywighede wat vlote van Hitachi EX300-1/2/3-graafmasjiene bestuur, is vroeë identifisering van kettingwielslytasie noodsaaklik om sekondêre skade aan rupskettings en finale aandrywingskomponente te voorkom. Die volgende slytasie-aanwysers moet gemonitor word:
Tanddiktevermindering: Tande wat tot minder as 70% van die oorspronklike dikte verslyt is, dui aan dat onmiddellike vervanging nodig is. Meetbaar met behulp van gekalibreerde skuifmaat of toegewyde tandslytasiemeters.
Haakvorming: Wanneer die aandryfvlak van die kettingtand 'n kenmerkende "haak"- of ondersnyde vorm ontwikkel, dui dit daarop dat beduidende slytasie tot bo aanvaarbare perke gevorder het. Haakvorming verminder die aandryfdoeltreffendheid en versnel die slytasie van die kettingbus.
Gebarste Wortelareas: Visuele inspeksie van die tandwortelradius moet gereeld uitgevoer word. Krake in die wortelarea dui op spanningsmoegheid en kan lei tot katastrofiese tandversaking indien dit nie vinnig aangespreek word nie.
Verlenging van boutgate: Verlenging of vervorming van die monteerboutgate dui daarop dat die kettingrat met los boute gewerk het of dat oormatige wringkrag toegepas is. Hierdie toestand benadeel die kettingrat se stewige bevestiging aan die finale aandrywingsnaaf.
Oneweredige tandslytasiepatroon: As sommige tande aansienlik meer slytasie toon as ander, kan dit dui op 'n wanbelyning tussen die kettingrat en die rupsketting of probleme met die konsentriteit van die finale aandrywingsuitsetas.
6.2 Vervangingsintervalbeplanning
'n Goed onderhoude tandwiel verminder direk langtermyn-bedryfskoste. Wanneer die rupsketting vervang word, inspekteer en vervang waarskynlik die tandwiele vir gebalanseerde slytasie. Die ekonomiese rasionaal is eenvoudig: die installering van 'n nuwe rupsketting op 'n verslete tandwiel sal slytasie op die nuwe ketting se busse versnel, wat die algehele stelsellewe aansienlik verminder. Omgekeerd sal die installering van 'n nuwe tandwiel op 'n verslete ketting versnelde tandslytasie en voortydige tandwielversaking veroorsaak.
Vir mynboubedrywighede is die aanbevole vervangingsstrategie om die kettingrat en rupsketting as 'n gepaarde stel te vervang wanneer enige komponent die einde van sy dienslewe bereik.
7. Beste praktyke vir installasie
7.1 Voorbereiding voor installasie
Die korrekte installering van 'n aandryfkettingwiel op 'n Hitachi EX300-1/2/3-graafmasjien is van kritieke belang om die verwagte lewensduur te bereik. Die volgende prosedures moet gevolg word:
- Terreinvoorbereiding: Parkeer die masjien op gelyke grond. Trek die parkeerrem aan. Blokkeer die spore stewig om onbedoelde beweging te voorkom. Laat die spoorspanning los via die smeersilinder om die spoorketting te verwyder indien nodig.
- Komponentinspeksie: Voor installasie, inspekteer die finale aandrywingsuitsetnaaf vir spline-slytasie, korrosie of skade. Maak die naafoppervlak deeglik skoon en verwyder alle puin, ou pakkingmateriaal en korrosie.
- Hardeware-inspeksie: Inspekteer alle monteerboute vir draadskade of -strekking. Vir mynbou-graad toepassings, gebruik nuwe boute en wassers van graad 10.9 of hoër spesifikasie.
7.2 Wringkragspesifikasies
Vir EX300-klas aandrywingskettingwiele geld die volgende wringkragspesifikasies:
- Boutgraad: 10.9 of hoër
- Boutgrootte: Tipies M20–M24, afhangende van die spesifieke finale aandrywingskonfigurasie
- Wringkragwaarde: 1 000–1 100 Nm (738–811 lb-vt)
- Wringkragpatroon: Gestapelde (kruis-en-dwars) patroon toegepas in drie progressiewe stadiums
Wend 'n hoëgehalte-anti-vasloopmiddel (soos Komatsu P/N 20Y-63-12200 of ekwivalent) aan op die boutdrade voor installasie om vreet te voorkom en akkurate wringkraglesings te verseker. Draai boute in 'n verspringende patroon tot die gespesifiseerde waarde vas met 'n gekalibreerde wringkragsleutel.
7.3 Verifikasie na installasie
Na installasie, voer die volgende verifikasiestappe uit:
- Spoorspanningaanpassing: Herstel die korrekte spoorspanning volgens die Hitachi EX300-spesifikasies (tipies gemeet as spoorverzakking tussen die voorste tussenrol en die eerste spoorrol).
- Rotasiekontrole: Draai die rupsketting stadig deur ten minste een volle omwenteling terwyl jy luister vir ongewone geluide en die tand-aan-bus-ingryping dophou.
- Bout Herdraaimoment: Na 2–4 uur se werking, draai die kettingrat se monteerboute weer vas tot die gespesifiseerde waarde om rekening te hou met aanvanklike sitplek en termiese uitsetting.
8. Streeksmarktoepassings: Mynbou-gefokusde ingenieurswese
8.1 Suid-Amerika: Brasiliaanse ystererts, Chileense koper en Peruaanse polimetaalbedrywighede
Die Suid-Amerikaanse mynboumark bied unieke aanvraag vir onderstelkomponente, met bedrywighede gekonsentreer in Brasiliaanse ysterertsmyne, Chileense kopermyne en Peruaanse polimetaalbedrywighede. Die streek se swaar masjineriemark word gekenmerk deur 'n hoë aanvraag na graafmasjiene in die 28-30 ton-klas, met Hitachi EX300-reeks toerusting wat wyd ontplooi word in mynbou, steengroefontginning en groot infrastruktuurprojekte. In Brasilië gebruik Vale se Carajás-ysterertsmyn en ander grootskaalse bedrywighede EX300-klas graafmasjiene vir die verwydering van oorbelasting en materiaalhantering. Chili se kopermynbedryf, die wêreld se grootste, maak staat op swaar graafmasjiene vir oopgroefbedrywighede in die Atacama-woestynstreek. Peru se Antamina- en Cerro Verde-myne verteenwoordig bykomende groot ontplooiingsones vir Hitachi-toerusting.
Vir Suid-Amerikaanse mynboukliënte bied CQC TRACK se Hitachi-kruisverwysingskettingwiele 'n oortuigende waardevoorstel: OEM-ekwivalente gehalte teen mededingende pryse, met die vermoë om volumehoeveelhede deur gevestigde uitvoerkanale te lewer. Die maatskappy se strategiese ligging in Quanzhou - 'n vooraanstaande industriële groep vir swaar masjinerievervaardiging met nabyheid aan groot internasionale hawens - maak doeltreffende logistiek na Latyns-Amerikaanse bestemmings moontlik, insluitend Brasilië (Santos, Rio de Janeiro hawens), Chili (Valparaíso, San Antonio hawens), Peru (Callao hawe), Colombia en Mexiko.
8.2 Australië: Queensland Steenkool, Pilbara Ystererts, en Goldfields Bedrywighede
Die Australiese mynbedryf vereis na-mark-komponente wat aan OEM-prestasiestandaarde voldoen of dit oortref, met konsekwente beskikbaarheid van voorraad en bedryfstandaardwaarborgdekking. Australiese operateurs soek onderdele wat geskik is vir die doel, van OEM-ekwivalente gehalte of hoër, met betroubare voorsieningskettings en gedokumenteerde kwaliteitsertifisering. Die Pilbara-streek van Wes-Australië – die tuiste van die wêreld se grootste ysterertsmynboubedrywighede – verteenwoordig 'n primêre ontplooiingsone vir Hitachi EX300-klas graafmasjiene. Queensland se Bowen Basin-steenkoolmyne, die Hunter Valley in Nieu-Suid-Wallis en die Wes-Australiese goudvelde gebruik ook EX300-reeks graafmasjiene vir die verwydering van oorbelasting, steenkoolonttrekking en ertshantering.
CQC TRACK se vervaardigingsprosesse stem ooreen met hierdie vereistes deur ISO 9001:2015-sertifisering, omvattende toetsprotokolle en volledige komponentnaspeurbaarheid. Vir Australiese kliënte wat Hitachi EX300-1, EX300-2 en EX300-3 graafmasjiene in ystererts-, steenkool-, goud- en basismetaalmynboubedrywighede bedryf, bied hierdie kettingratte betroubare werkverrigting in die hoë-impak, hoë-skuring toestande wat kenmerkend is van Australiese mynpersele. Hittebehandelde kettingratte handhaaf behoorlike tandprofiele langer, wat gladde inskakeling met rupskettings verseker, kettingslytasie verminder en voortydige mislukking in Australië se hoogs skurende grondtoestande voorkom.
8.3 Europa: Duitse steengroewe, Franse infrastruktuur en Skandinawiese mynbou
Die Europese mark vereis dat onderstelkomponente aan relevante EU-riglyne en veiligheidsstandaarde voldoen. EN 474-12:2006/A1:2008 is van toepassing op kabelgraafmasjiene en hul onderstelstelsels, wat noodsaaklike gesondheids- en veiligheidsvereistes vasstel wat CE-merking bevestig. Duitsland se steengroefbedryf, veral in die Rynland- en Beierse streke, gebruik EX300-klas graafmasjiene vir kalksteen-, basalt- en ander aggregaatonttrekking. Frankryk se infrastruktuurontwikkelingsektor en die Skandinawiese mynbedryf (LKAB se Kiruna-ysterertsmyn in Swede, die Pyhäsalmi-myn in Finland) verteenwoordig bykomende belangrike toepassingsones.
CQC TRACK hou tegniese dokumentasie en kwaliteitsrekords in stand wat CE-nakomingsverklarings vir Europese kliënte ondersteun. Vir onderdeleverspreiders, toerustinghandelaars en mynbou-dienssentrums dwarsdeur Duitsland, Frankryk, Skandinawië en Oos-Europa, bied die maatskappy omvattende tegniese datapakkette, insluitend dimensionele spesifikasies, materiaalsertifisering en hittebehandelingsrekords. Moderne na-mark-rollers en -kettingwiele sluit dikwels gevorderde seëlstelsels en slytasiebestande bedekkings in, wat teen vuil, water en impak in Europese bedryfstoestande beskerm.
8.4 Rusland en Sentraal-Asië: Siberiese mynbou, Kazakse koper en Mongoolse bedrywighede
Na die herbelyning van globale voorsieningskettings, verkry Russiese en Sentraal-Asiatiese mynbou-operateurs toenemend swaar toerustingkomponente van Chinese vervaardigers. Onlangse data dui daarop dat byna 70% van Russiese ondernemings Chinese vervaardigingsalternatiewe vir Westerse toerustingvervanging gekies het, met Kazakstan wat 'n groeiende mark vir Chinese mynboutoerusting-uitvoere verteenwoordig. Rusland se uitgebreide mynbedryf – insluitend Norilsk Nickel se bedrywighede in Siberië, die Kuzbass-steenkoolkom en verskeie goudmynboubedrywighede in die Russiese Verre Ooste – gebruik EX300-klas graafmasjiene vir swaar toepassings. Kazakstan se kopermynboubedrywighede (Kazakhmys, KAZ Minerals) en die Oyu Tolgoi koper-goudmyn in Mongolië verteenwoordig bykomende groot ontplooiingsones.
Vir kliënte in Rusland, Kazakstan, Oesbekistan en Mongolië, bied CQC TRACK betroubare voorraad deur gevestigde uitvoerkanale, met verpakking wat geskik is vir spoor- en oorlandvervoer oor Sentraal-Asiatiese roetes. Die maatskappy se vervaardigingskapasiteit ondersteun volumebestellings vir mynboubedrywighede wat gereelde vervangingskedules vir die onderstel vereis. Hoëgehalte-namarkkomponente – soos tandwiele, rupskettings, rollers en leeglers – lewer duursaamheid en betroubaarheid terwyl dit dikwels aansienlik minder kos as OEM-eweknieë, wat vlootonderhoud meer voorspelbaar en finansieel hanteerbaar maak.
8.5 Dienssentrumnetwerkstrategie
CQC TRACK se strategiese doelwit is om, direk of deur gemagtigde verspreiders, 'n goed geïntegreerde netwerk van Myndienssentrums in die belangrikste mynbougebiede regoor die wêreld te vestig wat volledige gespesialiseerde onderstel-onderhoudsdienste lewer. Hierdie dienssentrums het behoorlik opgeleide professionele persone met die regte kundigheid en gereedskap in diens, gerugsteun deur die beste beskikbaarheid van onderdele om masjiene vinnig en betroubaar aan die gang te kry.
9. Oorwegings vir verkrygingsprofessionele persone met betrekking tot verkryging
9.1 Kruisverwysingsverifikasie
Voordat verkrygingsprofessionele persone die onderstel van die naverkoopmark aankoop, moet hulle die versoenbaarheid verifieer deur die masjien se reeksnommer en die spesifieke OEM-onderdeelnommer te gebruik. Naverkoopvervaardigers verskaf tipies kruisverwysingstabelle wat direkte ooreenstemming van hul onderdele met OEM-nommers moontlik maak. Die onderdeelnommers wat in hierdie analise gedokumenteer is – 1022168, 71471228 en AT202586 – dien as primêre OEM-verwysings vir direkte kruisverwysingsbestellings. Oorspronklike onderdeelnommers is slegs vir vergelykingsdoeleindes.
9.2 Vereistes vir Gehaltedokumentasie
Wanneer jy kettingratte vir mynboutoepassings verkry, versoek verskaffers se kwaliteitsdokumentasie, insluitend:
- ISO 9001:2015-sertifisering
- Dimensionele inspeksieverslae
- Metallurgiese toetssertifisering (materiaalgraadverifikasie)
- Hittebehandelingsrekords (hardheidsprofiele en omhulseldiepte)
- Meultoets sertifikate vir grondstowwe
- Boutgraadsertifisering (waar hardeware ingesluit is)
Betroubare vervaardigers handhaaf volle naspeurbaarheid van rou materiaal tot finale montering, wat verifikasie van materiaalgraad, hittebehandelingsparameters en dimensionele voldoening moontlik maak. Vir staalonderdele soos kettingratte, gaan die kwaliteitsverskil tussen OEM en na-mark grootliks oor materiaalgraad en hittebehandeling. Hierdie kan gemeet en geverifieer word met hardheidstoetse en metallurgiese analise.
9.3 Voorsieningsketting en Leweringstye
Vir mynboubedrywighede wat gereelde vervangingskedules vir die onderstel benodig, is konsekwente voorraadbeskikbaarheid van kritieke belang. CQC TRACK hou 'n voorraad klaarprodukte vir hoë-aanvraag-onderdeelnommers, insluitend die 1022168-, 71471228- en AT202586-kettingwielsamestellings, met levertye van 7-30 dae, afhangende van die bestelvolume en bestemming. Minimum bestelhoeveelhede is onderhandelbaar, met monsterhoeveelhede beskikbaar vir kwalifikasietoetsing. Die maatskappy se voorsieningsvermoë is aansienlik, met 'n kapasiteit van tot 10 000 stukke per maand vir kettingwielproduksie.
9.4 Koste-optimalisering deur middel van naverkoop
Onderdele van die onderstel kan tot 50% van 'n masjien se bedryfskoste oor sy lewensduur uitmaak. Vir mynboubedrywighede wat groot vlote Hitachi-graafmasjiene bestuur, bied die verkryging van OEM-ekwivalente na-mark-tandwiele van gespesialiseerde vervaardigers soos CQC TRACK aansienlike kostebesparings sonder om kwaliteit of betroubaarheid in die gedrang te bring. Die maatskappy se vertikaal geïntegreerde vervaardiging – wat smeewerk, hittebehandeling, CNC-bewerking en montering insluit – elimineer veelvuldige voorsieningsketting-opslae, wat mededingende pryse vir volumekopers moontlik maak.
Die verskuiwing word deur verskeie faktore gedryf. Eerstens het stygende masjineriekoste en begrotingsdruk na-markonderdele 'n slim belegging gemaak. Kontrakteurs en vlootbestuurders soek oplossings wat uitgawes verminder sonder om prestasie in die gedrang te bring. Duursaamheid en prestasie het dramaties verbeter in die na-marksektor. Vervaardigers gebruik nou gevorderde smee-, CNC-bewerking- en hittebehandelingsprosesse om komponente te produseer wat ooreenstem met OEM-spesifikasies. Versterkte staal, presisie-geslypte komponente en meerlaagse seëls verseker lang lewensduur en betroubare werking onder uiterste toestande.
10. Gereelde vrae oor mynboubedrywighede
V1: Wat is die verskil tussen 'n aandryfkettingwiel en 'n kettingwielsegment/-velg?
'n Aandryfkettingwiel is die volledige tandwielsamestelling wat aan die finale aandryfnaaf gemonteer word. 'n Kettingwielrand of -segment verwys na die getande buitenste ring wat die rupsketting inskakel. Vir EX300-1/2/3-graafmasjiene is die kettingwiel tipies 'n eenstukontwerp eerder as gesegmenteerd.
V2: Hoe verifieer ek watter tandwielonderdeelnommer my Hitachi EX300-graafmasjien benodig?
Verifieer deur die masjien se reeksnommer en die spesifieke OEM-onderdeelnommer uit die onderdelehandleiding te gebruik. Die drie onderdeelnommers wat in hierdie analise gedek word—1022168, 71471228 en AT202586—dek die EX300-1-, EX300-2- en EX300-3-modelreeks. Let daarop dat EX300-5 verskillende afmetings gebruik en nie omgeruil moet word nie.
V3: Watter materiale word in CQC TRACK-kettingwiele vir EX300-graafmasjiene gebruik?
CQC TRACK gebruik premium ZG40Mn-gietstaal, 20CrMnTi-legeringstaal, en vir premiumgraad-toepassings, gesmede 42CrMo-legeringstaal, induksie-verhard tot HRC 52–58 met 'n kasdiepte van 8–12 mm vir optimale slytasiebestandheid.
V4: Is hierdie kettingratte direkte vervangings vir Hitachi OEM-onderdele?
Ja, alle kettingratte wat deur CQC TRACK vervaardig word, is direkte OEM-kruisverwysingsvervangings, vervaardig volgens Hitachi se oorspronklike ingenieurspesifikasies vir dimensionele akkuraatheid en meganiese eienskappe.
V5: Watter kwaliteitsertifikate het CQC TRACK?
CQC TRACK werk onder ISO 9001:2015-gesertifiseerde kwaliteitsbestuurstelsels met volle komponentnaspeurbaarheid van rou materiaal tot voltooide montering.
V6: Wat is die tipiese lewensduur van 'n tandwiel in mynboutoepassings?
Die lewensduur van kettingratte in mynboutoepassings wissel tipies van 10 000 tot 15 000 bedryfsure, afhangende van grondtoestande, operateurpraktyke en onderhoudskedules.
V7: Wanneer moet ek my graafmasjien se aandrywingskettingwiel vervang?
Vervang die kettingwiel wanneer die tande tot minder as 70% van die oorspronklike dikte afgeslyt is, wanneer "haak"-vorming op tandprofiele sigbaar is, of wanneer krake in die tandwortelareas verskyn.
V8: Moet ek die tandwiel vervang wanneer ek die rupsketting vervang?
Ja. Wanneer die rupsketting vervang word, inspekteer en vervang altyd die tandwiele vir gebalanseerde slytasie. Die installering van 'n nuwe ketting op 'n verslete tandwiel sal die slytasie van die kettingbusse vinnig versnel.
V9: Wat is die levertyd vir volumebestellings van EX300-kettingwiele?
Leweringstye vir volumebestellings van Hitachi EX300-kettingratte wissel tipies van 7–30 dae, afhangende van die bestelvolume en bestemming, met 'n voorsieningsvermoë van tot 10 000 stukke per maand.
V10: Watter wringkrag moet op die kettingrat se monteerboute toegepas word?
Vir EX300-klas aandrywingskettingwiele moet monteerboute (gewoonlik graad 10.9) tot 1 000–1 100 Nm (738–811 lb-vt) in 'n verspringende driestadiumpatroon met behulp van 'n gekalibreerde wringkragsleutel aangedraai word.
11. Gevolgtrekking
Die drie Hitachi OEM-kruisverwysingsaandrywingskettingstelsels wat in hierdie analise gedokumenteer is—1022168, 71471228 en AT202586—verteenwoordig noodsaaklike kragoordragkomponente vir EX300-1-, EX300-2- en EX300-3-reeks hidrouliese rupsgraafmasjiene wat wêreldwyd in mynbou, steengroef- en swaar konstruksiebedrywighede gebruik word. As die primêre aktiewe komponent in die onderstelstelsel, skakel die kettingwiel die finale aandryfmotor se rotasiewringkrag om in die lineêre trekkrag wat die masjien aandryf, wat die ingenieursintegriteit daarvan fundamenteel maak vir masjienmobiliteit en operasionele produktiwiteit.
CQC TRACK (HELI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD.) vervaardig hierdie kettingratte om aan OEM-spesifikasies te voldoen of dit te oortref deur middel van gevorderde geslote-matrys warm-presisie smeewerk, presisie CNC-bewerking, rekenaarbeheerde induksiehittebehandeling en streng gehalteversekeringsprotokolle. Die maatskappy se ISO 9001:2015-gesertifiseerde vervaardigingsprosesse, omvattende toetsprotokolle en strategiese posisie as een van die top drie onderstelkomponentvervaardigers in Quanzhou se swaar masjinerie-industriële groep maak konsekwente voorsiening aan globale mynboumarkte moontlik.
Vir mynbouoperateurs, toerustinghandelaars en onderdeleverspreiders dwarsdeur Suid-Amerika (Brasilië, Chili, Peru), Australië (Pilbara, Queensland, Nieu-Suid-Wallis), Europa (Duitsland, Frankryk, Skandinawië) en Rusland/Sentraal-Asië (Siberië, Kazakstan, Mongolië), bied hierdie kettingratte 'n betroubare, koste-effektiewe alternatief vir OEM-onderdele sonder om materiaalgehalte, vervaardigingspresisie of lewensduur in te boet.
Verkrygingspersoneel word aangemoedig om versoenbaarheid te verifieer deur die verskafde OEM-onderdeelnommers te gebruik, kwaliteitsdokumentasie aan te vra, insluitend materiaalsertifikate en dimensionele inspeksieverslae, en direkte voorsieningsverhoudings met gespesialiseerde vervaardigers te vestig om die totale koste van eienaarskap vir Hitachi EX300-1/2/3-rupsgraafmasjienonderstelle te optimaliseer. Vir vlootbestuurders en onderhoudsbestuurders verteenwoordig die implementering van 'n proaktiewe kettingwielinspeksie- en vervangingskedule - insluitend gereelde tandslytasiemeting, boutwringkragverifikasie en gekoördineerde kettingwiel-en-kettingvervanging - die mees effektiewe strategie om die lewensduur van die onderstelstelsel te maksimeer en onbeplande stilstandtyd te minimaliseer.
Hierdie tegniese publikasie is bedoel vir ingenieurs- en verkrygingsprofessionele persone in die mynbou- en swaar konstruksiebedrywe. Alle spesifikasies is onderhewig aan verifikasie teen huidige OEM-dokumentasie. Vir huidige pryse, levertye en tegniese ondersteuning, kontak CQC TRACK direk.









